logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
33
0
5

Wakacyjne (gejowskie) czytadła

Felieton Witolda Jabłońskiego

Dodano: 31.08.2016, Aktualizacja: 02.09.2016

Letnia kanikuła to często czas uzupełniania zaległych lektur, na które brakło chwili podczas pracowitego sezonu. Piszący te słowa postanowił także nadrobić czytelnicze zaległości i wzbogacić swą biblioteczkę o dwie świeżo opublikowane książki, na różne sposoby zgłębiające interesujący go temat.

- Witold Jabłoński - W pierwszym rzędzie domagała się uwagi pozycja literaturoznawcza „Genet Gombrowicza. Historia miłosna” [Gdańsk 2016], opublikowana przez Fundację Terytoria Książki. Autorem tej pracy jest Piotr Seweryn Rosół, „podwójny doktor nauk humanistycznych”, jak sam siebie przedstawia w notce na skrzydełku. Opasłe tomiszcze, (zwane popularnie „cegłą”), z ciekawie pomyślaną okładką projektu Karola Radziszewskiego, ujawnia swą tematykę w tytule: chodzi o nigdy niezaistniałe, wyimaginowane spotkanie Witolda Gombrowicza z Jeanem Genetem podczas pobytu polskiego autora w Paryżu w roku 1963. Nasz autor tak je opisuje w swoim „Dzienniku”: „Genet! Genet! Wyobraźcie sobie, co za wstyd, przyplątał się do mnie ten pederasta, ciągle za mną chodził, ja idę ze znajomymi, a tu on na rogu, gdzieś pod latarnią, i jakby kiwał... daje mi znaki! Zupełnie jakbyśmy byli z tej samej branży! Kompromitacja! A także – możliwość szantażu! Przed wyjściem z hotelu wyglądałem przez okno... nie ma go... wychodzę... jest! Jego plecy stulone zerkają na mnie!” Warto nadmienić, że śmiałe, drastyczne obyczajowo utwory francuskiego twórcy były od dawna opublikowane (w późnych latach 40., dzięki wsparciu dwóch wybitnych imienników: Jeana Paula Sartre'a i Jeana Cocteau) i cieszyły się zasłużonym uznaniem, mimo otaczającej je dwuznacznej aury literackiego skandalu. Sam Genet miał wówczas 53 lata i jest rzeczą nader wątpliwą, by uganiał się po paryskich ulicach za sześć lat starszym polskim pisarzem. Nie mogło być zatem mowy o „kompromitacji” ani „możliwości szantażu”. Jak zwykle u Gombrowicza, owa notka jest autoironicznie mistyfikacyjna, ujawnia bowiem jego lęki, fobie, obsesje i głęboko skrywane pragnienia. W istocie podszyta jest zazdrością wobec francuskiego skandalisty: Genet bezkompromisowo wydobył bowiem na światło dzienne to, co dotychczas w literaturze cenionej na paryskich salonach bywało przemilczane, lub zaledwie sugerowane w podtekstach (jak np. sado-homoseksualne ekscesy w więzieniach i przestępczych melinach, a także portowych tawernach). Autor wypowiedział całą brutalną prawdę o „tych sprawach”, na co Gombrowicz nigdy nie potrafił się zdobyć, skrywając ją pod rozmaitym...   ( Pozostało znaków: 9353 )
Witold Jabłoński Autor: Witold Jabłoński Pisarz, dziennikarz, redaktor Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Dwa następne lata był sekretarzem Jerzego Andrzejewskiego. Pracował w Domu Teatru Łódzkiego Domu Kultury (1983/84), Teatrze Nowym, Wydawnictwie Łódzkim, a w 1988 roku ukazała się jego debiutancka powieść, „Gorące uczynki”. W latach 1991/1995 utrzymywał się wyłącznie z pisania: tworzył wówczas serie popularnych biografii, pastisze powieści egzotycznych (wspólnie z Maciejem Świerkockim) i pastisz dalszego ciągu Trędowatej. Był pracownikiem "Gazety Wyborczej - Łódzkiej" i redaktorem prowadzącym dodatek Tygodnik Kulturalny "Verte”. Publikuje również eseje filmowe w miesięczniku "Kino". Był dyrektorem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi, a od marca 1999 r. dyrektorem Śródmiejskiego Forum Kultury. Autor m.in. cyklu „Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer”, horroru fantastycznego „Dzieci Nocy” oraz „Kochanka Czerwonej Gwiazdy”.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 197978   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku