logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
14.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
1

Jak w transie

Festiwal filmowy "Pryzmat"

Dodano: 21.11.2006, Aktualizacja: 21.11.2006

Na festiwalu LGBT "Pryzmat" zasłużony sukces odniosły filmy z wątkiem "T". Komponentu "B" zabrakło, "G" i "L" były zaś reprezentowane na bardzo różnym poziomie...

Na festiwalu LGBT "Pryzmat" zasłużony sukces odniosły filmy z wątkiem "T". Komponentu "B" zabrakło, "G" i "L" były zaś reprezentowane na bardzo różnym poziomie. W trzy weekendowe dni (10-12 listopada) można było w warszawskim kinie Luna na 6 seansach zobaczyć 9 krótko-, średnio- i długometrażowych filmów (cena za seans troszkę wygórowana: 16 zł). Festiwal otworzył 26-minutowy dokument "Ivan - nietolerancja" (reż. Marko Popović) o 20-letnim studencie z Belgradu, który nie chce ukrywać homoseksualnej orientacji, więc musi zmierzyć się z homofobią otoczenia. Mieszkanie w akademiku - wśród nieustannych drwin i gróźb - staje się dla niego udręką, a po kolejnych pobiciach samotne wyjście na ulicę bywa zadaniem ponad siły. Film pokazuje również zmagania tamtejszego środowiska LGBT z organizacją belgradzkiej parady równości, która przerodziła się w otwarty atak strażników "normalności". Czyli mimo, że formalnie na Bałkanach - jesteśmy w domu. Oba filmy, które zajęły pierwsze i drugie miejsce w plebiscycie publiczności, podejmowały problemy osób transseksualnych. Pierwszy z nich ("Z niezwykłym okrucieństwem" Janet Baus i Dana Hunta) opisywał straszną sytuację transseksualnych więźniów, drugi ("Transparent" Julesa Rosskama) przedstawiał transseksualnych rodziców. Znamienne, że w pierwszym przypadku mieliśmy do czynienia wyłącznie z transseksualistami M/K(mężczyznami pragnącymi zmienić płeć na żeńską) a w drugim - wyłącznie z transseksualistami K/M. Transseksualnym więźniom odmawia się kontynuacji kuracji hormonalnej będącej kluczowym etapem procesu zmiany płci. Osadzeni w celach...   ( Pozostało znaków: 6771 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186573   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku