logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
66
1
4

J. Edna i Mama Tolson

J. Edgar Hoover

Dodano: 18.06.2013, Aktualizacja: 18.06.2013

J. Edgar Hoover był szefem FBI przez 48 lat. Człowiek, którego bali się wszyscy, sam lękał się prawdopodobnie tylko jednego – ujawnienia swej homoseksualności. Poznając jego życie, poruszamy się w świecie plotek, niejasności i tajemnic.

- Mirosław Ustrzycki - Pozostawał na swoim stanowisku w trakcie kadencji 8 kolejnych prezydentów USA (Coolidge, Herbert Hoover, F. D. Roosevelt, Truman, Eisenhower, Kennedy, Johnson, Nixon) i pożegnał w tym czasie 7 swoich wiernych psów (których imiona nie są mi znane). Najbardziej lojalnie trwał przy nim jego pierwszy zastępca w FBI i domniemany kochanek – Clyde Tolson. Hoover urodził się w 1895 w Waszyngtonie. Matka pozostawała długo najważniejszą osobą w jego życiu. Gdy zmarła w 1938, J. Edgar miał 43 lata – przez całe swe dotychczasowe życie mieszkał z matką. Studiował prawo, lecz pierwsza praca, związana z tym zawodem, daleka była od jego oczekiwań – zajmował się katalogowaniem zbiorów Biblioteki Kongresu. Wkrótce jednak, dzięki koneksjom rodzinnym, zatrudniony został w Departamencie Sprawiedliwości. Przełomem w jego karierze stała się funkcja asystenta prokuratora generalnego; pełniąc ją, podjął energiczne działania wobec osób podejrzanych o poglądy komunistyczne. Życie osobiste Hoovera zawsze pozostawało w cieniu jego aktywności publicznej. Nawet osoby najbardziej z nim związane niewiele wiedziały o jego życiu uczuciowym. We wczesnej młodości nie miał dziewczyny i raczej stronił od kobiet. Planował zaręczyny w wieku 24 lat, ale jego wybranka ostatecznie związała się z innym mężczyzną. W 1921 wstąpił do Biura Śledczego (w 1935 przemianowanego na Federalne Biuro Śledcze – FBI), a już w 1924 był jego dyrektorem – aż do swojej śmierci 48 lat później. To on – z mało w istocie znaczącej organizacji – uczynił potęgę, która nie tylko ścigała przestępców, ale odgrywała stopniowo coraz większą rolę polityczną. Hoover jako Dyrektor FBI zgromadził dane, które pozwalały mu szantażować i manipulować wieloma wpływowymi ludźmi w Ameryce, nie wyłączając prezydentów. Żaden z nich – choć większość miała na to ogromną chęć – nie odważył się zdymisjonować go ze stanowiska. Gdy jeden ze współpracowników namawiał prezydenta Lyndona B. Johnsona, aby zwolnił Hoovera, usłyszał: „Nie, synku, jeżeli ma się już skunksa, to lepiej trzymać go w na...   ( Pozostało znaków: 8857 )
Mirosław Ustrzycki Autor: Mirosław Ustrzycki Doktor historii; po trosze kulturoznawca Autor monografii: "Ziemianie polscy na Kresach 1864-1914. Świat wartości i postaw", Kraków 2006; w wolnych chwilach działacz LGBTQ

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 193832   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku