Rozmawiamy z Lily Lindon - autorką książki "Gra na dwa fronty". O stereotypach dotyczących osób biseksualnych, o tym, czemu Drag Race jest tak popularne i o tym, czy jej książka nie zaszkodzi osobom bi.
W Huffington Post pisałaś o strachu przed biseksualnym coming outem. Czy twoje obawy się sprawdziły?Myślę, że istnieje wiele bardzo ważnych powodów, dla których ludzie obawiają się coming outów, a biseksualność ma swoje własne niuanse. Natomiast jeśli chodzi o to, co dał mi coming out, to fakt, że większość moich niepokojów była raczej wewnętrzna, mglista. Moi przyjaciele nie dali mi odczuć nic innego, poza wsparciem, ale nie będę udawać, że nigdy się o brak tego wsparcia nie martwię. Z bardziej pozytywnego punktu widzenia, niektóre z moich nadziei również się spełniły — teraz nie czuję, że prowadzę podwójne życie!
Co my jako społeczność LGBTQ+ powinniśmy zrobić, aby osoby biseksualne były bardziej widoczne?
Starajmy się nie robić założeń dotyczących czyjejś tożsamości na podstawie płci osoby, z którą obecnie są w związku i po prostu wierzmy ludziom, gdy mówią, że są biseksualni! Chciałbym zobaczyć więcej reprezentacji osób biseksualnych o różnych osobowościach i doświadczeniach, abyśmy wszyscy mogli znormalizować biseksualność i uciec od niewidzialności lub stereotypów. Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Queer.pl - portal osób LGBTQ+ (@queer.pl) Jak myślisz, dlaczego u kobiet częściej akceptuje się ich biseksualność? Czy uważasz, że jest na to jakieś biologiczne wyjaśnienie, czy może to tylko kwestia socjologiczna?
Nie jestem naukowczynią! Moje czysto anegdotyczne przypuszczenie dotyczy różnych piętn kulturowych. Bi mężczyznom zwykle mówi się, że tak “naprawdę” są gejami, a biseksualnym kobietom, że są “naprawdę” hetero – zabawne, jak obie te opcje skłaniają się ku mężczyznom, prawda?! Czysty patriarchat. Ważne jest również, aby nie wymazywać osób niebinarnych i trans bi, które robią wiele, aby pomóc światu bardziej płynnie myśleć o relacjach romantycznych.
Napisałaś „Kultura queer to coś więcej niż Drag Race”. Jak myślisz, dlaczego drag jest o wiele bardziej popularny niż jakiekolwiek inne queerowe media? A może się mylę?
(śmiech) Osobiście, cynicznie, uważam, że ma to coś wspólnego z gejami, którzy jako pierwsi zostali zaakceptowani w mediach. Zwłaszcza ci czarujący, campowi, utalentowani! W końcu Drag Race stał się jednym z nielicznych queerowych programów oglądanych przez osoby hetero, a tym samym stał się głównym nurtem w sposób, w jaki nie robią tego inne niszowe programy queer. Ale nie sądzę, że popularność jest koniecznie równoznaczna z jakością!
Georgina czuje, że jej życie jest podzielone między bycie q... ( Pozostało znaków: 10793 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.