Finał 66. Konkursu Eurowizji rozpoczął się pokazem solidarności ze społecznością LGBTQ+, a zawodnicy wyszli na scenę z flagami LGBTQ+ oraz osób transpłciowych.
Już od ponad dwóch dekad Konkurs Piosenki Eurowizji wyraźnie okazuje swoje poparcie dla osób LGBTQ+. Eurowizja celebruje nie tylko muzykę, ale jest także świętem różnorodności, miłości i jedności.
Inkluzywność konkursu nie wszędzie jest dobrze odbierana. Kraje takie jak Rosja, Białoruś czy Chiny ostro krytykowały wszelkie wątki nieheteronormatywne. Z powodu otwartości Eurowizji na różnorodność wycofały się z niej między innymi Turcja i Węgry. W sobotę 14 maja odbył się 66. finał Konkursu Piosenki Eurowizji 2022. Zwycięstwo przypadło w tym roku Ukrainie i jej reprezentantom — zespole "Kałusza". Największą liczbę głosów zgarnęli dzięki piosence "Stefania", która opowiada historię jednego z członków zespołu. Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Kalush Orchestra (@kalush.orchestra)
Oczywiście nie zabrakło także momentów reprezentacji tęczowej społeczności. Podczas parady flag niektórzy zdecydowali się wyrazić swoje popracie dla społeczność LGBTQ+. Reprezentanka Hollandii - S10, oraz Sheldon Riley z Australii oprócz flag swoich krajów, machali także tęczowymi flagami. Osoby z zespołu z Islandii - Systur, okazały wsparcie osobom transpłciowym i na scenę weszły z flagami w biało-różowe-błękitne pasy.
Staramy się wspierać i mówić ludziom, głównie rodzicom, na całym świecie, że należy kochać swoje dziecko bezwarunkowo.
– możemy przeczytać ich wypowiedź na oficjalnej stronie Eurowizji.TRANS FLAG SPOTTED VOTE ICELAND NOW VOTE ICELANF FUCKING NOW #Eurovision pic.twitter.com/0TC5WZkWLJ— Markus ?️ WATCH MOB PSYCHO 100 (@SootMarkus) May 14, 2022 Queerowy artysta Sheldon Riley, który reprezentował Australię, zakończył swój występ słowami do widowni, że "wszystko jest możliwe." Jego piosenka "Not the Same" opowiada o dyskryminacji i wykluczeniu, jakiego doznał z powodu bycia zarówno osobą nieheteronormatywną, jak i ze spektrum autyzmu. Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez SHELDON RILEY (@sheldonriley) Występ Mahmooda i Blanco z piosenką "Brividi" może być dobrą oznaką zmian, jakie zachodzą w konserwatywnych Włoszech. Utwór jest o bezbronnej miłości, której doświadczają wszyscy ludzie — bez względu na płeć, tożsamość czy seksualność. Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez BLANCO?? (@blanchitobebe) Ogromnym zainteresowaniem w sieci cieszy się występ jednego z prowadzących Eurowizję - wokalisty Mika. Piosenkach otwarcie mówi, że jest gejem i od 10 lat związany jest z producentem filmowym Andreasem Dermanisem. Podczas finału Eurowizji 2022 zaprezentował krótkie show. Było apelem o równość i miłość. MIKA at eurovision '22 ; a very needed thread pic.twitter.com/tpkSVl4JiN— zan (@tenthomen) May 15, 2022 (B.K.)... ( Pozostało znaków: 19846 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.