29 kwietnia magazyn kulturalny Dwutygodnik.com ruszył z pięcioodcinkowym serialem podkastowym „Duża ta szafa”, w którym Sylwia Chutnik i Bartosz Żurawiecki opowiadają o historii polskiego środowiska LGBTQIA+.
Nieheteronormatywnych opowieści jest mnóstwo, co chwila jakaś wypada z szafy, w której przez lata były zamknięte. Ta szafa jest naprawdę duża – mieści setki, tysiące historii. Historii, których pewnie nigdy nie słyszeliście.
Osobami, które prowadzą podcast są kulturoznawczyni, pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa — Sylwia Chutnik oraz krytyk filmowy, dziennikarz, felietonista, pisarz, szef działu recenzji książkowych i felietonista w dwumiesięczniku LGBTQIA „Replika” — Bartosz Żurawiecki.
Szukanie przeszłości uczy pokory. Bardzo często myślimy o tym, że teraz dzieją się fantastyczne, odkrywcze rzeczy, że młode queery tyle zdziałały – i to jest prawda – lecz potem okazuje się, że to już było. W zmienionej formie, w innej scenografii, ale ta energia wewnętrzna, bunt, możliwość albo niemożliwość zmiany – były w Polsce obecne od wielu dekad. Warto pamiętać, kto był przed nami.
— mówi Sylwia Chutnik Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Sylwia Chutnik (ona/jej) (@sylwia.chutnik)
Ja też jako młody gej miałem poczucie, że starsze pokolenie nic nie zrobiło. Siedziało w tych szafach, bało się wyjść, bało się cokolwiek powiedzieć. Potem okazało się, że dużo się działo. I ci ludzie byli bardzo dzielni.
— wyznaje Bartosz Żurawiecki. Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Bartosz Żurawiecki (@bartoszzurawiecki)
Sylwia Chutnik i Bartosz Żurawiecki chcą opowiedzieć o naszej polskiej powojennej queerstorii i o tym, co ukształtowało współczesny ruch praw osób nieheteroseksualnych.W podcaście „Duża Szafa” pojawią się między innymi: Natalia Judzińska — naukowczyni, była członkini kolektywu UFA, Ryszard Kisiel — założyciel „Filo”, pierwszego polskiego pisma gejowskiego, Lalka Podobińska — działaczka społeczna, współzałożycielka Fundacji Trans-Fuzja, krytyk filmowy — Tomasz Raczek czy założyciel queer.pl — Radek Oliwa. Podkast jest dostępny bezpłatnie na Spotify, Apple Podcasts, Soundcloud, YouTube i w innych aplikacjach podkastowych.Podkast „Duża ta szafa” powstaje w ramach projektu „Hom-e. Nienormatywne historie Polski”, realizowanego przez Dwutygodnik przy wsparciu Ambasady U.S.A. w Polsce Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez dwutygodnik (@dwutygodnik) (B.K.)
... ( Pozostało znaków: 19123 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.