Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Miejsca Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
Tematy Kino LGBT Wybory 2023 Coming out Kalendarz LGBTQ+ Niebinarność
Poniedziałek, 22.02.2021, Aktualizacja: Wtorek, 23.02.2021

Rozpoczął się Tydzień Wiedzy o Spektrum Aromantyczności!

Podziel się (0) Tweetnij Skomentuj (5)
Podziel się (0) Tweetnij Skomentuj (5)

Tydzień Wiedzy o Spektrum Aromantyczności ma na celu podniesienie świadomości i postęp w akceptacji tożsamości w obrębie spektrum aromantycznego. Odbywa się w pierwszym pełnym tygodniu po Walentynkach, a więc w tym roku przypada od 21 do 27 lutego.


Wydarzenie to cieszy się międzynarodowym uznaniem. W ciągu tygodnia grupy LGBTQ+ na całym świecie organizują różne akcje mające na celu podniesienie świadomości na temat aromantyczności i okazanie wsparcia osobom ze spektrum aromantycznego. 

ZOBACZ TEŻ Rozpoczynamy Światowy Tydzień Widoczności Osób Aseksualnych!


Duży nacisk kładzie się na orientację seksualną, opartą na pociągu seksualnym, jaki ludzie odczuwają wobec innych. Jednak posiadamy również orientację romantyczną, opartą na pociągu romantycznym, który możemy odczuwać do innych. Podczas gdy te dwie rzeczy są często połączone, pociąg seksualny i pociąg romantyczny są różne dla wielu osób.

(jg)

OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (13)
walentynka-biseksualna-wbi misiek05 kamciatka heybunny tekame-midori-ikite karo00 kierownik2 ns91 natt1991 biscuit21
Nie podoba mi się (1)
lucytheevil
Komentarze (5)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Rony Ariel
01.03.2021 0:49 Rony Ariel (26)
sw:
https://en.wikipedia.org/wiki/Romantic_orientation

Aromantyczność to brak zdolności zakochania się. Zakochanie, podobnie jak libido jest uwarunkowanie biologicznie (uruchamia się kaskada różnych związków chemicznych w mózgu) . Można być aseksualnym (brak odczuwania libido) i/lub aromantycznym (brak zdolności zakochania) . To zakochanie - orientacja romantyczna warunkuje łączenie w pary, a nie orientacja seksualna (libido). Promiskuityczne szympansy nie łączą się w pary (są aromantyczne, nie zakochują się) tak jak to robią monogamiczne gibbony :-)


Aromantyczność to brak pociągu romantycznego lub doświadczanie go warunkowo. Nie jest tożsama z „niezakochiwaniem się”. Część osób aromantycznych jak najbardziej potrafi się zakochać, tyle, że nie robimy tego w kontekście romantycznym, a np. platonicznym. Piszę „część”, ponieważ są również osoby aro, które rzeczywiście nie doświadczają uczucia miłości w ogóle.
Libido nie jest tożsame z pociągiem seksualnym, choćby z tego względu, że są osoby aseksualne, które libido jak najbardziej posiadają. Za odpowiednik libido dla orientacji romantycznej można uznać poczucie potrzeby bliskości lub czułości.
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
23.02.2021 5:17 Awanturyna
Pociąg romantyczny to pociąg romantyczny, nie jakiś 'emocjonalny'. Nie wiem jak osoba autorska, ja tam czuję emocje do moich przyjaciół i do moich zwierząt. Zresztą, związki też są różne, niekoniecznie romantyczne. Zawężanie znaczenia 'związek' do relacji romantycznej to amatonorma. Zamiast 'zwiększyć świadomość', artykuł powiela mity i stereotypy. Nie jesteśmy 'niezainteresowani'. Pociąg to nie hobby! Wiele osob aro wchodzi w relacje romantyczne, tak jak niektóre osoby aseksualne uprawiają seks. Pociąg romantyczny nie jest konieczny do stworzenia związku romantycznego (choć jego brak zazwyczaj oznacza, że wygląda to trochę inaczej niż u alloro). Są osoby cupioromantyczne, które wręcz marzą o byciu w romantycznej relacji.
Bycie singlem z wyboru to nie aromantyzm. To świadomy wybór, można powiedzieć-styl życia. Aromantyzm to nie wybór, tak jak każda orientacja. Nie czujesz pociągu i już. Co z tym zrobisz-czy zdecydujesz się na życie w pojedynkę, czy wejdziesz w romantyczną relację, czy wybierzesz jeszcze inną drogę (np. relację queerplatoniczną)-nie zmienia faktu, że jesteś osobą aromantyczną. Tak jak na przykład osoba bi nie staje się hetero, gdy zwiąże się z kimś innej płci. Bo akcja=/=orientacja. Poza tym, po stronie z adresem queer.pl spodziewałabym się dodania jednego głupiego znaku + do skrótu LGBTQ. Bo brak tego znaku oznacza, że nie włącza się do społeczności osób interpłciowych, aseksualnych, aromatycznych i paru innych.
cytuj zgłoś 4 0
Ikona
23.02.2021 2:00 Karoli a
Romantyczność, romantyzm - te słowa są błędnie używane i rozumiane. Romantyczne jest miłość, która kończy się śmiercią. A pozytywne określenie do podanych wyżej okoliczności to sentymentalny. Przykład: "romantyczna kolacja" - błędne sformulowanie.

To jest wiedza z Liceum.
cytuj zgłoś 0 0
Rony Ariel
22.02.2021 23:03 Rony Ariel (26)
Aromantyczność oznacza brak pociągu romantycznego, odczuwanie go rzadko lub wyłącznie pod wpływem jakiejś konkretnej sytuacji, np. nawiązanie silnej relacji emocjonalnej, jak w przypadku demiromantyczności. Nie jest to „niezainteresowanie związkami” – osoby aromantyczne mogą być różnie nastawione względem bycia zaangażowanymi w romans oraz względem romansu w ogóle.
Pozdrawiam, osoba aromantyczna.
cytuj zgłoś 2 0
Ikona
22.02.2021 21:00 sw
https://en.wikipedia.org/wiki/Romantic_orientation

Aromantyczność to brak zdolności zakochania się. Zakochanie, podobnie jak libido jest uwarunkowanie biologicznie (uruchamia się kaskada różnych związków chemicznych w mózgu) . Można być aseksualnym (brak odczuwania libido) i/lub aromantycznym (brak zdolności zakochania) . To zakochanie - orientacja romantyczna warunkuje łączenie w pary, a nie orientacja seksualna (libido). Promiskuityczne szympansy nie łączą się w pary (są aromantyczne, nie zakochują się) tak jak to robią monogamiczne gibbony :-)
cytuj zgłoś 0 1
DarkSideOfSoul
22.02.2021 18:37 DarkSideOfSoul (30)
Po w miarę ok artykule o aseksualizmie musieliście dać coś przy czym można załamać ręce...
Rozumiem poniekąd skąd tak tylko rzucona informacja. W polskich wynikach wyszukiwania to pojęcie bywa nawet zaklasyfikowane w błędny sposób. Niestety językiem współczesnej psychologii jest język angielski, a jaką inwencją wykazują się ludzie przy tłumaczeniu potrafi przerazić.

Ogółem relacje międzyludzkie można opisywać w różnych skałach. Żeby to w miarę zobrazować posłużę się uproszczonym przykładem. Potencjalne zainteresowanie seksualne można zobrazować na skali gdzie po lewej stronie damy panseksualizm (czyli potencjalnie każda wariacja) gdzieś po drodze wypadnie nam zainteresowanie tylko jedną płcią (homo lub heteroseksualizm), a po prawej stronie będzie aseksualizm. Dokładnie analogicznie działa romantyczność.

Romantyczność to cała ta otoczka zachowań które nie są stricte seksualne ale charakterystyczne dla związku. Nie każdy ma taką potrzebę i nie ma w tym nic złego. Można być panseksualnym i aromantycznym, panromantycznym i aseksualnym, biseksualnym homoromantycznym itp.
Można być romantycznym też w niewielkim stopniu, czasem kwalifikowane jako częściowy aromantyzm.

Ważne jest żeby obalić pewien mit, że osoby aromantycznym nie potrafią kochać i głównie o to chodzi w tej kampanii. Osoby aromantycznym też mogą tworzyć związki tylko mają inny sposób bycia w nich. I chodzi o nagłośnienie, że nie ma w tym nic złego.

W ciągu tygodnia grupy LGBTQ na całym świecie organizują różne akcje mające na celu podniesienie świadomości na temat aromantyczności i okazanie wsparcia osobom ze spektrum aromantycznego.

Super że chcecie promować akcje ale moglibyście też podnieść świadomość, a nie wrzucić jedno zdanie zapisane na 3 sposoby.
Btw czasem osoby aromantycznym wchodzą w związki romantyczne jednak różnie to wychodzi, bo w naturalny sposób nie mają potrzeby okazywania ani odczuwania romantyczności. Dlatego często takie osoby są uznawane za niezaangażowane w związek. A to całkiem coś innego.

To tak w skrócie na ten temat.
cytuj zgłoś 9 0
Autor
Redakcja Queer.pl
Pierwszy polski portal ludzi LGBT
TAGIWięcej
aromantyczność osoby aromantyczne tydzień widoczności osób aromantycznych
Powiązane
Obraz Niedziela, 12.02.2023 "Netflix nie będzie zadowolony, że zdradzam tę informację" - aseksualność w drugim sezonie „Heartsoppera“ Obraz Piątek, 07.05.2021 Poznajmy studenckie organizacje LGBTQ: rozmowa ze Stowarzyszeniem Społeczności LGBT+ na UAM w Poznaniu
Inne tematy
Pełna lista wstydu. Wszyscy kandydaci do sejmu, którzy głosowali za uchwałami anty-LGBT Piątek, 08.09.2023 Pełna lista wstydu. Wszyscy kandydaci do sejmu, którzy głosowali za uchwałami anty-LGBT
Coming out premiera Andory. „Jestem gejem i nigdy tego nie ukrywałem” Środa, 13.09.2023 Coming out premiera Andory. „Jestem gejem i nigdy tego nie ukrywałem”
Wracamy na szkolne korytarze: najlepsze filmy LGBTQ o tematyce szkolnej Środa, 06.09.2023 Wracamy na szkolne korytarze: najlepsze filmy LGBTQ o tematyce szkolnej
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram Youtube
© 1996-2023 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatności