Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Przewodnik Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
TOP Sport LGBT Profile i ogłoszenia Marsze Równości 2026 Kino LGBT Coming out
Poniedziałek, 22.05.2017, Aktualizacja: Środa, 01.04.2026

Bycie gejem to przywilej i prestiż

Podziel się Tweetnij Skomentuj (2)
Podziel się Tweetnij Skomentuj (2)

Tak twierdzi młody naukowiec z Wielkiej Brytanii

Max Morris, młody naukowiec z Durham University, twierdzi, że bycie gejem to społeczny przywilej. Swoją teorię opiera o teorię Pierre'a Bourdieu i wprowadza termin kapitału gejowskiego. Bycie gejem, koniecznie ujawnionym, jest prestiżowe. I jak sam zauważa, jego teoria obnaża teorię tradycyjnego obrazu młodego geja, który jest trawiony wewnętrzną homofobią, niezadowoleniem i jest ofiarą z mniejszości seksualnej. Nowy punkt widzenia, w którym może być dużo racji, co myślicie?

Max Morris w artykule w „Journal of Social and Personal Relationships” pisze, że bycie gejem jest przywilejem i prestiżem. A termin „kapitału gejowskiego” wywodzi z konceptualizacji ekonomii społecznej Pierre’a Boudieu’a.

Psycholog opiera swoje „odkrycie” na wywiadach z 40 studentami o orientacji homoseksualnej z czterech różnych uniwersytetów w Anglii. "Geje mogą przekuć swoją orientację seksualną w nową formę „społecznego przywileju”, kiedy znajdują się w otwartym środowisku" - pisze. 

Jako społeczność LGBT doświadczamy coraz mniejszej homofobii, a społeczeństwo staje się coraz bardziej akceptujące i tolerancyjne. Odchodząc od etosu geja poddanego ostracyzmowi i wiktymizacji, młodzi geje, akceptując swoją seksualność, traktują ją jako formę prestiżu.

Bycie gejem przestaje być nośnikiem treści pejoratywnych i staje się wyróżniające, a czasem nobilitujące. Morris nie chce generalizować, ma świadomość, że badania prowadzone w środowiskach przyjaznych LGBT nie mogą być reprezentatywne dla każdego miejsca na ziemi.

Jak sam zauważa, jego badania mogą pomóc. „Moje badania wskazują, że bycie gejem nie musi oznaczać zagrożenia (…) Mam nadzieję, że pomogą one mniejszości seksualnej poczuć się bardziej pewnymi siebie i afirmującymi swoją pozycję w społeczeństwie w XXI wieku”.

(ar)

OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (8)
andre321 les-bi-honest blazej-smok adinowwk miter zpinom
Nie podoba mi się (2)
sasunaru
Komentarze (2)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Wojszu
06.06.2017 18:35 Wojszu
Wszystkich przystojnych panów chętnych do wymieniania niegrzecznymi snapami zapraszam do dodania
Snapchat: davidektoja
cytuj zgłoś 0 0
AdiNowwk
26.05.2017 14:49 AdiNowwk (29) Poznań
Jak mtoś sie drze jakiej jest orientacji to mnie szlag trafia
cytuj zgłoś 0 0
Autor
Redakcja Queer.pl
Pierwszy polski portal ludzi LGBT
TAGIWięcej
badania społeczne homoseksualizm Kapitał gejowski Max Morris Nauka Pierre Bourdieu Społeczeństwo tolerancja Wielka Brytania
Powiązane
Obraz Czwartek, 15.07.2021 Czy byłoby ci wstyd gdyby ktoś z rodziny był gejem? Europejski Sondaż Społeczny pyta, a odpowiedzi zaskakują Obraz Środa, 20.11.2019 Naukowcy i naukowczynie wyróżniają ponad 1500 homoseksualnych gatunków zwierząt Obraz Czwartek, 09.03.2017 Dlaczego ewolucyjnie homoseksualizm nie zanika? Obraz Poniedziałek, 17.08.2015 Młodzi Brytyjczycy nie tacy hetero... Obraz Środa, 21.01.2009 Geje masowo wychodzą z szafy. Gdzie? W Polsce!
Inne tematy
Prezydent Nawrocki zapowiada weto ws. ustawy o statusie osoby najbliższej. Będzie projekt prezydencki? Czwartek, 28.05.2026 Prezydent Nawrocki zapowiada weto ws. ustawy o statusie osoby najbliższej. Będzie projekt prezydencki?
Eurowizja 2026: Finlandia faworytem bukmacherów. Jakie szanse ma Polska? Piątek, 15.05.2026 Eurowizja 2026: Finlandia faworytem bukmacherów. Jakie szanse ma Polska?
Minister Kierwiński o parach jednopłciowych: "będą korzystać z większości praw, które mają wszyscy polscy małżonkowie" Wtorek, 19.05.2026 Minister Kierwiński o parach jednopłciowych: "będą korzystać z większości praw, które mają wszyscy polscy małżonkowie"
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram WhatsApp
© 1996-2026 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatnościPrzerwij abonamentOdstąpienie od umowy







🌈
Odkryj więcej na Queer.pl
Zalogowani użytkownicy mogą oglądać zdjęcia innych osób, zakładać profile, komentować artykuły i oceniać filmy.
Dołącz do nas Zaloguj się