Koalicja na rzecz Równych Szans apeluje do Twojego Ruchu i Sojuszu Lewicy Demokratycznej, by te wycofały złożone nowelizacje kodeksu karnego. Dlaczego? W Sejmie ruszyły prace nad projektami nowelizacji z 2012 roku – nowe projekty mogą wstrzymać cały proces legislacyjny.
W lutym SLD cofnęło projekt nowelizacji kodeksu karnego – złożonego w Sejmie w zeszłym roku (którego sprawozdawcą był poseł Ryszard Kalisz – obecnie poza SLD). W marcu SLD złożyło więc projekt ponownie, tym razem bez zapisu o nowelizacji art. 194-196 kodeksu karnego, dotyczących obrazy uczuć religijnych. Tymczasem okazało się, że podobny ruch zrobiła partia Janusza Palikota – na początku lutego w Sejmie pojawił się kolejny projekt - tym razem proponujący nowelizację art. 194-196, którego sprawozdawcą został Sławomir Kopyciński – wycofano druk numer 383.
W Sejmie obecnie są dwie inne nowelizacje: druki numer 340 (którego posłem wnioskodawcą jest Robert Biedroń) i 1078 (projekt złożony przez Platformę Obywatelską). "Wspólnym mianownikiem tych trzech projektów [w tym wycofanego 383 – przyp. red.] było dążenie do
rozszerzenia ochrony przed przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami. Wymienione trzy projekty miały być rozpoznane wspólnie przez Podkomisję stałą do spraw nowelizacji prawa karnego" –
czytamy w apelu Koalicji na rzecz Równych Szans, która informuje, że w trakcie posiedzenia komisji okazało się, że złożenie kolejnego projektu może "stanowić przyczynę wstrzymania dalszych prac nad drukami sejmowymi nr 340 i 1078 – do czasu, aż ww. projekt „dołączy” do nich w Podkomisji. Takie niebezpieczeństwo istnieje pomimo tego, że druki sejmowe nr 340 ani 1078 nie dotyczą zmian w art. 194-196 kk. W mocy pozostaje bowiem decyzja Podkomisji o wspólnym rozpoznaniu druków sejmowych nr 340, 383 i 1078, z których tylko jeden – wycofany druk sejmowy nr 383 –dotyczył także art. 194-196 kk" – dowiadujemy się z apelu.
Przypomnijmy: interesujące nas projekty - z 2012 roku, dotyczyły nowelizacji kodeksu karnego, poszerzającego go o przestępstwa z nienawiści oraz mowę nienawiści – także w kontekście tożsamości płciowej, orientacji seksualnej, wieku, płci i niepełnosprawności.
(red)