Święto tęczowej siatkówki i Soczi
W tym tygodniu w Krakowie rozpoczyna się druga edycja międzynarodowego turnieju siatkówki LGBTQ – Glam Cup. Ponownie pod honorowym patronatem prezydenta miasta – Jacka Majchrowskiego i po raz pierwszy pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego. Prawie 300 siatkarzy i siatkarek z Polski i Europy, spotkania, debaty i Pride House: organizatorzy i organizatorki GLAM CUP nie zapomnieli, że w tym samym czasie trwają zimowe igrzyska olimpijskie w Soczi.
Zeszłoroczny GLAM CUP okazał się wielkim sukcesem: i frekwencyjnym i organizacyjnym. "W tym roku na pewno jest łatwiej, ponieważ mamy sprawdzony schemat działania. Wszystko jest pod kontrolą!" - mówi naszemu portalowi Rostek z Krakowskiego Klubu Sportowego Krakersy, organizatora turnieju. Maciek dodaje, że jednak i tak "panika się wkrada".
W zeszłym roku w turnieju udział wzięło 31 drużyn – w tym roku zapisanych jest 41, dokładnie 297 siatkarzy i siatkarek, przede wszystkim z Polski, ale nie brakuje "reprezentacji" z Wielkiej Brytanii, czy Hiszpanii. Rok temu stowarzyszenie zorganizowało program Outreach, dzięki któremu udało się obniżyć koszty uczestnictwa dla drużyn z Europy na wschód od nas. W tym roku udało się ściągnąć Afrykańczyków ze Szwecji. Pomoc dotyczyła także drużyn z Polski. Krakersy zapewniają noclegi, obniżają koszty, pomagają jak mogą, by każdy miał możliwość uczestnictwa w turnieju. Pojawią się też Ukrainki. "Nie będzie w tym roku drużyn z Rosji, ale to dlatego, że pod koniec lutego sami organizują duże wydarzenie" – mówi Rostek. "Wbrew pozorom tęczowa siatkówka w Rosji prężnie się rozwija " – dodaje Kamila z Krakersów.
Nie zabraknie jednak nawiązań do rosyjskich igrzysk olimpijskich. W Krakowie w trakcie turnieju do życia zostanie powołany Pride House. "To inicjatywa, którą EGLSF (European Gay & Lesbian Sport Federation – Krakersy są członkami tej organizacji – przyp. red.) organizuje przy okazji większych wydarzeń sportowych: np. w trakcie różnych Mistrzostw Świata. Powstają miejsca spotkań, gdzie kibice i fani sportu LGBTQ mogą wspólnie spędzić czas, oglądać mecze, wydarzenia, porozmawiać, poz... ( Pozostało znaków: 6959 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.