logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
4
0
0

Prezydent Filipin za równością małżeńską

Idzie nowe w Azji?

Dodano: 19.12.2017, Aktualizacja: 19.12.2017

Rodrigo Duterte zadeklarował pełne poparcie dla małżeństw jednopłciowych. Prezydent jednego z najbardziej katolickich państw na świecie ma za sobą skomplikowaną historię ze społecznością LGBT. Skąd zatem niego taki tęczowy zwrot?

W Davao, swojej rodzinnej miejscowości, Rodrigo Duterte zadeklarował pełne poparcie dla równości małżeńskiej na Filipinach. Zaproponował także, by organizatorzy wydarzeń LGBT, wyznaczyli osobę, która w jego rządzie pełniłaby funkcję rzecznika ich spraw. 

"Powiedziałem już, że jestem zwolennikiem równości małżeńskiej, bo tego wymaga współczesny świat. Po co upierać się przy moralności, która jest nieaktualna i nie może sprostać wymaganiom XXI wieku? Więc tak, jestem z wami. Wyznaczcie kogoś szczerego i kogoś, kto nie boi się ciężkiej pracy. Daje wam czas do połowy stycznia" - powiedział Duterte aktywistom LGBT. Duterte jest prezydentem Filipin od czerwca 2016 roku. Często zmieniał zdanie na temat małżeństw jednopłciowych. Jeszcze w zeszłym roku powiedział, że w Biblii jest błąd, wg którego małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, czym wprawił w osłupienie całe Filipiny. Jak dodał, małżeństwo to związek "Adama, Ewy i gejów". 

Podczas wizyty w Birmie powiedział, że równość małżeńska to przejaw migracji zachodniego kapitału. "To nie dla nas, jesteśmy katolikami..." - mówił. Po czym jego sztab tłumaczył, że Duterte miał na myśli to, co pisze się w książkach... "Przecież prezydent ma w swojej rodzinie osoby homoseksualne" - broniono polityka. 

Ocena polityki Dutertego nie jest łatwa. Jego działania na polu walki z handlem narkotykami, które pociągnęły za sobą śmierć setek ludzi, rzutują na ocenę jego przywództwa. Jest znany z tego, że wykorzystywał Twittera jak Trump teraz, oraz ze swoich kontrowersyjnych komentarzy i uwag: Baracka Obamę nazwał "s*****synem", naśmiewał się z brutalnego gwałtu misjonarza i nie omieszkał skrytykować amerykańskiego ambasadora w sposób homofobiczny i niedyplomatyczny. W tym roku powiedział, że więźniowie są poza prawem, bo w celach stali się oni homoseksualni, nie chcą wracać do swoich domów, bo w więzieniach mają swoich kochanków. 

Sytuacja społeczności LGBT na Filipinach nie jest prosta, choć wg specjalistów jest najlepsza w Azji. To tutaj zorganizowano pierwszy marsz równości na kontynencie w 1994 roku. Aż 74% społeczeństwa uważa, że homoseksualizm powinien być społecznie akceptowalny. Chociaż nie ma odpowiedniego prawodawstwa chroniącego przez przemocą, mową nienawiści i dyskryminacją ze względu na orientację seksualną.  

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Prezydent Filipin za równością małżeńską Fot. Facebook za: https://www.facebook.com/rodyduterte/
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku