logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
35
1
16

Trybunał w Strasburgu znowu ukarał Włochów!

Tym razem chodzi o małżeństwa zawarte za granicą

Dodano: 15.12.2017, Aktualizacja: 15.12.2017

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł ws. Orlandi i Inni przeciw Włochom, że te naruszyły artykuł 8. Konwencji Praw Człowieka, odmawiając parom jednopłciowym, które zawarły ślub za granicą, rozpoznania ich związków w kraju. Przypomnijmy, że w zeszłym roku Włochy przyjęły ustawę o związkach partnerskich - stało się to po innym orzeczeniu ETPCz. Co ten wyrok oznacza dla polskich par? Zbieramy już dla Was opinie prawników!

Sprawę w 2012 roku wniosło sześć par jednopłciowych, które zawarły śluby za granicą - trzy pary w Kanadzie, jedna w USA, a dwie w Holandii. Przed złożeniem skargi wszystkie próbowały zarejestrować swoje małżeństwa w kraju, ale im tego odmówiono.

Skarżący podnosili, że naruszono dwa artykuły Konwencji Praw Człowieka: 8 (Prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego), 14 (Zakaz dyskryminacji), powołano się także na artykuł 12 (Prawo do małżeństwa). Odmówienie im możliwości uznania związków w kraju nazwali dyskryminacją, opartą na orientacji seksualnej.
ZOBACZ TEŻ Już jest! Skarga na Polskę w Strasburgu Przełom w walce o związki i małżeństwa?

Trybunał orzekł, że faktycznie doszło do naruszenia artykułu 8 Konwencji Praw Człowieka. "Chociaż państwa mogą zawęzić małżeństwo do par różnopłciowych, pary jednopłciowe potrzebują prawnego rozpoznania i ochrony swoich związków" - czytamy w orzeczeniu. Trybunał zwraca uwagę na sprawę Oliari i Inni przeciw Włochom, która doprowadziła do uchwalenia ustawy o związkach partnerskich w zeszłym roku. 

"W różnych jurysdykcjach związki partnerskie zapewniają możliwość prawnego statusu, który jest równy lub podobny małżeństwom i system taki może satysfakcjonować warunki Konwencji Europejskiej" - orzekł Trybunał, podkreślając, że sytuacja we Włoszech zmieniła się od 2016 roku, ale sprawa, której orzeczenie dotyczy, wniesiona była w 2012 roku. Część z par skorzystała też z możliwości zarejestrowania ich małżeństw - jako związki partnerskie."Trybunał akceptuje to, że wybór Włoch, nie pozwalający na małżeństwa jednopłciowe, nie może być potępiony z punktu widzenia Konwencji, ale sednem sprawy było to, że pary nie mogły otrzymać żadnego rozpoznania swoich związków" - czytamy.
ZOBACZ TEŻ Włochy już ze związkami Premier Renzi mówi "dość opóźnień"

ETPCz zwraca też uwagę, że bez żadnego prawnego rozpoznania - status związków tych par pozostaje w prawnej próżni, co sprawia, że napotykają one na trudności w codziennym życiu.

Trybunał uznał też, że parom należy się finansowe zadośćuczynienie.

W sprawie orzekało 7 sędziów. Dwóch sędziów, Aleš Pejchal (Czechy) i Krzysztof Wojtyczek (Polska), przedstawili odrębne zdanie.

Treść orzeczenia znaleźć można na stronie ETPCz.

Co ta sprawa oznacza dla polskich par jednopłciowych? Zbieramy już dla Was opinie prawników!
(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (16)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Aha (?) 18.12.2017 18:28
To tzw. tolerancja represywna, termin Stworzony przed Herberta marcuse z tzw. "Szkoły Frankfurckiej", w skrócie chodzi o to, że tolerancyjny jestes wtedy, jak przyjmiesz poglądy mniejszości za równe swoim, czyli w tym w tym wypadku, mimo że związek homoseksualny jest sprzeczny z naturą :-), to muszisz uznać, że tak jest, bo inaczej jesteś nietolerancyjny. Pojęcie tolerancji zostało postawione na głowie :-). Towarzysz Marcuse to człowiek z nurtu tzw. "Marksizmu Kulturowego", gdzie determinizm ekonomiczny, zastapiono całkowicie determinzmem kulturowym. Teraz taka mała ciekawostka, pierwsze marsze w obronie praw homoseksualistów, odbyły się w grudniu 1919 roku w Rosji Sowieckiej. Działo to się w ramach ogloszonej w listopadzie 1918, przez Komisarz do spraw społecznych Annę Kołontaj, Rewolucji Seksualnej.
Sens (?) 16.12.2017 20:30
Matt:
W Polsce małżeństwa? Po co skoro ostatnio jest wysyp homoseksualnych par szukających trzeciej osoby :) Boooring

Małżeństwa zawsze miały wiele form. Z powodu fanatyzmu religijnego narzucono na ludzi małżeństwo hetero monogamiczne, ale jeśli ktoś jest w stanie wytrzymać z kilkoma małżonkami, to krzyż na drogę.
Matt   dodane przez Facebooka 16.12.2017 9:14
W Polsce małżeństwa? Po co skoro ostatnio jest wysyp homoseksualnych par szukających trzeciej osoby :) Boooring
Życie w rajstopach (40) Warszawa 16.12.2017 2:05
Rozwiązanie jest proste, takie małżeństwo zostanie rozpoznano jako zabronione. Inaczej trybunał ingeruje w suwerenne prawo krajowe co jest niedopuszczalne.

Innymi słowy, dopóki kraj nie uchwali ustawy o związkach partnerskich dopóty Trybunał może Polakom skoczyć.

A, że większość ludzi w Polsce jest wciąż przeciwko małżeństwo homoseksualnym to jeszcze trochę to zajmie.
Shasta (21) Szczecin 15.12.2017 22:18
Ryszard:
Polska ma dwa wyjścia albo uszanować prawo europejskie i zaakceptować związki homoseksualne albo wyjść z UE i stracić obywateli LGBT tj jakieś 8% Polski a to oznacza o tyle mniej podatków do kasy bo jaki obywatel będzie chciał żyć w Polsce gdzie go będą szykanować straszyć ograniczać i jeszcze go tego będzie miał mniejsze dochody niż w UE. wiadomo ludzie idą tam gdzie lepiej więc dla Polski to jest wiadomość żeby gonić UE i dorównać im prawem i gospodarką jak nie chce się zostać w tyle i być wspominanym jak dawni jaskiniowcy.8% Raczej nie ;/
upstairs_at_you (49) miasteczko raczej 15.12.2017 22:05
Chyba nie chcę poznać zdania sędziego z Polski.
Robert   dodane przez Facebooka 15.12.2017 18:58
dla Polski oznacza polexit za ktorym z ochota zaglosuje zmanipulowany przez tvp i kk suweren
Adrian   dodane przez Facebooka 15.12.2017 17:22
Oby podobny los jak Włochy spotkał nasz kraj i mam nadzieję, że wreszcie on zrozumie, że osoby LGBTQPIA są takimi samymi obywatelkami i obywatelami państwa jak wszystkie i wszyscy inni i trzymam mocno kciuki za jak możliwe najszybsze rozpatrzenie sprawy wytoczonej przez polskie pary jednopłciowe przed ETPC w Strabsurgu, które zawarły związek małżeński w krajach gdzie pary tej samej płci mogą sie pobrać i po przyjeździe do Polski chcą skorzystać z takich samych praw dlatego z całego serca liczę i trzymam mocno kciuki, że pomyślne orzeczenie ETPC dla zainteresowanych par jednopłciowych będzie silnym krokiem, który zachęci polskie władze do wprowadzenia równości małżeńskiej i jak ja bardzo bym chciał aby nasze społeczeństwo w końcu zmądrzało i zaczęło rozumieć, że mniejszości seksualne zasługują na taki sam szacunek i równe traktowanie jak wszystkie inne osoby. Powodzenia z całego serca życzę w walce o otwarte, tolerancyjne i przyjazne LGBTQPIA społeczeństwo! :) (Y)
Ryszard   dodane przez Facebooka 15.12.2017 15:03
Polska ma dwa wyjścia albo uszanować prawo europejskie i zaakceptować związki homoseksualne albo wyjść z UE i stracić obywateli LGBT tj jakieś 8% Polski a to oznacza o tyle mniej podatków do kasy bo jaki obywatel będzie chciał żyć w Polsce gdzie go będą szykanować straszyć ograniczać i jeszcze go tego będzie miał mniejsze dochody niż w UE. wiadomo ludzie idą tam gdzie lepiej więc dla Polski to jest wiadomość żeby gonić UE i dorównać im prawem i gospodarką jak nie chce się zostać w tyle i być wspominanym jak dawni jaskiniowcy.
Kat   dodane przez Facebooka 15.12.2017 12:05
Nic to nie znaczy dla Polski. My jako kraj idziemy odrębna droga,na wschód , więc prędzej uchwałą tu ustawę o zakazie promocji homoseksualizmu( cokolwiek to oznacza), niż uszanują wyrok jakiegoś tam Trybunału .

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku