logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
100
1
6

Obsesyjna miłość, samobójstwo i literatura

Ryszard Zengel (1938-1959)

Dodano: 14.06.2011, Aktualizacja: 14.06.2011

Wśród ogłoszonych niedawno nominacji do Nagrody Literackiej NIKE znalazły się “Kręgi obcości” Michała Głowińskiego. Autobiografia znanego historyka literatury, w której po raz pierwszy napisał o swoim homoseksualizmie, stała się pozycją szeroko omawianą, a coming out profesora spotkał się z życzliwym przyjęciem. Jednym z najbardziej przejmujących fragmentów “Kręgów obcości” jest opis ukrywania przez Głowińskiego swej orientacji seksualnej przez całe dziesięciolecia, a także kojarzenie homoseksualizmu z dramatem i przegranym życiem. Jako jeden z przykładów przywołana jest historia Ryszarda Zengla, obiecującego krytyka literackiego, który z powodu nieszczęśliwej miłości do swego kolegi, odebrał sobie życie.

Wśród ogłoszonych niedawno nominacji do Nagrody Literackiej NIKE znalazły się “Kręgi obcości” Michała Głowińskiego. Autobiografia znanego historyka literatury, w której po raz pierwszy napisał o swoim homoseksualizmie, stała się pozycją szeroko omawianą, a coming out profesora spotkał się z życzliwym przyjęciem. Jednym z najbardziej przejmujących fragmentów “Kręgów obcości” jest opis ukrywania przez Głowińskiego swej orientacji seksualnej przez całe dziesięciolecia, a także kojarzenie homoseksualizmu z dramatem i przegranym życiem. Jako jeden z przykładów przywołana jest historia Ryszarda Zengla, obiecującego krytyka literackiego, który z powodu nieszczęśliwej miłości do swego kolegi, odebrał sobie życie. Zengel u Głowińskiego W „Kręgach obcości” Głowiński pisał o Zenglu: „Prawie go nie znałem, rozmawiałem z nim przygodnie nie więcej niż dwa lub trzy razy, nic o nim nie wiedziałem poza tym, że jest utalentowanym, niezwykle dynamicznym krytykiem, publikującym niemal we wszystkich wychodzących wówczas czasopismach literackich, krytykiem zdumiewająco młodym (w momencie, gdy targnął się na życie, miał zaledwie dwadzieścia jeden lat). Kiedy ta wiadomość do mnie dotarła, wydała mi się wręcz nieprawdopodobna: samobójstwo popełnia młodzieniec, mający na swoim koncie same sukcesy i nazwisko znane w warszawskim środowisku literackim. Z początku nie wiedziałem, co było przyczyną tak niespodziewanego i dramatycznego czynu, poznałem ją z niewielkim opóźnieniem: nieszczęśliwa miłość do najbliższego kolegi. Miłość ta nie miała żadnych szans na spełnienie – z powodu najprostszego, kolega ów nie mógł odwzajemnić uczuć, o co trudno zgłaszać do niego pretensje. Zengel wtedy prawdopodobnie podjął straszną decyzję, gdy zdał sobie sprawę z takiego stanu rzeczy. [...] Samobójstwo to wywołało zdziwienie, ale było też szokiem. W tamtym czasie miłość do kolegi, nawet gdy prowadziła do tragicznych skutków, była faktem wstydliwym, jeśli nie – skandalem. Toteż pojawili się tacy, którzy postanowili bronic honoru zmarłego i rozpowiadali (zdaje się z podszeptu rodziny), że przyczyna była inna, Zengel miał się dowiedzieć, że jest ciężko chory i niebawem grozi mu śmierć w męczarniach. Oczywiście nie brałem pod uwagę tego rodzaju pruderyjnych legend. Jeg...   ( Pozostało znaków: 9687 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186999   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Obsesyjna miłość, samobójstwo i literatura Ryszard Zengel
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku