logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
37
0
0

W maju książka Andrzeja Selerowicza o akcji Hiacynt!

30 lat różowych teczek

Dodano: 24.04.2015, Aktualizacja: 27.04.2015

Lata osiemdziesiąte, listopad, zimny poranek. Do drzwi puka milicjant. Młody mężczyzna ląduje na komendzie. Kim jesteś? Gdzie pracujesz? Z kim sypiasz? Pytają milicjanci... Pod koniec maja swoją premierę będzie miała książka Andrzeja Selerowicza o akcji "Hiacynt". Z okazji weekendowych urodzin działacza i tłumacza - uchylamy rąbka tajemnicy!

Andrzej Selerowicz jest działaczem, publicystą i tłumaczem literatury. W latach 70-tych wyemigrował do Austrii, gdzie zetknął się z ruchem gejowsko-lesbijskim - działał w International Gay and Lesbian Association (ILGA). Zabiegał o propagowanie haseł organizacji w Polsce i utrzymywanie kontaktu z polskimi gejami. Zaowocowały one potem powstaniem wielu inicjatyw, w tym utworzeniem Lambdy. Tłumaczył standardy homoerotycznej literatury na język polski (Baldwin, Vidal, Wilde i inni), współpracował z wydawnictwami prasy gejowsko-lesbijskiej (głównie "Inaczej"), wydał poradnik "Leksykon kochających inaczej" (1993). Książka o akcji "Hiacynt" będzie jego beletrystycznym debiutem.

Przypomnijmy, że w latach 1985-1987 Milicja we współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa przeprowadziła akcję, polegającą na zbieraniu danych o polskich homoseksualistach. Gejów aresztowano, przesłuchiwano i zakładano im teczki. Dziś mówi się, że założono 11 tys. teczek - ich los jest nieznany.

W najnowszej książce Andrzej Selerowicz, jako świadek historii, powraca wspomnieniami do tamtych czasów i tworzy niezwykłą opowieść o poszukiwaniu drogi do wolności i równości.Kilka lat temu Andrzej Selerowicz mówił o akcji Hiacynt w rozmowie z “Repliką”, że przed jej rozpoczęciem wiele osób myślało, że są “fantastycznie ukryci”. “A okazało się, że jeśli milicja chciała kogoś wyciągnąć z podwójnej roli, mogła to zrobić w każdej chwili. Nie można całkiem się schować. Pokazało to niektórym, że nie ma sensu żyć w takim ukryciu i hipokryzji” - podkreślał Selerowicz.

Premiera w drugiej połowie maja, nakładem wydawnictwa Queermedia.

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
W maju książka Andrzeja Selerowicza o akcji Hiacynt! Andrzej Selerowicz (Fot. John Clark, CC BY-SA 3.0)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku