Prokuratura Rejonowa w Warszawie umorzyła dochodzenia w sprawie 41 osób zatrzymanych podczas tak zwanej "Tęczowej Nocy".
Jak podaje Szpila — feministyczny kolektyw antyrepresyjny działający w Warszawie, postępowanie umarzane jest wyłącznie dlatego, że Prokuratura nie jest w stanie dostarczyć dowodów, że 41 osób faktycznie tam było.
Dla Gazety Wyborczej sprawę umorzeń skomentowała mecenas Agata Bzdyń, która reprezentuje pro bono trzy osoby w tej sprawie.
Umorzono dochodzenia tylko ze względu na art. 322 Kodeksu postępowania karnego, czyli że zebrany materiał dowodowy nie dostarczył żadnych podstaw, by wnieść akt oskarżenia.
Ale nie ma mowy o art. 17 Kpk dotyczącego negatywnych przesłanek procesowych. To oznacza, że jeśli wyjdą na jaw jakieś inne okoliczności, będzie można zidentyfikować kolejnych sprawców, to będzie można ponownie wszcząć śledztwo. Dlatego to jest umorzenie dobre i niedobre zarazem.
Kolektyw Szpila przypomina także, że niedawno funkcjonariusz policji zeznający w sprawie o zadośćuczynienie za Tęczową Noc wyznał, że aresztowano ludzi na oślep, wystarczył tylko jakiś widoczny tęczowy element.
Decyzja prokuratury po raz kolejny potwierdza, że zatrzymania 7 sierpnia odbyły się na zlecenie polityczne i miały na celu zastraszenie społeczności.
?️? Policjant zeznaje, że w Tęczową Noc padł rozkaz zatrzymania wszystkich z symbolami #LGBT. Razem z @MagdaBiejat byłam wtedy pod komisariatem, blokowałam wóz wywożący ludzi nie wiadomo gdzie. Winni tej faszystowskiej łapanki muszą ponieść odpowiedzialność. Hańba @PolskaPolicja! pic.twitter.com/mLmGqe3Gme
— Beata Maciejewska #PosłankaLewicy ⚡️ (@B_Maciejewska) February 3, 2022
Poniedziałek, 10.08.2020 Kraków solidarny z Margot. "Kiedy państwo mnie nie chroni, mojej siostry będę bronić!"
Poniedziałek, 03.08.2020 Furgonetka fundacji Pro - Prawo do Życia dalej jeździ po Warszawie. Tym razem w asyście policji
Środa, 15.07.2020 Są zarzuty wobec zatrzymanej aktywistki Małgorzaty Szutowicz ze Stop Bzdurom. Aresztu nie będzie
Poniedziałek, 02.03.2020 "Tęczowa zaraza" przywitała abp Jędraszewskiego w Warszawie
Poniedziałek, 11.10.2021 Protesty w całej Polski po wyroku TK w sprawie prawa unijnego. Zatrzymany m.in. Franek Broda
Istotnie. Ale jednak trzymałbym się stopniowania. W Polsce można co najwyżej mówić o jakichś faszyzujących aspiracjach, nie faszyzmie.
BTW Nie czystki, a zaczystki, a raczej zaczystka (mea culpa) : https://wiadomosci.onet.pl/swiat/masowe-groby-odkrywa(...)/7y959d5
Dziś nie machałbym tak na lewo i prawo "faszyzmem", bo widzimy co to jest prawdziwy faszyzm. Ta "łapanka" to pikuś w porównaniu z ruskimi zaczystkami w Buczy.
Napisane 3 lutego. Ok, wybaczam.
Dziś nie machałbym tak na lewo i prawo "faszyzmem", bo widzimy co to jest prawdziwy faszyzm. Ta "łapanka" to pikuś w porównaniu z ruskimi zaczystkami w Buczy.