logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
64
26
28

Krzywym okiem: Fantasy noworoczna

Dwie strony tęczy

Dodano: 29.12.2013, Aktualizacja: 01.01.2014

Działo się to dawno, dawno temu, pod koniec epoki lodowcowej, kiedy klimat się ocieplił, pryskały prastare okowy i przesądy światło ćmiące, a nad światem zabłysła gigantyczna Tęcza. Po obu jej stronach żyły dwa plemiona, przynależące pozornie do tego samego gatunku, lecz całkiem do siebie niepodobne: Homo Sapiens i Homo Neandertalis. Gdyby mogły nam o sobie opowiedzieć, zapewne brzmiałoby to mniej więcej tak:

- Witold Jabłoński - Sapiensi: Lubimy nasze życie, lubimy kochać i śmiać się. Kochamy kolorowe stroje, kunsztowną biżuterię, wyszukane fryzury. Kochamy piękno w każdej postaci, niezależnie od płci. Lubimy też jednak myśleć i tworzyć, za co tak bardzo nie znoszą nas tępi Neandertale. Nienawidzą nas, bo jesteśmy od nich ładniejsi i mądrzejsi, a nasze bytowanie jest znacznie przyjemniejsze niż ich. Natura dostarcza nam wszystkiego, co smaczne i zdrowe, a także służy naszej urodzie. Dlatego czcimy jej potęgę, uosobioną w postaciach różnych bogów. Uważamy, że byłoby niesprawiedliwością czcić jednego boga, wtedy człowiek nie ma wyboru. Każda łąka, każdy zagajnik, każde uprawne pole może być boskim sanktuarium, a zarazem obiektem twórczej pracy. Nie narzucamy swoich bóstw innym, szanujemy cudze przekonania i jesteśmy na nie otwarci. No, może oprócz okrutnego bożka Neandertalów… Nazywamy nasz ustrój demokracją, ponieważ władza jest w rękach większości, nie zaś nielicznej grupy albo opętanej żądzą panowania jednostki. Za Mędrca może być uznany każdy z nas, bez względu na kolor skóry, pochodzenie społeczne, płeć, nawet wiek. Przede wszystkim l...   ( Pozostało znaków: 4957 )
Witold Jabłoński Autor: Witold Jabłoński Pisarz, dziennikarz, redaktor Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Dwa następne lata był sekretarzem Jerzego Andrzejewskiego. Pracował w Domu Teatru Łódzkiego Domu Kultury (1983/84), Teatrze Nowym, Wydawnictwie Łódzkim, a w 1988 roku ukazała się jego debiutancka powieść, „Gorące uczynki”. W latach 1991/1995 utrzymywał się wyłącznie z pisania: tworzył wówczas serie popularnych biografii, pastisze powieści egzotycznych (wspólnie z Maciejem Świerkockim) i pastisz dalszego ciągu Trędowatej. Był pracownikiem "Gazety Wyborczej - Łódzkiej" i redaktorem prowadzącym dodatek Tygodnik Kulturalny "Verte”. Publikuje również eseje filmowe w miesięczniku "Kino". Był dyrektorem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi, a od marca 1999 r. dyrektorem Śródmiejskiego Forum Kultury. Autor m.in. cyklu „Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer”, horroru fantastycznego „Dzieci Nocy” oraz „Kochanka Czerwonej Gwiazdy”.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194385   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Krzywym okiem: Fantasy noworoczna Fot. freshidea - Fotolia.com
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku