logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
82
3
17

Odkrycie Michała Głowińskiego

Wokół autobiografii "Kręgi obcości"

Dodano: 29.04.2010, Aktualizacja: 11.10.2013

Każdy coming out cieszy, cieszy więc także coming out Michała Głowińskiego, który o swoim homoseksualizmie opowiedział w autobiografii "Kręgi obcości" wydanej właśnie przez Wydawnictwo Literackie. Tym samym mamy do czynienia z pierwszym ujawnieniem się polskiego naukowca, co najlepiej pokazuje, że w tej kwestii ciągle jesteśmy zdecydowanie na początku drogi. Należy docenić nie tylko prekursorstwo, ale także decyzję – profesor sam zdecydował, że bez wątku gejowskiego jego opowieść byłaby nieprawdziwa.

- Krzysztof Tomasik - Michał Głowiński (ur. 1934) jest jednym z najważniejszych i najbardziej cenionych humanistów w Polsce. To historyk literatury, wieloletni pracownik Instytutu Badań Literackich, autor kilkudziesięciu książek, w tym prac na temat PRL-owskiej nowomowy. Jakiś czas temu zdecydował się powiedzieć o swoim żydowskim pochodzeniu, tym razem przyszła pora na homoseksualizm. Właśnie połączenie tych dwóch tożsamości: gejowskiej i żydowskiej oraz sposób przeżywania ich jest w książce najciekawsze, one także, wraz z klaustrofobią, składają się na tytułowe kręgi obcości. “Kręgi obcości” są autobiografią solidną w każdym tego słowa znaczeniu, w tych liczących ponad 500 stron zapiskach znajdziemy opis wydarzeń w których autor uczestniczył, nawet jako dziecko. Zaczyna się więc od obszernego zaprezentowania drzewa genealogicznego, by potem przedstawić zapamiętany okres przedwojenny, czas okupacji hitlerowskiej (w tym pobyt w getcie i ukrywanie się po aryjskiej stronie), pierwsze lata powojenne, stalinizm, październik '56, marzec '68..., aż do zmiany systemowej '89 i rządów skrajnej prawicy w latach 2005-2007. Wydarzenia te Głowiński opisuje dokładnie (czasem aż za bardzo), przypominając co wówczas robił lub jak zapamiętał dany okres historyczny. Dodatkową atrakcją może być nieco anachroniczny styl autora (te zwroty: “żywię jednak przekonanie” czy “zważyć jednak należy”). Krąg obcości Wątek homoseksualny pojawia się dość szybko, bo już na 34 stronie, ale tylko po to by poinformować: “O tak zwanej orientacji nie chcę teraz nawet wspominać, będę o niej pisał w dalszym toku tej opowieści”. Ciąg dalszy ...   ( Pozostało znaków: 6956 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186884   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Odkrycie Michała Głowińskiego Michał Głowiński
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku