logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
19.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
16
1
3

To kolejny sygnał dla Polski, że czas zająć się tym problemem

Rozmowa z prawnikiem, Pawłem Knutem

Dodano: 17.12.2017, Aktualizacja: 18.12.2017

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu 14 grudnia orzekł, że Włochy naruszyły artykuł 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, odmawiając parom jednopłciowym, które zawarły ślub za granicą, rozpoznania ich związków w kraju. Przypomnijmy, że w zeszłym roku Włochy przyjęły ustawę o związkach partnerskich - stało się to po innym orzeczeniu ETPCz. Czy idzie nowe w orzecznictwie Trybunału? Co ten wyrok oznacza w kontekście ochrony par tej samej płci? Co oznacza dla Polski? Na te pytania odpowiada adw. Paweł Knut, prawnik Kampanii Przeciw Homofobii.

Sprawę w 2012 roku wniosło sześć par jednopłciowych, które zawarły śluby za granicą - trzy pary w Kanadzie, jedna w USA, a dwie w Holandii. Przed złożeniem skargi wszystkie próbowały zarejestrować swoje małżeństwa w kraju, ale im tego odmówiono. Trybunał orzekł, że faktycznie ws. Orlandi i Inni przeciw Włochom doszło do naruszenia artykułu 8 Konwencji Praw Człowieka. "Chociaż państwa mogą zawęzić małżeństwo do par różnopłciowych, pary jednopłciowe potrzebują prawnego rozpoznania i ochrony swoich związków" - czytamy w orzeczeniu. Trybunał zwrócił uwagę na sprawę Oliari i Inni przeciw Włochom, która doprowadziła do uchwalenia ustawy o związkach partnerskich w zeszłym roku.  Jakie są Twoje przemyślenia po wyroku Orlandi i Inni przeciw Włochom?Paweł Knut: Myślę, że to jest ważny i dobry wyrok dla ochrony par tej samej płci w Europie. Pokazuje on konsekwencję w działaniu Trybunału - zwłaszcza, gdy zestawimy go z wyrokiem w sprawie Oliari i Inni przeciw Włochom z 2015 r. Przypomnijmy, że w tamtym wyroku Trybunał orzekł, że Włochy naruszyły Konwencję przez to, że nie wprowadziły u siebie żadnych regulacji zapewniających ochronę prawną dla par tej samej płci. Wyrok był szeroko komentowany. Zwracano również uwagę na to, że rozstrzygnięcie to było bardzo śmiałe...   ( Pozostało znaków: 5471 )
Magda Dropek Autor: Magda Dropek Redaktorka portalu Queer.pl, członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl Współtwórczyni krakowskiego cyklu spotkań dyskusyjnych Klub Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości. Interesuje się kwestiami związanymi z feminizmem i teorią queer

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 200601   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
To kolejny sygnał dla Polski, że czas zająć się tym problemem Paweł Knut
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku