logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
95
11
6

Piękni żeglarze

Felieton wakacyjny

Dodano: 20.07.2011, Aktualizacja: 20.07.2011

Marynarze - żeglarze, pływający po morzach i oceanach, od czasu do czasu zawijający na swych łajbach, statkach i okrętach do najodleglejszych portów. Po wielomiesięcznych, uciążliwych wędrówkach do najróżniejszych zakątków świata, przeżywszy tam niespotykane nigdzie indziej przygody, o których szczury morskie mogą tylko pomarzyć, przy szklaneczce zaprawianego sokiem z cytrusów oraz cynamonem rumu, czyli grogu, opowiadający o przygodach na Cejlonie, Sumatrze, Wyspach Wielkanocnych, morzach południowych... Z dalekich wypraw oceaniczni wędrowcy przywozili dary, posążki, przyprawy korzenne, lingamy i afrodyzjaki, monety, głowy upolowane przez łowców głów, pióra przedziwnych ptaków oraz małpki...

Pływał raz marynarz, który Żywił się wyłącznie pieprzem, Sypał pieprz do konfitury I do zupy mlecznej. Może ktoś się bardzo zżymał, Mówiąc, że to zdrożne wieści, Ale to jest właśnie klimat Morskich opowieści. Kto chce, ten niechaj wierzy, Kto nie chce, niech nie wierzy, Nam na tym nie zależy, Więc wypijmy jeszcze "Morskie opowieści" (ang. The Drunken Sailor) słowa Jan Kasprowy Marynarze - żeglarze, pływający po morzach i oceanach, od czasu do czasu zawijający na swych łajbach, statkach i okrętach do najodleglejszych portów. Po wielomiesięcznych, uciążliwych wędrówkach do najróżniejszych zakątków świata, przeżywszy tam niespotykane nigdzie indziej przygody, o których szczury morskie mogą tylko pomarzyć, przy szklaneczce zaprawianego sokiem z cytrusów oraz cynamonem rumu, czyli grogu, opowiadający o przygodach na Cejlonie, Sumatrze, Wyspach Wielkanocnych, morzach południowych... Z dalekich wypraw oceaniczni wędrowcy przywozili dary, posążki, przyprawy korzenne, lingamy i afrodyzjaki, monety, głowy upolowane przez łowców głów, pióra przedziwnych ptaków oraz małpki... Dziś dziedzictwo dawnych żeglarzy południowych mórz, w czasach wielkich kontenerowców i frachtowców, w dobie globtroterskiej turystyki, nieco przyblakło. Marynarze w dawnej, klasycznej postaci istnieją zapewne już tylko w komiksach (Popeye i Donald Duck) jako zaprzysięgli single, w klasycznych mundurkach marynarskich (styl marynarski powraca niemal cyklicznie w sezonie letnim). Marynistyczne akcenty pojawiają się w kolekcjach znanych projektantów mody, głównie damskiej. Styl marynarski kojarzy się z 3 podstawowymi kolorami: granatem, bielą i czerwienią. Obowiązkowe są też poprzeczne paski, łańcuchy, koła ratunkowe, sznury, kotwice i łódeczki. Projektanci mody, artyści Trash, przemysł reklamowy oraz (sic!) pornograficzny wykorzystują jednak ciągle z powodzeniem postać pięknego żeglarza i projektują na niego szalone seksualne fantazje i tęsknoty. Zdumiewające, jak ta ikona męskości, minionego zdawałoby się ideału, nie straciła na swej sil...   ( Pozostało znaków: 8564 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187010   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Piękni żeglarze Słynna reklama firmy Diesel (fot D. Lachapelle)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku