logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
1

Queer Pascha

Święto Paschy przynosi wolność

Dodano: 04.04.2007, Aktualizacja: 04.04.2007

W tym roku święto Paschy rozpoczęło się wieczorem 2 kwietnia. Pascha, zwana właściwie Pesach, upamiętnia oswobodzenie Żydów z niewoli egipskiej. Wszyscy zostaliśmy uwolnieni z "domu niewoli" naszej, z homofobii. Pesach to świętowanie wolności. Wesołe, refleksyjne, wychylone ku drugiemu ku orientacji uczucia osób tej samej płci. Starajmy się o uwolnienie siebie samych i innych. Radujmy się wolnością.

- Tomek Kitliński i Dota Szymborska-Dyrda - W tym roku święto Paschy rozpoczęło się wieczorem 2 kwietnia. Pascha, zwana właściwie Pesach, upamiętnia oswobodzenie Żydów z niewoli egipskiej. Wszyscy zostaliśmy uwolnieni z "domu niewoli" naszej, z homofobii. Pesach to świętowanie wolności. Wesołe, refleksyjne, wychylone ku drugiemu ku orientacji uczucia osób tej samej płci. Starajmy się o uwolnienie siebie samych i innych. Radujmy się wolnością. Poza Izraelem Pesach trwa osiem dni. Zaczyna się wieczerzą zwaną seder. Żeby pamięć o wyjściu z niewoli była rzeczywista, nie zapominamy o goryczy. Stąd gorzkie zioła. Zawsze umaczane w słodkiej masie z orzechów, owoców i wina. No i maca - potrawa bez zakwasu robiony na prędce. Maca to dla Żydów chleb, który nie zdążył wyrosnąć, coś zrobionego w pośpiechu, zagniecione, upieczone i w drogę. Droga z Egiptu była długa, lecz wiodła do oswobodzenia. Maca to dla antysemitów pretekst do fałszywych oskarżeń, potrawa do której rzekomo dodaje się krwi chrześcijańskich dzieci. Maca - powód prześladowań, nawet pogromów. Wielki Tydzień wzmagał uprzedzenia antyżydowskie, kiedy przypominano absurdalne i śmiertelnie niebezpieczne oskarżenia Żydów o zamordowanie Jezusa. Wreszcie papież Jan XXIII skreślił z liturgii wielkopiątkowej wyrażenie "przewrotni Żydzi", a Sobór Watykański II ostatecznie ukrócił tragiczny w skutkach przesąd "bogobójstwa". W trakcie wieczerzy sederowej najmłodsze dzieci pytają "Czym różni się ta noc od innych nocy?" Im dogłębniej - tradycyjnie - ojcowie, a obecnie...   ( Pozostało znaków: 6540 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186610   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Queer Pascha T. Kitliński, Queer Pascha
W święto Paschy wznosimy toasty uświęconym winem,
półleżąc jak w starożytności ludzie wolni i
cieszymy się wolnością - także wolnością
artystyczną. Stąd na zdjęciu wyobrażenie artystyczne
Paschy w i
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku