Poznaliśmy wszystkich kandydatów do Sejmu i Senatu, którzy jako samorządowcy głosowali za uchwałami anty-LGBT. Oto pełna lista nazwisk oraz komitetów, z których startują. Większość z nich znalazło się na listach PiS-u, ale jest kilka niespodzianek.
Sonda
Wybory Parlamentarne 2023 - na kogo zagłosujesz?
- Prawo i Sprawiedliwość
-
4,74 %
- Koalicja Obywatelska
-
29,64 %
- Lewica
-
58,89 %
- Trzecia Droga
-
2,77 %
- Konfederacja
-
3,95 %
Ostateczny termin na rejestrację list wyborczych w PKW minął 6 września, a partie polityczne wreszcie ujawniły wszystkich kandydatów do Sejmu i Senatu. Są na nich osoby, które wsparły uchwały samorządowe uderzające w społeczność LGBT. Pisaliśmy już o nich kilka dni temu, ale wówczas nie znaliśmy jeszcze pełnych list PiS oraz Konfederacji.
109 kandydatów, którzy sprzeciwili się „ideologii LGBT”
Teraz już wiemy, że łącznie w wyborach startuje 109 kandydatów do Sejmu i Senatu, którzy jako samorządowcy głosowali za uchwałami anty-LGBT. Mowa o osobach, które wsparły „Samorządową Kartę Praw Rodzin” przygotowaną przez Instytut Ordo Iuris lub uchwały o bardziej ogólnej treści, zazwyczaj wymierzone w tajemniczą „ideologię LGBT” lub „ideologię lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
Listę opracował Kuba Gawron z Atlasu Nienawiści, który zajmuje się tematem od czasu pojawienia się pierwszych uchwał samorządowych wymierzonych w społeczność LGBT. Skontaktowaliśmy się z nim i poprosiliśmy o komentarz:
PiS bez wątpienia premiuje kandydatów, którzy głosowali za strefami, dając im wiele miejsc na listach. Trudno bowiem inaczej odebrać kandydatury wójta Tuszowa Narodowego Andrzeja Głaza, wójtki gminy Istebna Łucji Michałek, starosty dębickiego Piotra Chęćka oraz starosty przasnyskiego Krzysztofa Bieńkowskiego. Ten ostatni pozwał nas za Atlas Nienawiści - i przegrał w obu instancjach.
Kuba zwraca również uwagę na część partii opozycyjnych, które zdecydowały się wystawić kandydatów z niechlubną przeszłością:
Fatalnie wypada Trzecia Droga, która miała być nową jakością w polskiej polityce - a tymczasem ma na listach aż piętnastu radnych, którzy zagłosowali za uchwałami anty-LGBT. Większość z nich pochodzi z PSL. To oznacza, że ta partia przy układaniu list w ogóle nie zwracała uwagi na to, jak radni głosowali nad dyskryminacyjnymi uchwałami. Co gorsza, koalicyjna partia Hołowni w ogóle nie zaprotestowała przeciwko nim. Przeszła nad tym do porządku dziennego.
Z list Koalicji Obywatelskiej startuje jeden radny, który poparł uchwałę anty-LGBT. To Edward Borodijuk, który jako wybrany z listy PiS radny miejski Białej Podlaskiej zagłosował za przyjęciem SKPR. Jego kandydatura z list KO jest dla mnie niezrozumiałym wypadkiem przy pracy – bo przecież w samorządach Koalicja Obywatelska jest ważną siłą opozycyjną przeciwstawiającą się uchwałom anty-LGBT. Na opublikowanych do tej pory 36 listach (na 41 okręgów) listach Lewicy nie ma żadnego kandydata, który zagłosował za uchwałami anty-LGBT.
Kuba zaczął pracę nad listą jeszcze zanim ogłoszono datę nadchodzących wyborów parlamentarnych:
Już w zeszłym roku na podstawie strony PKW przygotowałem listę radnych głosujących za uchwałami anty-LGBT (zarówno tych przyjętych, jak i odrzuconych) i opublikowałem w karcie tabeli Atlasu Nienawiści. Informacje o kandydaturach do Sejmu i Senatu czerpałem ze stron "Mam Prawo Wiedzieć", lokalnych mediów oraz PKW. Dane z tych źródeł porównałem i opracowałem w Excelu za pomocą różnych funkcji. Bez Excela nie byłbym w stanie szybko wyłuskać tej setki radnych z kilku tysięcy kandydatur.
Pełna lista kandydatów do Sejmu i Senatu, którzy poparli uchwały anty-LGBT
Oto pełna lista kandydatów do Sejmu i Senatu, którzy poparli uchwały anty-LGBT. Obok każdego nazwiska znajduje się nazwa komitetu wyborczego, okręg oraz numer miejsca na liście, a także rodzaj popartej uchwały.
WOJ. DOLNOŚLĄSKIE
Okręg 2 (wałbrzyski) do Sejmu:
- LEWANDOWSKI Krzysztof Marek – miejski radny ze Świdnicy. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 2 (wałbrzyskim) z miejsca 11. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin (nie została przyjęta).
- NOWACZYŃSKA Luiza – miejska radna ze Świdnicy. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 2 (wałbrzyskim) z miejsca 13. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin (nie została przyjęta).
Okręg 3 (wrocławski) do Sejmu:
- CHUDZIK Janusz – miejski radny z Wrocławia. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 3 (wrocławskim) z miejsca 9. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin, tj. sprzeciwił się uchwale odrzucającej petycję ws. przyjęcia SKPR. Uchwała została przyjęta.
- LASZCZYŃSKI Paweł – gminny radny ze Strzelina. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 3 (wrocławskim) z miejsca 18. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych” (nie została przyjęta).
- PIEŃKOWSKI Robert – miejski radny z Wrocławia. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 3 (wrocławskim) z miejsca 20. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin, tj. sprzeciwił się uchwale odrzucającej petycję ws. przyjęcia SKPR. Uchwała została przyjęta.
WOJ. LUBELSKIE
Okręg 6 (lubelski) do Sejmu:
- PEJO Bartłomiej Artur – powiatowy radny oraz wicestarosta świdnicki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy Konfederacja w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 1. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- CHOMA Kazimierz Bogusław – miejski radny z Kraśnika. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 7. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- KOWALCZYK Leszek – wojewódzki radny lubelski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 10. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- SAWICKI Konrad Bernard – wojewódzki radny lubelski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 11. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- WOJCIECHOWSKI Zbigniew Czesław – wojewódzki radny lubelski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 12. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- SZCZYGIELSKI Dariusz Paweł – powiatowy radny rycki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 14. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- KRUCZEK Jacek Józef – miejski radny z Kocka. Wybrany z komitetu KWW „Rozwój Miasta i Gminy Kock”. Startuje z listy PiS w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 15. Poparł (przez aklamację) uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- ŁAWNICZAK Zbigniew Ryszard – miejski radny z Lublina. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 25. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
- UDRYCKA Magdalena Sylwia – powiatowa radna lubelska. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 26. Poparła uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- BALUCH Anna – wojewódzka radna lubelska. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 29. Poparła uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- MAKUCH Agnieszka Elżbieta – radna gminy Zakrzówek. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy Polska Jest Jedna w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 4. Poparła uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- MAJ Andrzej – powiatowy radny kraśnicki. Wybrany z komitetu PSL. Startuje z listy Trzecia Droga w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 4. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- KAPUSTA Grzegorz Krzysztof – wojewódzki radny lubelski. Wybrany z komitetu PSL. Startuje z listy Trzecia Droga w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 8. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- RZETELSKI Piotr Sławomir – wojewódzki radny lubelski. Wybrany z komitetu PSL. Startuje z listy Trzecia Droga w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 10. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- NAJDA Marcin Sebastian – powiatowy radny świdnicki. Wybrany z komitetu PSL. Startuje z listy Trzecia Droga w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 14. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- KAŁASKA Adam Krzysztof – powiatowy radny rycki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy Trzecia Droga w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 15. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- LANGA Dariusz – powiatowy radny radzyński. Wybrany z komitetu KWW „Kukiz’15”. Startuje z listy Bezpartyjnych Samorządowców w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 1. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
- ZIELIŃSKI Krzysztof Jacek – powiatowy radny krasnostawski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy Bezpartyjnych Samorządowców w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 5. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
Okręg 7 (chełmski) do Sejmu:
- BORODIJUK Edward Józef – miejski radny z Białej Podlaskiej. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 19. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
- DOMAŃSKI Bogusław Waldemar – powiatowy radny krasnostawski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy Konfederacja w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 2. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- STEFANIUK Dariusz Paweł – miejski radny z Białej Podlaskiej. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 6. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
- WRÓBEL Grzegorz – wojewódzki radny lubelski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 10. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- NIEBRZEGOWSKI Szczepan – powiatowy radny radzyński. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 12. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
- ZAWIŚLAK Monika Anna – miejska radna z Zamościa. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 16. Poparła uchwałę anty-LGBT samodzielnie przygotowaną przez radnych (ws. obrony Jędraszewskiego przed krytyką za słowa o „tęczowej zarazie”).
- BARSZCZEWSKA Barbara Aldona – wojewódzka radna lubelska. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 17. Poparła uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- SZWAJ Jerzy Ryszard – wojewódzki radny lubelski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 18. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- CZARNECKA Halina – powiatowa radna tomaszowska. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 21. Poparła uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- SOSNOWSKI Sławomir Antoni – wojewódzki radny lubelski. Wybrany z komitetu PSL. Startuje z listy Trzecia Droga w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 3. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- MACKIEWICZ Piotr – miejski radny z Radzynia Podlaskiego. Wybrany z komitetu KWW „Radzyń Moje Miasto”. Startuje z listy Trzecia Droga w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 21. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
Okręg 19 (Zamość) do Senatu:
- BRATKOWSKI Arkadiusz Tomasz – wojewódzki radny lubelski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z komitetu KWW Zamojszczyzna w okręgu 19 (Zamość). Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
WOJ. ŁÓDZKIE
Okręg 10 (piotrkowski) do Sejmu:
- SAŁEK Paweł – wojewódzki radny łódzki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 10 (piotrkowskim) z miejsca 4. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
- WENDROWSKA Ewa Beata – wojewódzka radna łódzka. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 10 (piotrkowskim) z miejsca 7. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
- DRÓŻDŻ Beata Zofia – wojewódzka radna łódzka. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 10 (piotrkowskim) z miejsca 8. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
- ROGUT Dariusz Mariusz – wojewódzki radny łódzki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 10 (piotrkowskim) z miejsca 11. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
- BAGIEŃSKI Artur Jan – wojewódzki radny łódzki. Wybrany z komitetu PSL. Startuje z listy Trzeciej Drogi w okręgu 10 (piotrkowskim) z miejsca 18. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
- MALCZYK Piotr Hubert – powiatowy radny łowicki. Wybrany z komitetu KWW „Kukiz’15”. Startuje z listy Konfederacja w okręgu 11 (łódzkim) z miejsca 4. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
Okręg 11 (sieradzki) do Sejmu:
- ANTCZAK Alicja Elżbieta – wojewódzka radna łódzka. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 11 (sieradzkim) z miejsca 7. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
- SAGAN Marlena Barbara – wojewódzka radna łódzka. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 11 (sieradzkim) z miejsca 10. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
- LEWANDOWSKA Iwona – wojewódzka radna łódzka. Wybrana z komitetu KO. Startuje z listy KO w okręgu 11 (sieradzkim) z miejsca 19. Przez pomyłkę poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Jej kandydatura była zapowiadana w mediach, ale ostatecznie nie znalazła się na liście opublikowanej przez PKW.
Okręg 24 (łódzki-wschodni, brzeziński) do Senatu:
- ADAMCZYK Piotr – wojewódzki radny łódzki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z komitetu PiS w okręgu 24 (łódzki-wschodni, brzeziński). Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
Okręg 29 (Skierniewice) do Senatu:
- MATYSIAK Józef Adam – powiatowy radny rawski. Wybrany z komitetu PSL. Startuje z komitetu Trzeciej Drogi w okręgu 29 (Skierniewice). Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
Okręg 14 (nowosądecki) do Sejmu:
- BOCHENEK Rafał Paweł – wojewódzki radny małopolski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 12 (wadowickim) z miejsca 1. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- GIBAS Iwona Józefa – wojewódzka radna małopolska. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 12 (wadowickim) z miejsca 3. Poparła uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- KACZYŃSKI Filip Roman – wojewódzki radny małopolski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 12 (wadowickim) z miejsca 5. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- MĘDERAK Piotr Sebastian – powiatowy radny nowotarski. Wybrany z komitetu KWW „Razem Podhale Spisz Orawa”. Startuje z listy Bezpartyjni Samorządowcy w okręgu 14 (nowosądeckim) z miejsca 7. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
- WICHER Patryk Tomasz – wojewódzki radny małopolski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 14 (nowosądeckim) z miejsca 6. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- WÓJTOWICZ Jadwiga Teresa – wojewódzka radna małopolska. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 14 (nowosądeckim) z miejsca 9. Poparła uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- WŁODARCZYK Wojciech Stanisław – powiatowy radny limanowski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 14 (nowosądeckim) z miejsca 10. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
- ZIĘBA Agata – powiatowa radna limanowska. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 14 (nowosądeckim) z miejsca 12. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
- PICZURA Jan – wojewódzki radny małopolski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 14 (nowosądeckim) z miejsca 13. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- FILIPIAK Ewa – powiatowa radna limanowska. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 14 (nowosądeckim) z miejsca 15. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
- KRÓL Jacek Józef – powiatowy radny nowotarski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 14 (nowosądeckim) z miejsca 19. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
- PĘK Bogdan – wojewódzki radny małopolski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 14 (nowosądeckim) z miejsca 20. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- PIECH Wojciech Tomasz – miejski radny z Nowego Sącza. Wybrany z komitetu KWW Krzysztofa Głuca „Wybieram Nowy Sącz”. Startuje z listy PiS w okręgu 14 (nowosądeckim) z miejsca 16. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
Okręg 15 (tarnowski) do Sejmu:
- PIECZARKA Anna Maria – wojewódzka radna małopolska. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 15 (tarnowskim) z miejsca 1. Poparła uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- GAWRON Józef Wojciech – wojewódzki radny małopolski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 15 (tarnowskim) z miejsca 6. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- SKRUCH Wojciech – wojewódzki radny małopolski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 15 (tarnowskim) z miejsca 14. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- JANICZEK Mateusz Jakub – miejski radny z Tuchowa. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 15 (tarnowskim) z miejsca 18. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- BUKOWIEC Stanisław Marcin – wojewódzki radny małopolski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy Trzeciej Drogi w okręgu 15 (tarnowskim) z miejsca 3. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- BRACH Grzegorz Józef – radny gminy Moszczenica. Wybrany z komitetu KWW „Małopolski Ruch Samorządowy Ziemi Gorlickiej”. Startuje z listy Trzeciej Drogi w okręgu 15 (tarnowskim) z miejsca 14. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE
Okręg 17 (radomski) do Sejmu:
- PASEK Agnieszka – powiatowa radna radomska. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 17 (radomskim) z miejsca 10. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
- GUMOWSKI Ireneusz – powiatowy radny białobrzeski. Wybrany z komitetu PSL. Startuje z listy Trzeciej Drogi w okręgu 17 (radomskim) z miejsca 15. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
Okręg 39 (płocki, przasnyski) do Senatu:
- BIEŃKOWSKI Krzysztof – powiatowy radny oraz starosta przasnyski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z komitetu PiS w okręgu 39 (płocki, przasnyski). Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Pozwał twórców Atlasu Nienawiści za poinformowanie opinii publicznej o tej uchwale, przegrywając w obu instancjach.
WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE
Okręg 22 (krośnieński) do Sejmu:
- ZAPAŁOWSKI Andrzej Tomasz – miejski radny z Przemyśla. Wybrany z komitetu KWW „Kukiz’15”. Startuje z listy Konfederacja w okręgu 22 (krośnieńskiem) z miejsca 1. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- PAMUŁA Teresa – wojewódzka radna podkarpacka. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 22 (krośnieńskiem) z miejsca 5. Poparła uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- ŚNIEŻEK Adam – wojewódzki radny podkarpacki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 22 (krośnieńskiem) z miejsca 6. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- CHRZAN Tadeusz – powiatowy radny jarosławski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 22 (krośnieńskiem) z miejsca 8. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- DRYNIAK Daniel – miejski radny z Przemyśla. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 22 (krośnieńskiem) z miejsca 9. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- PILCH Piotr – wojewódzki radny podkarpacki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 22 (krośnieńskiem) z miejsca 11. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- BORCZ Jerzy – wojewódzki radny podkarpacki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 22 (krośnieńskiem) z miejsca 12. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
Okręg 23 (rzeszowski) do Sejmu:
- DRAUS Ewa Maria – wojewódzka radna podkarpacka i wicemarszałkini. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 23 (rzeszowskim) z miejsca 7. Poparła uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- PAUL Jerzy – miejski radny z Nowej Sarzyny. Wybrany z komitetu KWW „Forum Samorządowe Prawicy”. Startuje z listy PiS w okręgu 23 (rzeszowskim) z miejsca 11. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- OŻÓG Karol Wojciech – wojewódzki radny podkarpacki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 23 (rzeszowskim) z miejsca 13. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- MAGDOŃ Jacek – wojewódzki radny podkarpacki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 23 (rzeszowskim) z miejsca 17. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- CHĘCIEK Piotr Paweł – powiatowy radny oraz starosta dębicki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 23 (rzeszowskim) z miejsca 21. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
- TOŁPA Mieczysław – wojewódzki radny podkarpacki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 23 (rzeszowskim) z miejsca 23. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- SZARAMA Grażyna – miejska radna z Rzeszowa. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 23 (rzeszowskim) z miejsca 28. Poparła uchwałę z apelem o zakazanie marszu równości (nie została przyjęta).
- GŁAZ Andrzej – wójt gminy Tuszów Narodowy. Wybrany z poparciem PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 23 (rzeszowskim) z miejsca 29. Przekonał radnych do przyjęcia uchwały przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- LONCZAK Stanisław Józef – powiatowy radny mielecki. Wybrany z komitetu KWW „Razem Dla Powiatu Mieleckiego”. Startuje z listy Trzeciej Drogi w okręgu 23 (rzeszowskim) z miejsca 6. Poparł uchwałę anty-LGBT samodzielnie przygotowaną przez radnych.
- WÓJCIK Daniel Grzegorz – powiatowy radny dębicki. Wybrany z komitetu PSL. Startuje z listy Trzeciej Drogi w okręgu 23 (rzeszowskim) z miejsca 16. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin.
Okręg 58 (Przemyśl) do Senatu:
- LASEK Dariusz Piotr – miejski radny z Przemyśla. Wybrany z komitetu KW Stowarzyszenie dla Przemyśla Regia Civitas. Startuje z komitetu Konfederacji w okręgu 58 (Przemyśl). Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
WOJEWÓDZTWO PODLASKIE
Okręg 24 (podlaski) do Sejmu:
- PERKOWSKI Jan Bolesław – starosta oraz powiatowy radny białostocki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 24 (podlaskim) z miejsca 19. Poparł uchwałę anty-LGBT samodzielnie przygotowaną przez radnych.
WOJEWÓDZTWO POMORSKIE
Okręg 25 (gdańsko-sopocki) do Sejmu:
Okręg 26 (gdyńsko-słupski) do Sejmu:
- SZARAN Jacek – miejski radny ze Słupska. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 26 (gdyńsko-słupskim) z miejsca 19. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin (nie została przyjęta).
WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE
Okręg 27 (bielski) do Sejmu:
- MICHAŁEK-CHUDECKA Łucja – wójt gminy Istebna. Wybrana z poparciem PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 27 (bielskim) z miejsca 5. Pozwała Barta Staszewskiego za krytykowanie uchwały przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Wniosła skargę kasacyjną do NSA na wyrok WSA uchylający tę uchwałę.
- PIETRASZEWSKA Marzena ANNA – powiatowa radna żywiecka. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 27 (bielskim) z miejsca 14. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin, tj. sprzeciwiła się uchwale odrzucającej petycję ws. przyjęcia SKPR. Uchwała została przyjęta.
- RZEPECKA Justyna Maria – miejska radna z Czechowic-Dziedzic. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 27 (bielskim) z miejsca 15. Poparła petycję ws. przyjęcia ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin (nie została przyjęta).
- KUPIJAJ Tomasz Mariusz – miejski radny z Bytomia. Wybrany z komitetu KWW „Bis i Damiana Bartyli”. Startuje z listy Konfederacji w okręgu 29 (bytomsko-gliwicko-zabrzańskim) z miejsca 18. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin, tj. sprzeciwił się uchwale odrzucającej petycję ws. przyjęcia SKPR. Uchwała została przyjęta.
- PATOŃ Piotr Jerzy – miejski radny z Bytomia. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 29 (gliwicko-bytomsko-zabrzańskim) z miejsca 13. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin, tj. sprzeciwił się uchwale odrzucającej petycję ws. przyjęcia SKPR. Uchwała została przyjęta.
- TUREK Grzegorz – miejski radny z Zabrza. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 29 (gliwicko-bytomsko-zabrzańskim) z miejsca 17. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin, tj. sprzeciwił się uchwale odrzucającej petycję ws. przyjęcia SKPR. Uchwała została przyjęta.
WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE
Okręg 33 (świętokrzyski) do Sejmu:
- GAWIN Maciej – wojewódzki radny świętokrzyski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy Bezpartyjnych Samorządowców w okręgu 33 (świętokrzyskim) z miejsca 2. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- GOSEK Mariusz Marek – wojewódzki radny świętokrzyski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 33 (świętokrzyskim) z miejsca 10. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- ZIELEŃ Magdalena Anna – wojewódzka radna świętokrzyska. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 33 (świętokrzyskim) z miejsca 14. Poparła uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- STRZAŁA Marek – wojewódzki radny świętokrzyski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 33 (świętokrzyskim) z miejsca 24. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- KONARSKI Artur Marian – wojewódzki radny świętokrzyski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 33 (świętokrzyskim) z miejsca 30. Poparł uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
- KOSMALA Anna Katarzyna – powiatowa radna kielecka. Wybrana z komitetu KWW „Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty”. Startuje z listy Trzeciej Drogi w okręgu 33 (świętokrzyskim) z miejsca 6. Poparła uchwałę przeciwko tzw. „ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”.
WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Okręg 34 (elbląski) do Sejmu:
- RYKACZEWSKI Andrzej Jarosław – miejski radny z Iławy. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 34 (Elbląg) z miejsca 10. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin (uchwała nie została przyjęta).
WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE
Okręg 36 (kaliski) do Sejmu:
- SOWA Marek Jan – wojewódzki radny wielkopolski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 36 (kaliskim) z miejsca 8. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin (nie została przyjęta).
Okręg 37 (koniński) do Sejmu:
- ITMAN Zofia Mariola – wojewódzka radna wielkopolska. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 37 (konińskim) z miejsca 6. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin (nie została przyjęta).
- POPKOWSKI Robert Adam – wojewódzki radny wielkopolski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 37 (konińskim) z miejsca 7. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin (nie została przyjęta).
Okręg 91 (Poznań) do Senatu:
- JEMIELITY Ewa Anna – miejska radna z Poznania. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z komitetu PiS w okręgu 91 (Poznań). Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin (nie została przyjęta).
Za udostępnienie listy raz jeszcze dziękujemy Kubie Gawronowi z Atlasu Nienawiści!
Jak to piętnujemy?
Przecież oni na pewno uważają to za powód do dumy.