logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
91
0
4

Różowe lata osiemdziesiąte

Rocznica założenia WRH

Dodano: 20.03.2015, Aktualizacja: 20.04.2015

Koniec lat osiemdziesiątych, finisz szarego PRL-u. Wszyscy stoją w kolejce do demokracji, każdy z kartką na cukier i wolność. Nowe społeczeństwo, otwarte. Będzie jak na zachodzie - dla niektórych, bo geje i lesbijki przecież za komuny nie istnieli. W wolnej Polsce też nikt ich więc nie potrzebuje. Dawniej tego nie było i dobrze. A jednak ktoś walczył o inną, wykluczoną wolność. Raz głośniej, raz ciszej, w małych mieszkaniach i niskonakładowych gazetach powoli odbijał się echem głos Warszawskiego Ruchu Homoseksualnego. Bo jak wolność, to idźmy na całość. W tym tygodniu mija 27. rocznica powstania WRH.

"Jeżeli czujesz się homoseksualistą, jeżeli jeszcze nie jesteś tego pewien, wreszcie jeśli znasz kogoś, kogo ta problematyka może zainteresować chcemy Cię zaprosić do wspólnego działania w Ruchu Homoseksualistów" - tak do włączenia się w działania zachęcała ulotka pierwszego polskiego ruchu zrzeszającego osoby homoseksualne. Warszawski Ruch Homoseksualny był głosem na rzecz praw środowisk lesbijsko-gejowskich w Polsce, a warto pamiętać, że lata osiemdziesiąte do prostych nie należały. Milicja inwigilowała każdego podejrzanego, archiwa zapełniały się różowymi teczkami "posądzanych" o homoseksualizm. Waldemar Zboralski i Sławomir Starosta skontrowali brutalne działania organów władzy. Integrując środowisko wokół czasopisma "Efebos", podjęli decyzję o rejestracji pierwszego stowarzyszenia skupionego wokół spraw gejowsko-lesbijskich w Polsce. Zadanie to było nowatorskie i niezwykle trudne. P...   ( Pozostało znaków: 3839 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 195726   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku