logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
2
32
28

Wolność sumienia operatorów drukarek

Minister Ziobro kontra LGBT - akt trzeci

Dodano: 27.12.2017, Aktualizacja: 28.12.2017

Minister Ziobro wie dokładnie, co robi i robi to bardzo sprytnie. Swoją argumentacją w sprawie drukarza z Łodzi odwołuje się do emocji zamiast do obowiązujących przepisów prawnych i trafia do ludzi, którzy prawo rozumieją "na chłopski rozum", czyli tak jak im w danej chwili odpowiada.

Przepis, na który powołała się skarżąca fundacja jest prosty i jednoznaczny: "Kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny".

Drukarz nie może odmówić wydrukowania ulotek, tylko dlatego, że nie podoba mu się ich treść, jeśli treść jest legalna. Tak samo jak firma hostingowa nie ma prawa odmawiać utrzymywania stron o tematyce religijnej, a operator telefonii komórkowej nie może zablokować numeru osobie, która opowiada przez telefon żarty, których prezes telekomu nie rozumie i nie lubi.

Wg ministra wyrok sądu "stawia w uprzywilejowanej pozycji Fundację reprezentującą środowiska mniejszości seksualnych, a łamie wolność sumienia pracownika, który ma prawo nie popierać homoseksualnych treści" - tak brzmi argumentacja prokuratury. Ciekawe w jakiej ustawie zapisana jest wolność sumienia drukarza... Czy w tej samej co wolność sumienia kasjerki, która odmówi skasowania prezerwatywy albo piwa? A co z kierowcą TIRa, który jako weganin odmówi przetransportowania partii skórzanych butów? Co z jego wolnością sumienia?
ZOBACZ TEŻ Czy drukarz mógł odmówić usługi fundacji LGBT? Zbigniew Ziobro pyta Trybunał Konstytucyjny

Jak to wszystko ma się do obowiązujących przepisów? Nijak i ministrowi to wcale nie przeszkadza, bo przepis na który powołała się Fundacja LGBT Business Forum jest... stary. "W demokratycznym państwie prawnym, którego istotą jest m. in. wolność gospodarcza i swoboda kontraktowania przepis z lat 50. ubiegłego stulecia nie może być narzędziem do zwalczania wolności gospodarczej" - to stanowisko opublikowane na stronie Prokuratury Krajowej.
ZOBACZ TEŻ Sąd chroni konsumentów LGBT w dostępie do usług KPH: pierwszy taki wyrok w Polsce

Co w tym wszystkim przeraża? Z jednej strony pogarda dla mniejszości, ale pal licho mniejszości. Mnie najbardziej przeraża pogarda dla obowiązującego prawa, która wybrzmiewa z każdego zdania prokuratorskiego uzasadnienia. Jeśli przysłowiowy chłopski rozum będzie stawiany ponad prawem, to biada wszystkim, z którymi ów chłop ma na pieńku.

PS Co dalej? Najpewniej Ziobro przeforsuje zmianę art. 138 kodeksu wykroczeń a prezydent Duda chętnie taką nowelizację podpisze. Być może w tym momencie ktoś z Was pomyśli: "dobrze, nie będzie wprawdzie ochrony prawnej, ale nie będzie jej dla nikogo". Tak nie będzie. Będzie można odmówić świadczenia usług osobie homoseksualnej, ale nie będzie można odmówić np. katolikowi, bo dyskryminacja ze względu na przynależność do (właściwiej) wspólnoty wyznaniowej zwalczana jest przepisami zupełnie innego kalibru.
Radek Oliwa Autor: Radek Oliwa Queer.pl Założyciel portalu Queer.pl, fundator Równość.org.pl, członek Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich.

https://twitter.com/roliwa


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (28)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Ewelina   dodane przez Facebooka 29.12.2017 8:26
A kiedyś się mówiło "Klient nasz pan"...
Marek   dodane przez Facebooka 28.12.2017 23:18
Co za bzdura krew mnie zalewa gdy to czytam. Jaka klauzura sumienia?? Jak ktos nie toleruje homoseksualizmu to juz jego sprawa ale niech nie utrudnia nam zycia my im nie utrudniamy a podatki od nas chcą na tej plaszczyzni jesteśmy rowni a dalej to już kopniak w kazdej kwestii...
Andrzej   dodane przez Facebooka 28.12.2017 21:05
Ziobro wpadnie we własne sidła, już widzą jak jakiś właściciel bilbordu nie zawiesi plakatu wyborczego PiS bo mu sumienie nie pozwala, albo drukarnia nie wydrukuje Pisowskich plakatów ;) ale będzie wówczas krzyk.
Marcel Woronow (?) 28.12.2017 20:03
Bierzcie przykład z Ziobry... Oby politycy na których głosujecie, byli tak samo zdeterminowani w walce o związki partnerskie i z przemocą skierowaną wobec gejow jak Ziobro...
Michał   dodane przez Facebooka 28.12.2017 19:34
Ciekawe kiedy boleśnie odczują jak ktoś im nie sprzeda chleba bo jest anarchistą i rządu nie karmi? Pani Ogórek już to ostatnio odczuła kiedy w sklepie odmówiono jej obsługi!
Jacek   dodane przez Facebooka 28.12.2017 19:22
Jako łodzianin pozwole sobie na bardzo smutną refleksje, w maju 2017 gdy odbywała się rozprawa przeciwko p. Adamowi , przed łódzkim sądem odbywała się pikieta kilkunastu narodowców popierających drukarza homofoba , którego wspierał także poseł PIS Waldemar Buda , niestety nie zauważyłem ani jednego przedstawiciela środowiska lgbt , nie było także ani jednego polityka z po , nowoczesnej czy też lewicy podobno pro gejowskich . Pytając się znajomych dlaczego nie wspieraliście Jej Perfekcyjności realnie przed budynkiem sądu , większość odpowiadała : nie miałem czasu , nie moja sprawa , nie lubie tego faceta . Rok temu pisałem że lepiej było dać po pysku drukarzowi jak to zrobiła Rafalala swojemu adwersarzowi niż prowadzić sprawe sądową . Pana Adam został idolem nacjonalistów , a środowisko lgbt ma ogromny problem czy o to chodziło ?
eql (?) 28.12.2017 17:14
a co to ma być niby za prywatna własność (np. drukarnia) skoro nie można decydować na swoim komu co można zrobić. Prywatny właściciel to jakiś sługa i poddany czy jak?. Miałbym gdzieś taki biznes gdzie ktoś mi rozkazuje we własnej firmie. Jeśli drukarz był pracownikiem i nie porozumiał się z szefem odnośnie zdarzenia powinien wówczas zostać ukarany. Poza tym takiemu umysłowo ograniczonemu drukarzowi nie dałbym zarobić ani grosza.Drukarni jest wiele.
Radosława   dodane przez Facebooka 28.12.2017 13:41
To drukarze są od recenzji i oceniania czy chcą coś drukować, a nie drukowania? Trzeba było księdzem albo jakimś prawicowym aktywistą zostać...
Izrail (25) Łódź 28.12.2017 11:07
noiseless87:
''Nie ma co żałować róż, gdy płonie las''


bardzo ładna sentencja - tylko, że według mojego przekonania las już dawno spłonął a co niektórzy wciąż rozpamiętują róże. Nie ma sensu krzyczeć "a gdzie związki partnerskie ?!?!?!?!" kiedy najpierw trzeba wyplenić chwast, który narósł na pogorzelisku a potem sadzić las od nowa.
Dominiq   dodane przez Facebooka 28.12.2017 10:50
Rosja juz puka do drzwi ...

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wolność sumienia operatorów drukarek   By Piotr Drabik from Poland (Zbigniew Ziobro Uploaded by Dudek1337) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons Zbigniew Ziobro na Konwencji Solidarnej Polski w Krakowie
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku