logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
10

zBOOKi - Felietony o książkach

Ofiary rewolucji

Dodano: 08.11.2007, Aktualizacja: 17.07.2015

Społeczeństwo ma to do siebie, że się zmienia. Literatura ma to do siebie, że się zmienia. Weźmy przykład pierwszy z brzegu. Jeszcze dziesięć lat temu nie było popularnej polskiej literatury gejowskiej. Owszem był, dajmy na to, Iwaszkiewicz (wtedy już akurat martwy), ale trzeba było dużego samozaparcia, aby domyślić się, że w tym czy owym opowiadaniu może chodzić o "to". Wszystko się zmieniło za sprawą - tak sądzę - Lubiewa. Okazało się, że na temat homoseksualności można pisać jawnie, mocno, dobrze, media to chwycą, a na całości można nawet zarobić...

- Błażej Warkocki - Po drodze jednak trafiła się nam IV Rzeczpospolita, która przykręciła śrubę i wyspecjalizowała się w antyhomoseksualnej propagandzie. Ale IV RP właśnie upadła (a w każdym razie jej najbardziej hardcorowa inkarnacja), a na rynku księgarskim natychmiast, niczym jakiś różowy wind of change, pojawiły się niemal jednocześnie 4 (słownie: cztery!!!) powieści gejowskie. Wymieniam w kolejności wychodzenia: Śmierć w darkroomie Edwarda Pasewicza, New Romantic Michała Zygmunta, Ja, czyli 66 moich miłości Bartosza Żurawieckiego oraz - coming soon - Berek Marcina Szczygielskiego. Fakt, że ta pedalska nawałnica objawiła się tuż po upadku IV RP jest na tyle zastanawiający, że - jak mniemam - powinna go prześwietlić i dogłębnie spenetrować odpowiednia służba. Albo chociaż historia literatury. Dziś zajmiemy się powieściami Pasewicza i Zygmunta, gdyż bardzo wyraźnie coś je łączy. Są niczym czkawka po politycznej duchocie, nerwowy chichot w reakcji na polityczny stres, pokazanie języka za plecami okrutnej Baba-Jagi. Słowem są doraźną reakcją na sytuację, w której homoseksualista stał się w debacie publicznej wrogiem narodowym. Przyznajmy od razu, że Edward Pasewicz miał niezły pomysł. Postanowił napisać gejowską powieść kryminalną (tego jeszcze nie było!) i wykorzystać autentyczne realia. Trup bowiem pada podczas autentycznego wydarzenia jakim był poznański Marsz Równości z 2005 roku. W ten sposób ...   ( Pozostało znaków: 6049 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186665   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku