logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
81
4
7

Głos lesbijek

Książki, coming outy i kobiety

Dodano: 25.01.2010, Aktualizacja: 25.01.2010

Panuje przekonanie, że "pierwsza polska les story" ciągle jeszcze nie została napisana. Bo też stworzyć "księgę założycielską" polskich lesbijek wcale nie jest tak prosto. Czy ta sztuka uda się Zofii Staniszewskiej wkrótce się okaże, tymczasem warto przypomnieć najważniejsze pisarki lesbijki...

Na 4 lutego wydawnictwo Prószyński i S-ka zapowiada premierę powieści "Moja les" Zofii Staniszewskiej (książka do zamówienia w sklepie IS). Jak można wyczytać z materiałów reklamowych będzie to historia dwóch kobiet, Miłki i Doroty, ich zwyczajnego życia, perypetii związanych z wychowywaniem córki i staraniem się o kolejne dziecko, co z kolei wiąże się z poszukiwaniami plemnikodawcy. Natomiast sama autorka tak opisuje swoje zamierzenie: "W mojej powieści świadomie próbuję wyjść poza tematykę zranienia i traumy, charakterystyczną dla prozy Izabeli Filipiak oraz przeskoczyć nad bolesnymi dociekaniami tożsamościowymi obecnymi w twórczości Moniki Mostowik. Podjęłam próbę napisania pierwszej polskiej les story (gej story ma się dobrze), w której wydobywam ze społecznego i literackiego niebytu postać kobiety zakochanej w kobiecie". Powyższa wypowiedź znakomicie obrazuje sytuację w której znajduje się polska pisarka pragnąca podjąć temat kobiecego homoseksualizmu. Z jednej strony są już autorki kojarzone z tym nurtem, z drugiej panuje przekonanie, że "pierwsza polska les story" ciągle jeszcze nie została napisana. Bo też stworzyć "księgę założycielską" polskich lesbijek wcale nie jest tak prosto. Czy ta sztuka uda się Zofii Staniszewskiej wkrótce się okaże, tymczasem warto przypomnieć najważniejsze pisarki lesbijki. Tak się bowiem składa, że ciągle nie ma w Polsce ujawnionej reżyserki, aktorki czy piosenkarki, za to jest już trochę homoseksualistek wśród autorek książek. ...   ( Pozostało znaków: 6308 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186852   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Głos lesbijek Moja Les - premiera już 4 lutego w sklepie Innej Strony
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku