logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
223
3
45

Elbląg: dwie panny młode "budzą niesmak"

Projekt Podróż "na cenzurowanym"

Dodano: 23.05.2014, Aktualizacja: 23.05.2014

Jerzy Wilk, prezydent Elbląga, nie chce w swoim mieście wystawy ze ślubnymi zdjęciami pary kobiet. Miasto otrzymało kilka telefonów oraz skargę, w której jeden z mieszkańców napisał, że wystawa "budzi niesmak". Zdjęcia Projektu Podróż, które miały wisieć w Galerii EL do 31 maja, zdemontowano w poniedziałek. Liliana Piskorska i Martyna Tokarska nie chcą się jednak poddać i walczą z miejską "cenzurą".

"Dwutygodniowa podróż pary dziewczyn będących ze sobą w związku, które postanowiły przenieść swoje wzajemne relacje na jeszcze inny level – nie tylko wspólnego życia, ale i sztuki. Projekt zakłada chwilowe rozmycie granic pomiędzy sztuką a rzeczywistością – permanentny stan twórczy oraz wytworzenie rzeczywistości utopijnej, bazującej na stereotypach kulturowych dominujących w społeczeństwie" – piszą o Projekcie Podróż jego twórczynie - Liliana Piskorska i Martyna Tokarska. Artystki odwiedziły osiem miast – w każdym powstała profesjonalna ślubna sesja. Częścią projektu jest także 24-minutowy film, dokumentujący proces powstawania zdjęć w poszczególnych miastach, czy rozmowy z ludźmi. Zdjęcia i film pokazywane były do tej pory w Poznaniu, Krakowie, Toruniu i Bydgoszczy. I od 9 maja w Elblągu, gdzie parę dni temu, bez poinformowania artystek, wystawę zdemontowano.

"Wystawa została zdemontowana 19 maja 2014r. bez powiadomienia o tym zarówno jej koordynatorki, jak i nas samych. Nie uzyskałyśmy żadnego wyjaśnienia odnośnie zaistniałej sytuacji, nie znamy więc konkretnych powodów zdjęcia naszej wystawy. Uzyskałyśmy jedynie informacje, że Dyrektor CS Galerii EL Pan Jarosław Denisiuk zdemontował wystawę pod wpływem nacisków Prezydenta Elbląga Jerzego Wilka oraz Wiceprezydenta Marka Pruszaka. Koordynatorka wystawy dodała, że podobno wpłynęły skargi dotyczące wystawy, lecz nie bezpośrednio do Galerii EL" – napisały w liście otwartym do prezydenta, wiceprezydenta i dyrektora galerii, podkreślając, że zaistniała sytuacja jest dowodem na to, że w naszym kraju "sztuka nadal podlega cenzurze".

Sprawą zainteresowały się nie tylko media lokalne. "Niefortunnym było połączenie w jednym czasie w Centrum Sztuki Galerii EL wystawy Interaktywny Plac Zabaw, skierowanej do najmłodszych dzieci, z dyskusyjną wystawą obyczajową autorstwa obu Pań" – powiedziała "Gazecie Wyborczej" rzeczniczka prezydenta. Co ciekawe, okazało się, że wystawy są w osobnych częściach galerii i jedynie w Noc Muzeów cała galeria była udostępniona dla wszystkich zwiedzających.

Co tak bardzo zdegustowało mieszkańca i prezydenta Elbląga? Przytulające się i całujące panny młode. Towarzyszący wystawie film dokumentalny Piskorska i Tokarska udostępniły w czwartek w internecie.Strona Projekt Podróż.
Strona na Facebooku.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (45)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
I_was_your_vampire (?) 24.05.2014 12:11
ale mega projekt dziewczyny. jestem pod wrażeniem, w końcu coś fajnego w tym kierunku. szkoda tylko, że Polacy są tak zaściankowi. oczywiście nie generalizując.
Gratuluję, na pewno coś lepszego niż Parada Równości.
jestem jak najbardziej na tak!
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 2
arythmia (?) 24.05.2014 0:30
Świetny film i świetna pamiątka :) Niektóre komentarze ludzi porażają, ale nawet te nieliczne pozytywne bardzo cieszą. Oby więcej takich ludzi... Dla Dziewczyn szczęścia i spełnienia :)
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
Lerock91 (26) Zamość 23.05.2014 18:39
Widok obejmujących się dziewczyn budzi niesmak i zmusza do reakcji? Życzyłabym sobie, aby ludzie z równą gorliwością reagowali, gdy komuś dzieje się krzywda, gdy ktoś jest poniżany w szkole, pracy lub domu, aby zareagowali i pomogli ofierze. Na przykład często słyszy się o sytuacjach, że jakiś degenerat pobił na śmierć dziecko, a sąsiedzi wiedzieli, co dzieje się, ale nie podjęli żadnych działań. Właśnie tacy bierni wobec cudzej krzywdy tchórze mają przeważnie najwięcej do powiedzenia na temat moralności i grają jak to bardzo zależy im na dobru dzieci.
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
gronostaj (21) Poznań 23.05.2014 17:35
Piękna akcja. Dziewczyny mają niesamowitą odwagę. : )
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
Schizophrenia (21) Gdańsk 23.05.2014 17:08
To bardzo przykre że dyskryminacja i nietolerancja przeniosła się z ulic już nawet do galerii sztuki, a przecież w sztuce chodzi o stworzenie czegoś ciekawego. Jeśli kogoś to urażało - mógł nie przychodzić w takie miejsce, w końcu sztuka często budzi kontrowersję, jednak to okropne widzieć, że czyjaś wystawa z ciekawym pomysłem jest demontowana tylko za pokazanie miłości między parą homoseksualną. Jako że często bywam w Galerii a nie zdążyłam zobaczyć wystawy przed zdemontowaniem mam nadzieję, że uda się wywalczyć jej przywrócenie.
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 1
zewszad_i_znikad (36) Warszawa 28.04.2015 19:59
Tak na marginesie...
"postanowiły przenieść swoje wzajemne relacje na jeszcze inny LEVEL – nie tylko wspólnego życia, ale i sztuki"
Boże, Ty widzisz i nie grzmisz!...

NIE dla zaśmiecania polszczyzny! "Level" to świetne słowo - ale po angielsku. U nas mamy słowo "poziom" i zastępowanie go "levelem" to nie jest nawet snobizm - gorzej, to absolutne lenistwo językowe, zakładanie, że "zwykli ludzie" nie mają żadnego powodu zastanawiać się nad językiem.
papi_pi (?) 13.07.2014 17:36
Moje miasto...takie piękne...:(
JestePomidore (?) 08.07.2014 18:36
Pani z lewej jest piękna *-* I ma piękną suknię. Dokładnie taką chcę jak już będę się żeniła ; D
Hubert2014 (?) 07.06.2014 21:42
Brak tolerancji, ale pomysł piękny :)
bedeBRALcieWaucie (?) 01.06.2014 1:24
Fajnie,Nie wiem czemu od razu pomyślałam o Performence Ewy Partum "Małżeństwo jest przeciwko wam"

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Elbląg: dwie panny młode "budzą niesmak" Fot. Kach Niejadlik/projektpodroz2013.wordpress.com
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku