logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
136
6
9

Ranking: lesbijki drugiego planu

Damsko-damskie pary polskiego kina

Dodano: 25.10.2013, Aktualizacja: 25.10.2013

Na ekranach polskich kin pokazywany jest właśnie francuski film „Życie Adeli – Rozdział 1 i 2” Abdellatifa Kechiche'a opowiadający miłosną historię dwóch dziewczyn. Za to na Warszawskim Festiwalu Filmowym odbyły się pierwsze pokazy „W ukryciu” Jana Kidawy-Błońskiego w którym akcja dzieje się w Radomiu u schyłku II wojny światowej.

- Krzysztof Tomasik - Tam zaczyna się historia relacji dwóch kobiet, Polki Janiny (Magdalena Boczarska) i Żydówki Ester (Julia Pogrebińska). Mimo początkowej niechęci ich znajomość przeradza się w zażyłość, a w końcu także namiętność i wręcz obsesję na punkcie drugiej kobiety. Pierwsze recenzje nie są dla filmu Kidawy-Błońskiego zbyt przychylne, ale trzeba uznać jego prekursorstwo, jeszcze nigdy w polskim kinie damsko-damski związek nie stanowił centrum opowieści. Do tej pory pary lesbijskie można było spotkać jedynie na drugim czy nawet trzecim planie. Zanim „W ukryciu” wejdzie do kin (premiera: 26.12.2013), warto przypomnieć dziesięć poprzedniczek bohaterek. 1O. IINNE SPOJRZENIE (1982), reż. Karoly Makk Wyliczankę zacząć trzeba nie od filmu polskiego, tylko węgierskiego, gdzie znakomite kreacje stworzyły gwiazdy polskiego kina. Grażyna Szapołowska jest tu atrakcyjną dziennikarką Livią, która początkowo nieśmiało, a potem z coraz większym przekonaniem odpowiada na zaloty redakcyjnej koleżanki Evy (Jadwiga Jankowska-Cieślak). W 1982 r. „Inne spojrzenie” było pokazywane w konkursie głównym Festiwalu w Cannes, a Jankowska-Cieślak jako pierwsza Polka dostała tam nagrodę aktorską. 31 lat później na tym samym festiwalu triumfowało „Życie Adeli”, wówczas po raz pierwszy film lesbijski nagrodzono Złotą Palmą. 9. ROMAN I MAGDA (1978), reż. Sylwester Chęciński Historia emocjonalnego rozchodzenia się tytułowej pary, opowiedziana najpierw z punktu widzenia męża (Andrzej Seweryn), a potem żony (Marzena Trybała). Magda we wspomnieniach wraca do szczęśliwych chwil, kiedy na studiach dzieliła pokój z Majką (Dorota Stalińska). Dziewc...   ( Pozostało znaków: 7008 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194217   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku