logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
267
0
52

Wywiady Repliki: Marcin Nikrant

Sołtys

Dodano: 04.08.2011, Aktualizacja: 10.03.2015

Z Marcinem Nikrantem, sołtysem Leśniewa, jawnym gejem, rozmawia Mariusz Kurc.

Leśniewo ma wyjątkowego sołtysa. Nie dość, że bardzo młodego - masz dopiero 26 lat - to jeszcze jawnego geja. Gdy cztery lata temu startowałem po raz pierwszy w wyborach na sołtysa Leśniewa, mój wiek był chyba główną przeszkodą. Mówiono, że taki młody nie da sobie rady, nie ma doświadczenia, za krótko tu mieszka. I przepadłem. A orientacja seksualna? Wtedy jeszcze ukrywałem, że jestem gejem. To znaczy, tylko garstka znajomych wiedziała. Teraz już nie ukrywasz. I w lutym wygrałeś wybory na sołtysa. Jak myślisz, dlaczego mieszkańcy ci zaufali? Liczą się chęci i możliwości zrobienia czegoś konkretnego, by ludziom żyło się łatwiej. Wiem, ze brzmi to może górnolotnie i banalnie, ale tak jest. Nie interesowała mnie specjalnie władza sama w sobie, ani wielka polityka. Nie należę do żadnej partii. Ważne, co chciałem zmienić na lepsze. Co chciałeś zmienić? Na przykład wymienić wiaty przystankowe. Jest ich w Leśniewie pięć, trzy z nich mają po 15 lat. No i właśnie je wymieniamy. Będą nowe i ładne. Zależy mi i na funkcjonalności, i na estetyce, tzw. mała architektura jest ważna. Studiuję właśnie na kierunku architektura krajobrazu w Sopockiej Szkole Wyższej, w przyszłym roku kończę. Ale nie tylko o to mi chodzi. W ostatnich latach w Leśniewie zamknięto aptekę, pocztę, kilka sklepów. To trzeba odtworzyć. Centrum wsi wymaga rewitalizacji. Powinniśmy zbudować plac zabaw dla dzieci i małą infrastrukturę turystyczną. Założyłem też Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Leśniewo, które ma zajmować się m.in. pozyskiwaniem środków z funduszy europejskich na realizację celów statutowych. Ważna jest też aktywizacja mieszkańców poprzez m.in. wydarzenia kulturalne. Jak przebiegała twoja kampania wyborcza? Kampania to trochę za dużo powiedziane. W styczniu wójt gminy zarządził wybory sołtysów na dzień 13 lutego 2011. Miałem niespełna trzy tygodnie. Wydrukowałem ulotki ze swoim programem, które potem rozdawałem. Zorganizowałem też spotkanie otwarte, na które przyszło z 50 osób. To dużo (Leśniewo ma ok. 1600 mieszkańców - przyp. MK). Bałem się, że będzie drętwo, przygotowałem sobie przemówienie na pierwsze 15 minut, tymczasem niemal od początku rozgorzała bardzo...   ( Pozostało znaków: 9290 )
Mariusz Kurc Autor: Mariusz Kurc Stały publicysta Queer.pl, redaktor naczelny pisma „Replika”, członek Kampanii Przeciw Homofobii i Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich Z Krzysztofem Tomasikiem prowadzi w radiu TOK FM audycję "Lepiej późno niż wcale" o tematyce LGBT, z Bartoszem Żurawieckim prowadzi Klub Filmowy LGBT w Krytyce Politycznej w Warszawie.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187015   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wywiady Repliki: Marcin Nikrant Marcin Nikrant, fot. J. Król
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku