logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
15.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
56
2
11

Ranking: poprzednicy Andrzeja Chyry

Homoseksualiści polskiego kina

Dodano: 30.09.2013, Aktualizacja: 07.10.2013

Na ekrany polskich kin wszedł najnowszy film Małgośki Szumowskiej “W imię...”. Historia księdza (Andrzej Chyra), który przeżywa zauroczenie młodym, nieco autystycznym chłopakiem (Mateusz Kościukiewicz) budzi zainteresowanie i zbiera pozytywne noty, z festiwalu polskich filmów w Gdyni nie tylko reżyserka wyjechała z nagrodami, doceniony został także odtwórca roli tytułowej – Andrzej Chyra. Na tym samym festiwalu bardzo spodobał się film “Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego (premiera: 22 listopada), o którym mówi się wprost jako gejowskiej historii. Oba tytuły zwiastują przełom w polskim kinie, przejście z fazy przedemancypacyjnej w emancypacyjną. Nie znaczy to jednak, że wcześniej w naszych filmach nie było homoseksualistów. Zwykle na drugim, a nawet trzecim planie, dzięki aktorskim zdolnościom niektóre z postaci na dłużej zostawały w pamięci widzów. Warto przypomnieć 10 aktorów z ostatnich pięćdziesięciu lat, którzy przetarli drogę Andrzejowi Chyrze.

- Krzysztof Tomasik - 1O. RAFAŁ MAĆKOWIAK – Senność (2008), reż. Magdalena Piekorz Adaptacja powieści Wojciecha Kuczoka to historia trzech osób, które nie żyją “naprawdę”, są w wiecznym letargu. Jednym z nich jest młody lekarz Adam (Rafał Maćkowiak), który “obudzi się” dzięki uczuciu do młodego złodziejaszka (Bartosz Obuchowicz). Sytuacja wymusi na nim m.in. zrobienie coming outu przed rodzicami. 9. ANDRZEJ MASTALERZ – Pora na czarownice (1993), reż. Piotr Łazarkiewicz Pierwszy (i jak dotąd jedyny) polski film o HIV/AIDS. Główni bohaterowie to para przyjaciół: prostytutka Jola (Jolanta Fraszyńska) i gej Andrzej (Andrzej Mastalerz). Oboje są “plusami”, przemierzają Polskę szukając miejsca w którym będą bezpieczni. Dziś film może razić czarno-białymi podziałami na dobrych i złych, ale role Fraszyńskiej i Mastalerza wciąż się bronią. Na plus należy zaliczyć pokazaną bez fałszywej pruderii scenę miłosną między mężczyznami, odegraną przez Mastalerza z Robertem Janowskim. 8. JAN PESZEK – Pożegnanie jesieni (1990), reż. Mariusz Treliński Pełen erotycznego napięcia debiut fabularny Mariusza Trelińskiego na podstawie powieści Witkacego. Jedną z najlepszych ról stworzył tu Jan Peszek jako hrabia Łohojski, który uwodzi głównego bohater...   ( Pozostało znaków: 5411 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194138   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Ranking: poprzednicy Andrzeja Chyry Bohdan Łazuka w "Motylem jestem"
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku