Informacje z queerowego świata
Co tydzień publikujemy spis newsów, które albo nam umknęły, albo na które po prostu nie mieliśmy czasu. Macie jakiś temat, który nam chcecie podrzucić? Przeczytaliście coś, co chcielibyście, żeby się znalazło u nas na stronie? Piszcie śmiało. Zaczynamy wydanie nr 4.
Zaczniemy od nauki. Tam zawsze coś ciekawego nam o nas powiedzą – tym razem na świeczniku amerykańscy naukowcy. Oni zaś za temat badań wzięli homospołeczność więzienna. Nie od dziś wiadomo, że w więzieniu panują wyjątkowe warunki, w których ludzie przekraczają swoje dotychczasowe granice, nawet tak twardo postawione, że wydawałoby się, że są nie do ruszenia.
Zbadano więc osoby LGBT w więzieniach i okazuje się, że duża ich część to osoby z zaburzeniami psychicznymi takimi jak depresja i stany lękowe – ok. 30%. Borykają się z traumami z dzieciństwa – ponad 50% kobiet i blisko 35% mężczyzn.
Wyniki badań w całości możecie przeczytać tutaj.
Według najnowszych badań w Wielkiej Brytanii, młodzi geje i lesbijki czerpią wiedzą o seksie z filmów pornograficznych i for internetowych. Podobne badania zostały przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że kraj jest bardzo podzielony i nierówny jeżeli chodzi o sam dostęp do edukacji seksualnej, zaangażowania w nią rodziców czy jej poziom. Raport możecie przeczytać tutaj.
Przyjrzyjmy się, co wydarzyło się na świecie
Wielka Brytania i nagrody sojusznicze. Książę William został nominowany do nagrody jako sojusznik społeczności LGBT. Jako pierwszy członek rodziny królewskiej miał sesję w magazynie Attitude, a nawet swoją okładkę! Teraz czas na nagrody za wsparcie i akceptację – nagrody Straight Ally Award. Lista nominowanych? Oprócz księcia Harrego, Annie Lennox, Ariana Grande i Macklemore, Emma Watson, Anne Hathaway, Patrick Stewart, James Corden, Thierry Henry i JK Rowling.
Irlandia Północna coraz bliżej małżeństw jednopłciowych? Sinn Fein w odpowiedzi na zmianę społeczną chce walczyć o równość małżeńską. To głos elektoratu spowodował zmianę w programie partii. Irlandia Północna to jedyna część Wielkiej Brytanii, w której nie obowiązuje prawo do małżeństw wśród par jednopłciowych. Ustawa została zawetowana przez demokratów w Stormoncie, tamtejszym parlamencie.
W Irlandii zaś premierem może zostać zdeklarowany gej! Leo Varadkar, według sondaży, cieszy się największą popularnością wśród wyborców. Niezbyt popularny rząd boryka się z problemami i prawdopodobna jest rekonstrukcja rządu.
Hellena Dalli z rządu na Malcie: jest szansa, że małżeństwa jednopłciowe będą już w tym roku. Oczywiście to tylko obietnica, ale i tak – wow. W tak krótkim czasie tyle nowych praw. Egzekwowana polityka antydyskryminacyjna i równościowa, zazdrościmy. Wiemy, że są już projekty odpowiednich ustaw. Teraz pozostało nam tylko czekać.
A od dzisiaj - możemy brać ślub w Słowenii! Na adopcję przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale to dobry sygnał. Teraz Chorwacja – w jednym z klubów gejowskich doszło do ataku z użyciem gazu łzawiącego. Do incydentu doszło w dzielnicy Trnje, w Zagrzebiu. Na szczęście nie było ofiar, ale dwie osoby znalazły się w szpitalu na obserwacji. Organizacje LGBT wydały oświadczenie potępiające atak. Organizacja The Zagreb Pride zaapelowała do premiera Andreja Plenkovića o oficjalne potępienie ataku ze strony rządu.W Podgoricy w Czarnogórze odbyła się parada gejów i lesbijek. Dziesiątki ludzi zebrało się, by zamanifestować swój sprzeciw wobec braku obrony prawnej i przyzwolenia na dyskryminację i homofobię. Czarnogóra to kraj niezwykle konserwatywny. Parlament zobligował się do liberalizacji przepisów, by móc przystąpić do Unii Europejskiej. Danijel Kalezic: „Geje nie chcą się już ukrywać. Nie mam wystarczającego wsparcia z żadnej strony”. Pierwsza parada odbyła się w 2013 roku i skończyła się zamieszkami.
Zaś Węgry wygrywają wyścig o laur w kategorii najmniej przyjaznych nam miejsc. W miasteczku Asotthalom na południu Węgier, rządzi Laszlo Toroczkai. I chce on pozbyć się muzułmanów, zakazać noszenia burek i hidżabów oraz oficjalnie wspierać gejów i lesbijek. Niestandardowy zestaw, p... ( Pozostało znaków: 16198 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.