"O miłości między innymi" w Krakowie
Już po raz piąty ruszył w krakowskim Kinie Pod Baranami festiwal filmów o tematyce LGBT pod hasłem „O miłości między innymi”. Świetnie, że w samym sercu małopolski, regionu, który uchodzi za kolebkę społecznego i kulturowego konserwatyzmu, udaje się z powodzeniem po raz kolejny zorganizować przegląd kina mogącego uchodzić za kontrowersyjne, ale zarazem pozwalającego leczyć społeczne fobie i uprzedzenia. Festiwal wrasta nie tylko w historię krakowskich „Baranów”, ale także w kulturalny pejzaż miasta, uzupełnia go i wzbogaca
Już po raz piąty ruszył w krakowskim Kinie Pod Baranami festiwal filmów o tematyce LGBT pod hasłem „O miłości między innymi”. Świetnie, że w samym sercu małopolski, regionu, który uchodzi za kolebkę społecznego i kulturowego konserwatyzmu, udaje się z powodzeniem po raz kolejny zorganizować przegląd kina mogącego uchodzić za kontrowersyjne, ale zarazem pozwalającego leczyć społeczne fobie i uprzedzenia. Festiwal wrasta nie tylko w historię krakowskich „Baranów”, ale także w kulturalny pejzaż miasta, uzupełnia go i wzbogaca.
Na otwarciu obejrzeliśmy komedię, serbsko-chorwacko-słoweński film „Parada” opowiadający o organizacji tęczowego marszu w Belgradzie. Był to bez dwóch zdań udany początek, który – miejmy nadzieję – zapowiada równie atrakcyjny ciąg dalszy w postaci kolejnych projekcji. Słowo o samym filmie.
Twórcom „Parady” należy się podziw już za samą odwagę. W kraju, w którym prawicowy paradygmat myślenia staje się, co potwierdzają zagraniczni obserwatorzy w Belgradzie, obowiązującym światopoglądem narodu, a organizacje faszystowskie nie nadążają z wyrabianiem nowych legitymacji członkowskich, raczej ryzykownym ruchem było podjęcie decyzji o realizacji filmu tak bezceremonialnie opowiadającego o jednej z najbardziej znienawidzonych mniejszości. Potrzebna była odwaga nie tyle artystyczna, co cywilna, i na szczęście autoro... ( Pozostało znaków: 5746 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.