logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
1
0
4

Książki - Homo Niewiadomo

Błażej Warkocki śledzi odmienność w literaturze

Dodano: 29.10.2007, Aktualizacja: 29.10.2007

To książka, na którą warto było czekać. Wreszcie mamy całościową analizę przedstawiania w nowej polskiej literaturze figury odmieńca, przede wszystkim homoseksualisty, a przedstawił ją Błażej Warkocki, krytyk literacki od lat zajmujący się tą tematyką. Najbardziej wartościowe w dorobku Warkockiego jest jego odwaga chodzenia pod prąd, wyszukiwania zaskakujących odczytań, odważnych tez.

- Krzysztof Tomasik - To książka, na którą warto było czekać. Wreszcie mamy całościową analizę przedstawiania w nowej polskiej literaturze figury odmieńca, przede wszystkim homoseksualisty, a przedstawił ją Błażej Warkocki, krytyk literacki od lat zajmujący się tą tematyką, od niedawna współpracownik Innej Strony, gdzie recenzuje gejowskie i lesbijskie nowości wydawnicze w cyklu "zBOOKi. Felietony o książkach". Najbardziej wartościowe w dorobku Warkockiego jest jego odwaga chodzenia pod prąd, wyszukiwania zaskakujących odczytań, odważnych tez. To on swego czasu zaproponował by angielskie słowo "closet" (pochodzące z wyrażenia "living in the closet" oznaczającego ukrywanie się homoseksualistów) tłumaczyć raczej jako "toaletę" lub "szalet", a nie "szafę". Przy okazji głośnego "Lubiewa" miał odwagę zapytać w znakomitym eseju z "Krytyki Politycznej", na ile przekaz książki Witkowskiego jest konserwatywny i homofobiczny. Tym razem podsuwa nieco zapomniane określenie "homo niewiadomo", które miałoby stanowić odpowiednik angielskiego "queer" dotychczas tłumaczonego najczęściej jako "odmieniec" i tytułuje tak całą książkę. Dlaczego? "Wydało mi się, że ta formuła znakomicie oddaje sens niniejszej pracy: dążenie do rozmycia tożsamości jako strategia oporu wobec relacji władzy. [..] Użyteczność homo niewiadomo jest tak wielka, że grzechem byłoby nie skorzystać." Książka ma oczywiście swoich pierwszoplanowych bohaterów, są to Grzegorz Musiał, Andrzej Stasiuk i Izabela Filipiak. W przypadku Musiała mamy do czynienia z autorem, który jako pierwszy najbardziej konsekwentnie poruszał tematykę homoseksualną, Stasiuk to modelowy przykład "męskiej" literatury, a Flipiak stała się jedną z głównych przedstawicielek nurtu uznawanego za feministyczny. Wybór tej t...   ( Pozostało znaków: 7487 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186660   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku