logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
53
31
71

Wywiady IS: Dominika Wielowieyska

Homoadopcja gorsza?

Dodano: 20.01.2010, Aktualizacja: 20.01.2010

Rozmowa z Dominiką Wielowieyską, dziennikarką "Gazety Wyborczej", autorką tekstu "Drugi tatuś mamy nie zastąpi - Dlaczego adopcja przez gejów jest zła" ("GW", 7 stycznia 2010 r.).

Rozmowa z Dominiką Wielowieyską, dziennikarką "Gazety Wyborczej", autorką tekstu "Drugi tatuś mamy nie zastąpi - Dlaczego adopcja przez gejów jest zła" ("GW", 7 stycznia 2010 r.). Słyszała Pani o nieformalnej grupie Grucha skupiającej rodziców o orientacji homoseksualnej? Nie. Nie ma w niej ojców gejów. Nie zgłaszają się. Gruchę tworzą więc same mamy-lesbijki. Różne są konfiguracje rodzinne, ale stosunkowo często zdarza się, że para lesbijek wychowuje dziecko, które urodziła jedna z nich. Druga jest w świetle prawa dla tego dziecka obcą osobą. Żadnych praw, żadnych obowiązków. Pani pisze: "Stawiam na pierwszym miejscu dobro dziecka, a dopiero na drugim - prawa gejów i lesbijek". Czyż nie byłoby dobrem dziecka, gdyby partnerka biologicznej matki dziecka mogła je zaadoptować? Przepisy nie odnoszą się do orientacji seksualnej adopcyjnego rodzica, co oznacza, że sąd z założenia nie powinien brać jej pod uwagę. Rozumiem, że rozmawiamy o przypadku, gdy matka biologiczna umiera albo nie może opiekować się dzieckiem. Ta druga kobieta powinna wystąpić z wnioskiem adopcyjnym. Kluczową sprawą jest więź emocjonalna pomiędzy nią a dzieckiem. Jeśli jest silna, to kobieta powinna formalnie zostać drugim rodzicem. Natomiast wtedy, gdy z matką biologiczną nic się nie dzieje, a partnerka matki chciałby jakoś zalegalizować swoje relacje z dzieckiem, adopcja mogłaby być trudniejsza. Myślę, że to powinno być rozwiązane w ra...   ( Pozostało znaków: 6058 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186851   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wywiady IS: Dominika Wielowieyska Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku