Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Miejsca Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Piątek, 25.10.2013 15:19

Ranking: lesbijki drugiego planu

Podziel się (0) Tweetnij Skomentuj (9)
Podziel się (0) Tweetnij Skomentuj (9)

Damsko-damskie pary polskiego kina

Na ekranach polskich kin pokazywany jest właśnie francuski film „Życie Adeli – Rozdział 1 i 2” Abdellatifa Kechiche'a opowiadający miłosną historię dwóch dziewczyn. Za to na Warszawskim Festiwalu Filmowym odbyły się pierwsze pokazy „W ukryciu” Jana Kidawy-Błońskiego w którym akcja dzieje się w Radomiu u schyłku II wojny światowej.

- Krzysztof Tomasik -

Tam zaczyna się historia relacji dwóch kobiet, Polki Janiny (Magdalena Boczarska) i Żydówki Ester (Julia Pogrebińska). Mimo początkowej niechęci ich znajomość przeradza się w zażyłość, a w końcu także namiętność i wręcz obsesję na punkcie drugiej kobiety. Pierwsze recenzje nie są dla filmu Kidawy-Błońskiego zbyt przychylne, ale trzeba uznać jego prekursorstwo, jeszcze nigdy w polskim kinie damsko-damski związek nie stanowił centrum opowieści. Do tej pory pary lesbijskie można było spotkać jedynie na drugim czy nawet trzecim planie. Zanim „W ukryciu” wejdzie do kin (premiera: 26.12.2013), warto przypomnieć dziesięć poprzedniczek bohaterek.

1O. IINNE SPOJRZENIE (1982), reż. Karoly Makk

Wyliczankę zacząć trzeba nie od filmu polskiego, tylko węgierskiego, gdzie znakomite kreacje stworzyły gwiazdy polskiego kina. Grażyna Szapołowska jest tu atrakcyjną dziennikarką Livią, która początkowo nieśmiało, a potem z coraz większym przekonaniem odpowiada na zaloty redakcyjnej koleżanki Evy (Jadwiga Jankowska-Cieślak). W 1982 r. „Inne spojrzenie” było pokazywane w konkursie głównym Festiwalu w Cannes, a Jankowska-Cieślak jako pierwsza Polka dostała tam nagrodę aktorską. 31 lat później na tym samym festiwalu triumfowało „Życie Adeli”, wówczas po raz pierwszy film lesbijski nagrodzono Złotą Palmą.

9. ROMAN I MAGDA (1978), reż. Sylwester Chęciński

Historia emocjonalnego rozchodzenia się tytułowej pary, opowiedziana najpierw z punktu widzenia męża (Andrzej Seweryn), a potem żony (Marzena Trybała). Magda we wspomnieniach wraca do szczęśliwych chwil, kiedy na studiach dzieliła pokój z Majką (Dorota Stalińska). Dziewczyny tak dobrze się dogadywały, że nawet przyrzekły sobie, że nigdy nie wyjdą za mąż i „nie dadzą się zgnoić chłopom”. Obie przyrzeczenia nie dotrzymały, ale jak pisze Monika Talarczyk-Gubała w poświęconej polskiemu kinu kobiet książce „Wszystko o Ewie”: „niski i szorstki głos Stalińskiej wyraźnie odcinał się od dziewczęcego głosu Trybały. Wspólne mieszkanie po studiach (względy ekonomiczne) żartobliwie nazywały 'babską komuną', a ich zażyłość (dziś widzimy w nich parę butch/femme) skłoniła Romana do podszytego niesmakiem pytania o lesbianizm”.

8. KLAN – serial tv (od 1997 r.), reż. Paweł Karpiński i inni

Nawet w jednej z najpopularniejszych polskich telenowel trafił się wątek lesbijski. W odcinkach emitowanych w 2000 r. próbująca swych sił jako projektantka mody Monika Ross (Izabela Trojanowska) poznała „najlepszego fotografa w spódnicy” - Maję Barcz (Joanna Benda). Majka pojawiła się w serialu by pojechać z Moniką do Afryki na sesję zdjęciową w zastępstwie fotografa, który złamał obojczyk. Jego wypadek był tylko zapowiedzią kolejnych nieszczęść. Rozbicie samolotu, którym początkowo miała lecieć ekipa wydaje się przygrywką do czegoś naprawdę strasznego. Po powrocie Monika długo ociągała się, ale w końcu drżącym głosem wyznała szefowej, że fotografka próbowała ją podrywać. Traumatyczne przeżycie miało zresztą swoisty ciąg dalszy, po jakimś czasie w serialu pojawił się kolejny czarny charakter – Ilona Górska (Anna Korcz), była kochanka Majki, która próbowała zniszczyć świetnie rozpoczynającą się karierę Moniki.

7. ŚLEDZTWO (1973), film telewizyjny, reż. Marek Piestrak

Także w kryminalnej adaptacji utworu Stanisława Lema znalazły się lesbijki. Akcja dzieje się w Wielkiej Brytanii i główny bohater, inspektor Scotland Yardu (Tadeusz Borowski) przebywając w pubie nie może spokojnie porozmawiać przez telefon, bo obok namiętnie całują się dwie dziewczyny.

6. WILCZYCA (1982), reż. Marek Piestrak

Do wątku lesbijskiego Marek Piestrak wrócił w swym najbardziej znanym filmie, horrorze „Wilczyca”. Główną bohaterką jest piękna hrabina Julia (Iwona Bielska), która poza mężem ma też zakochaną w niej damę do towarzystwa Hortensję (Hanna Stankówna). Gdy Julia nawiąże romans z Ottonem von Flirstenbergiem (Olgierd Łukszewicz), dowodzącym odziałem huzarów, Hortensja będzie przeżywać katusze zazdrości i przepowie swojej pani rychły upadek.

  • 1
  • 2
OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (136)
fuksik32 interakcje fucktyczny warrior redkrose kaska88 murmeltier jellyqueen yayusha pocalujmniew
Nie podoba mi się (6)
yeshiva grzesiok zenik mow-mi-el samskeyti paniporzeczka
Komentarze (9)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
murmeltier
15.11.2013 21:45 murmeltier (27) Jelenia/ Wrocław
"Nadzór" dobry jest!
cytuj zgłoś 0 0
lodoweserce
01.11.2013 20:47 lodoweserce (51) Praga
krystyna lubicz- daczego, wlasnie vito ma racje. spoleczenstwo nie dostrzega lesbijek, bo to takie mizianie sie tylko itp. a facetom od dziecka sie wmawia, ze nie moga byc wrazliwi, bo wyrosna na ciote:/
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
29.10.2013 6:23 vito212121
Mało filmów les i nie wywołują one żadnego oburzenia. Bo kobieta moze byc " zboczona" w kulturze chrześcijańskiej bo przecież i tak ona mało znaczy. Niech tam sobie pouzywa z inna to tylko bardziej podnieca faceta. Ale facet nie moze z facetem bo ma grać role społeczna - samca twardziela który jest panem swojej polowicy.
cytuj zgłoś 4 1
36degrees
28.10.2013 23:47 36degrees (30) Łódź
hm, czyli nie jestem jedyną osobą której "Życie Adeli" skojarzyło się z "Innym spojrzeniem" :)
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
27.10.2013 15:29 Krystyna Lubicz
Akcja z KLANEM najlepsza! ;)
cytuj zgłoś 1 0
krymi2
27.10.2013 11:24 krymi2 (29) Łódź
Czy tylko mi wątek zakazanej miłości pomiędzy Żydówką, a Polką skojarzył się z książką "Aimee i Jaguar"? Co prawda tam miłość, zresztą zakazana, rozwija się pomiędzy Żydówką a Niemką, ale i tak nie mogę odrzucić wrażenia, że film jak i książka bazują na podobnym układzie namiętności :D
cytuj zgłoś 1 0
lodoweserce
27.10.2013 10:42 lodoweserce (51) Praga
iza trojanowska grala tez piekna wampirzyce, ktora chce posiasc cialo i dusze mlodej dziewczyny-spektakl pt. Carmilla:)
cytuj zgłoś 0 0
rolnik
26.10.2013 19:49 rolnik (47) Sopot
A "Kariera Nikodema Dyzmy" i postać panny Kunickiej (Izabela Trojanowska)?
cytuj zgłoś 1 0
lodoweserce
26.10.2013 16:25 lodoweserce (51) Praga
panie badaczu, zpaomnial pan o spektaklu 'gorzkie lzy petry von kant' z krystyna janda, wspanialy pokaz rozgoryczenia z powodu roznicy wieku pomiedzy dojrzala a mlodsza lesbijka.
cytuj zgłoś 1 0
Ikona
25.10.2013 17:25 97degrees
"W ukryciu" jest koszmarnie drewnianym filmem. Drewnianym pod względem gry aktorskiej, fabularnym i każdym innym. Drewniany jest sposób pokazania emocjonalnej/erotycznej (czy jakiejkolwiek) relacji, rodzącej się pomiędzy dwoma bohaterkami - a ich "zbliżenia" są jakby żywcem przeniesione z taniego filmu porno. Tak jak fabularne zwroty przeniesione są wprost z taniego filmu akcji. Reżyserowi ani trochę nie udało się zrozumieć nie tylko homoerotycznej więzi, która może łączyć dwie kobiety - przede wszystkim nie udało mu się zrozumieć kobiet w ogóle. Obraz razi sztucznością. Jest naciągany. A jedyny efekt, jaki wywołuje ta "wojna" w tle, to efekt kiczu. I to kiczu na tyle nachalnego, że jako widz WFF poczułam się oszukana - bo przecież film z założenia miał być "ambitny", albo chociaż poważny (przynajmniej takim się reklamuje). A jest drugo-, lub trzeciorzędną szmirą z wysokim budżetem, którą można by zestawić z filmami typu "Lesbian Vampire Killers" (ale te przynajmniej ani nie udają, ani nie aspirują do bycia "arcydziełami", poruszającymi poważne, egzystencjalne zagadnienia typu np. WOJNA). Po raz pierwszy (w życiu) nie byłam w stanie wytrzymać do końca seansu. Prekursorstwo w polskiej kinematografii? Wspaniale. Chociaż osobiście wolałabym, żeby ten film nigdy nie powstał. Tym bardziej nie w roku, kiedy z drugiej strony mamy na ekranach prekursorskie "W imię" czy "Płynące wieżowce". Szkoda tematu.
cytuj zgłoś 0 0
Krzysztof Tomasik
Autor
Krzysztof Tomasik
Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista
Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.
TAGIWięcej
filmy filmy les kino kultura polskie kino ranking w ukryciu życie adeli
Powiązane
Obraz Wtorek, 16.12.2014 Naj, naj, naj 2014 – filmy Obraz Czwartek, 05.03.2015 W imię dumy Obraz Piątek, 28.02.2014 Chałupy welcome to Obraz Wtorek, 07.09.2010 15 najbardziej kampowych filmów świata Obraz Środa, 03.11.2021 Nowe i nadchodzące filmy LGBTQ+ - co obejrzeć? RuPaul, Dawid Ogrodnik, Josh O'Connor w queerowych produkcjach
Inne tematy
Zestawienie "partii" politycznych KPH - posłanka Monika Rosa z Nowoczesnej protestuje i prostuje Piątek, 15.09.2023 Zestawienie "partii" politycznych KPH - posłanka Monika Rosa z Nowoczesnej protestuje i prostuje
Aresztowani za udział w gejowskim weselu. Wyszli na wolność, ale to nie koniec ich problemów Środa, 20.09.2023 Aresztowani za udział w gejowskim weselu. Wyszli na wolność, ale to nie koniec ich problemów
Wbrew zakazom: para gejów na okładce węgierskiego „Elle”. „Nie chcę być ofiarą we własnym kraju” Poniedziałek, 11.09.2023 Wbrew zakazom: para gejów na okładce węgierskiego „Elle”. „Nie chcę być ofiarą we własnym kraju”
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram Youtube
© 1996-2023 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatności