Rozmowa z biskupem Szymonem Niemcem
"W obecnej sytuacji nie czuję się już bezpiecznie - szczególnie kiedy dostaję wprost sformułowane groźby śmierci, które Policja i prokuratura uznaje za dopuszczalne opinie. (...) Życzenia śmierci, lub nawet konkretne groźby spalenia żywcem czy zabicia są na porządku dziennym" - mówi w rozmowie ze Sławkiem Starostą biskup Szymon Niemiec, oskarżony o obrazę uczuć religijnych za odprawienie nabożeństwa przed Paradą Równości.
Slawek Starosta: Od czego zaczniemy? Biskup Szymon Niemiec: Dobre pytanie. Ostatnio tyle się działo, że trudno jest tak naprawdę od czegoś zacząć. Ludzie strasznie pomieszali wszystko, fakty, opinie, założenia.Sławek Starosta: Ten wywiad pójdzie w świat, do ludzi którzy cię nie znają. Więc może na początek przedstaw się i opowiedz trochę o sobie. Jak się zwraca do biskupów? Bo jeszcze z żadnym wywiadu nie robiłem?Rev. Niemiec: Tradycyjnie do biskupów mówi się Jego Ekscelencjo. Cóż mogę powiedzieć o sobie. Jestem starokatolickim księdzem, który przez przypadek, albo jak kto woli z powodu nieskończonego poczucia humoru Boga przeszedł w swoim życiu drogę od aktywisty LGBT+, lewicowego polityka i fotografa do urzędu biskupa Kościoła działającego w wielu krajach. Jestem również jednym z tworców pierwszej polskiej demonstracji LGBT - Parady Równości. Obecnie kończę przygotowania do nowego zawodu - psychologa.A od kilku miesięcy jest też Jego Ekscelencja jednym z głównych celów ataku.Tak, polskie władze pod naciskiem prawicowych ekstremistów uznały, że czas pokazać zarówno osobom LGBT+, jak i mniejszościom religijnym, że nie ma dla nich miejsca w Polsce.Zaczęło się od ekumenicznej mszy przed Paradą Równości.Dodajmy, że chodzi o nabożeństwo, które regularnie odprawiam od 2010 roku, czyli od dnia moich świeceń kapłańskich. Wcześniej, od 2007 roku, czyli od dnia diakonatu na każdej Paradzie bylem pod koloratką - jako duchowny chrześcijański wspierający prawa osób wykluczonych.Czy kiedykolwiek wcześniej byli na nabożeństwie przedstawiciele innych wyznań i kościołów?Niestety nie, co roku wysyłaliśmy zaproszenia do przedstawicieli innych kościołów, ale nigdy nie otrzymaliśmy odpowiedzi. W Polsce są tylko dwie wspólnoty chrześcijańskie otwarte na osoby LGBT+ - jedna to mój Kościół, druga to Reformowany Kościół Katolicki. I oba te kościoły odprawiają nabożeństwa przed paradami - ja w Wars... ( Pozostało znaków: 8074 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.