logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
73
1
27

Steven is gay

"Dynastia" od dwudziestu lat w Polsce

Dodano: 14.09.2010, Aktualizacja: 14.09.2010

Były wakacje 1990 roku, kiedy program I TVP rozpoczął emisję "Dynastii", jednego z najsłynniejszych seriali w historii telewizji. Szybko zdobył wielką popularność, miał też niemałe znaczenie dla historii polskiego ruchu LGBT. Po raz pierwszy bowiem Polacy i Polki masowo oglądali geja. Perypetie Stevena, który próbował zaakceptować siebie i zmusić do tego rodzinę, stanowiły jeden z przewijających się tematów sagi rodu Carringtonów. Imię "Steven" stało się nawet przez pewien czas synonimem słowa "homoseksualista".

Były wakacje 1990 roku, kiedy program I TVP rozpoczął emisję „Dynastii”, jednego z najsłynniejszych seriali w historii telewizji. Szybko zdobył wielką popularność, miał też niemałe znaczenie dla historii polskiego ruchu LGBT. Po raz pierwszy bowiem Polacy i Polki masowo oglądali geja. Perypetie Stevena, który próbował zaakceptować siebie i zmusić do tego rodzinę, stanowiły jeden z przewijających się tematów sagi rodu Carringtonów. Imię „Steven” stało się nawet przez pewien czas synonimem słowa „homoseksualista”. W Polsce emisja „Dynastii” miała dodatkowe znaczenie, odbywała się w okresie wielkich przemian, w rok po zmianie systemowej i stała się swego rodzaju symbolem kapitalizmu, a przy okazji wyznacznikiem luksusu. Serial spełniał wyobrażenia o tym, jak żyją milionerzy (w tym wypadku magnaci naftowi), jakie stroje noszą piękne kobiety, ale pokazywał także, że ich egzystencja nie jest wolna od problemów, a może nawet, wręcz przeciwnie, stanowił kolejny dowód na to, że pieniądze i uroda szczęścia nie dają. Problemy milionerów Swoisty paradoks polegał na tym, że do Polski „Dynastia” dotarła w okresie, kiedy produkcja serialu została już zakończona. Realizowany w latach 1981-89 jest dziś w USA jednym z symboli tamtej dekady. Okazuje się jednak, że to, co było przełomowe w kwestii pokazywania homoseksualizmu w Ameryce lat 80., w Polsce było takie także dziesięć lat później. Dzisiaj można byłoby temu wątkowi wiele zarzucić, wtedy należało się cieszyć, ze w ogóle powstał. Homos...   ( Pozostało znaków: 6408 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186923   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Steven is gay Dynastia - cała obsada
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku