logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
132
0
7

MEN w liście do nauczycieli: szkoła może być bez dyskryminacji i homofobii

Dziś początek roku szkolnego

Dodano: 01.09.2015, Aktualizacja: 01.09.2015

"Jaki będzie ten najbliższy rok szkolny? Mam nadzieję, że bardzo dobry. Dla wszystkich: blisko 600 tys. nauczycieli i pięciu milionów dzieci. Dedykuję go „Otwartej Szkole”. Takiej, która wymyka się rutynie, oferuje współpracę, zaprasza do działania. Jest przyjazna, bezpieczna, bez dyskryminacji i homofobii, wspierająca uczniów i rodziców” - czytamy w liście Minister Edukacji Narodowej, Joanny Kluzik-Rostkowskiej do nauczycieli i nauczycielek w Polsce.

Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej pojawiły się dziś dwa listy: jeden do nauczycieli, drugi do rodziców. Z pierwszego dowiadujemy się, że od tego roku dyrektorów, jak i nauczycieli czeka wiele zmian, które powinny ułatwić im pracę - także z "uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych i z dziećmi - emigrantami czy uchodźcami". Od tego roku rusza też poszerzający "Bezpieczną i Przyjazną Szkołę" program "Bezpieczna +".

W liście do rodziców szefowa MEN podkreśla, że "Zależy mi bardzo na tym, żebyście Państwo byli istotną częścią środowiska szkolnego. Rozpoznając dobrze emocje swojego dziecka, znając bagaż jego doświadczeń, możecie być wsparciem w jego relacjach z nauczycielem i klasą" - czytamy.

Przypomnijmy, że na początku lipca pod siedzibą MEN odbyła się zorganizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii i Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej manifestacja - bezpośrednio po upublicznieniu informacji o przyczynach tragicznej śmierci 14-letniego Dominika Szymańskiego z Bieżunia.
ZOBACZ TEŻ Dyskryminacja w szkołach ma się dobrze Będzie spotkanie z MEN? (rozmowa)

Parę tygodni później z przedstawicielami i przedstawicielkami organizacji spotkała się Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach Minister Urszula Augustyn. Augustyn obiecała, że MEN podejmie wszelkie możliwe kroki, aby przeciwdziałać obecnej w polskich szkołach przemocy motywowanej uprzedzeniami i dyskryminacji, a zbliżający się rok szkolny ogłoszony zostanie Rokiem Otwartej Szkoły.

W związku z rozpoczęciem roku szkolnego oświadczenie wydały też TEA i KPH. "Dziś, 1 września powtarzamy, że niezbędne są realne działania władz oświatowych, aby powrót uczniów i uczennic do szkół w całej Polsce i ich codzienna nauka były dla nich dobrym doświadczeniem. Niezbędne są systemowe, głębokie zmiany, aby był to powrót do bezpiecznego miejsca. Nie takiego, gdzie każdego ruchu strzegą kamery, lecz takiego, w którym bezpieczeństwo dziewcząt i chłopców wyznacza otwartość, godność i szacunek dla każdej osoby. Bez względu na wygląd, orientację seksualną, płeć, status ekonomiczny, stan zdrowia, poziom sprawności, kolor skóry, wyznanie, pochodzenie etniczne i inne cechy" - czytamy w oświadczeniu, którego całą treść znajdziemy na stronie TEA.(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (7)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Angelo96 (?) 18.12.2015 22:58
Dobry materiał :) W mojej szkole homofobia przejawia się na codzień. Dość często na przerwach i zajęciach w mojej klasie słychać różne, nie fajne docinki i żarciki wobec osób, które być może są homoseksualne. Przydałoby się go odtworzyć na jakimś apelu szkolnym. Może otworzyłby oczy paru osobom.
Shuzo (19) Malbork 14.09.2015 22:27
Pamiętam moje rozmowy z katechetka na temat homoseksualistow. "Przecież to się leczy!" Byłam wtedy tak cholernie zdziwiona, bo przecież religia, miłość do innych, zrozumienie bla bla bla... A ona mi z psychiatrykiem wyjeżdża. Szczęka mi opadła. No kurde gdzie takimi tekstami w klasie pełnej dorastających ludzi, którzy jeszcze kształtują swój światopogląd.
IsabelleOITNB (17) Warszawa 09.09.2015 13:22
Slawa M.:
Zachęcam do dzielenia się filmikiem z Waszymi nauczycielami i nauczycielkami!


Niestety nie mogę się podzielić tym filmikiem z moimi nauczycielami. :( Chodzę do katolickiej szkoły, więc pewnie zaczęliby tańczyć wokół mnie z krzyżem i wodą święconą. Szkoda, bo poza tym szkoła jest świetna, a uczniowie (w znacznej większości) wcale nie homofobiczni...
jozappa (?) 01.09.2015 23:35
Cudownie by było gdyby to się udało! Ale prawda jest taka, że bez właściwego wychowania seksualnego to kurczę, nie da rady. Bo samą dobrą myślą ludziom nie uświadomisz, szczególnie jesli wywodzą się z domów, które z powodu wiary, przekonań politycznych i wielu iinych powodów boją się inności, lub wręcz są nią straszeni.
Sama dobra wola nauczycieli to mało, ale zawsze to początek, więc ja wam mowie jest dobrze, ja wam mówię dobrze jest ;)
Slawa M. (?) 01.09.2015 15:00
Zachęcam do dzielenia się filmikiem z Waszymi nauczycielami i nauczycielkami!
Diament_96 (?) 01.09.2015 14:20
Chyba polubię tą panią ;)
krokus (?) 01.09.2015 14:04
Pomimo szczerych chęci zmuszony jestem załapkować w dół. Ministerstwo jak zwykle woli walczyć z batonikami w sklepikach, zamiast zechcieć zauważyć, że dyskryminacja i wykluczenie na jakiejkolwiek płaszczyźnie są w szkołach powyżej podstawówki na porządku dziennym.

Oczywiście nie sądzę, by była to wina szkół samych w sobie - w końcu skądś takie zachowania dzieciaki wynoszą - ale uważam, że instytucja oświaty powinna postawić sobie za cel uświadamianie, że odmienność od ogółu nie jest czymś, czego należy się wstydzić.

Niestety, dopóki MEN zamiast działać, dalej będzie obiecywać, niewiele w tej sprawie się zmieni.
Dundee (?) 01.09.2015 11:44
Dokładnie tak, szkoła naprawdę może obyć się spokojnie bez bezsensownej i nikomu do szczęścia niepotrzebnej dyskryminacji i homofobii !! Szkoła może być bowiem niezwykle przyjaznym miejscem dla każdej osoby, pełnym tolerancji, otwartości, miłości i tego wszystkiego, co w nas najcenniejsze i najbardziej wartościowe. Może być także miejscem, gdzie panują serdeczne relacje oparte na partnerstwie, poszanowaniu prawa do wolności i niezależności, gdzie uczniowie mogą przebywać i rozwijać się w pełnej zgodzie i harmonii ze sobą. A jeszcze, gdyby nauczycielami byli prawdziwi pasjonaci, przekazujący swoją wiedzę z entuzjazmem, pasją i miłością, to byłoby naprawdę cudownie. To naprawdę jeden z najwspanialszych prezentów, jakimi moglibyśmy bezinteresownie obdarować naszych kochanych uczniów. I moim zdaniem jak najbardziej realnych, najwięcej bowiem zależy od nas samych oraz od naszej dobrej woli. Trzymajmy kciuki i życzmy sobie, aby szkoły w naszym kraju tak właśnie na co dzień funkcjonowały. Na pewno wszyscy na tym bardzo skorzystamy i między innymi o to właśnie chodzi :-)

No to jeszcze raz miłego, pogodnego i spokojnego dnia ♥

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
MEN w liście do nauczycieli: szkoła może być bez dyskryminacji i homofobii   credits CC-BY-SA 2.0 Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Edukacji Narodowej, fot. Platforma Obywatelska RP / flickr.com/people/61858084@N08
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku