logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
84
2
17

Szajka “ciot” i proces Sadowskiej

Homoseksualizm w prasie międzywojennej

Dodano: 02.04.2010, Aktualizacja: 02.04.2010

Tekst Mariusza Kurca o strategiach polskich mediów na omijanie albo pomniejszanie kwestii homoseksualnej, opublikowany na IS tydzień temu, to dobry pretekst, żeby pokazać w jaki sposób prezentowano tę tematykę w prasie międzywojennej, kiedy temat homoseksualizmu dopiero pojawiał się w sferze publicznej. Do tej pory cały ten ogromny materiał pozostaje właściwie nieznany, a jedynym tekstem wykorzystującym potencjał prasowy do badania podejścia wobec homoseksualności jest praca Agaty Zawiszewskiej “Zostawić cała hańbę, lecz zwrócić się przeciw tyranii. Poglądy na temat homoseksualizmu w pierwszej połowie XX wieku w Polsce” zamieszczona w zbiorze “Kultura wobec odmienności”. Zawiszewska rekonstruuje podejście do “pederastii” w dyskursie medycznym początku wieku, a także prezentuje sposoby lewicowej inteligencji spod znaku Boya-Żeleńskiego i Krzywickiej na wprowadzanie tematu do przestrzeni publicznej i ataki prawicy, z którymi te próby się spotykały.

Tekst Mariusza Kurca o strategiach polskich mediów na omijanie albo pomniejszanie kwestii homoseksualnej, opublikowany na IS tydzień temu, to dobry pretekst, żeby pokazać w jaki sposób prezentowano tę tematykę w prasie międzywojennej, kiedy temat homoseksualizmu dopiero pojawiał się w sferze publicznej. Do tej pory cały ten ogromny materiał pozostaje właściwie nieznany, a jedynym tekstem wykorzystującym potencjał prasowy do badania podejścia wobec homoseksualności jest praca Agaty Zawiszewskiej “Zostawić cała hańbę, lecz zwrócić się przeciw tyranii. Poglądy na temat homoseksualizmu w pierwszej połowie XX wieku w Polsce” zamieszczona w zbiorze “Kultura wobec odmienności”. Zawiszewska rekonstruuje podejście do “pederastii” w dyskursie medycznym początku wieku, a także prezentuje sposoby lewicowej inteligencji spod znaku Boya-Żeleńskiego i Krzywickiej na wprowadzanie tematu do przestrzeni publicznej i ataki prawicy, z którymi te próby się spotykały. Kiedy jednak chcemy dowiedzieć się czegoś o zwykłym życiu i problemach ówczesnych gejów i lesbijek, lepiej niż “Wiadomości Literackie” nadają się do tego nastawione na sensacje gazety, gdzie zamieszczano relacje z procesów sądowych czy afer kryminalnych. Na szczęście duży rynek prasowy, a także spore różnice między tytułami, sprawiały że jest co wygrzebywać w rocznikach tytułów sprzed siedemdziesięciu czy osiemdziesięciu lat, które zakurzone spoczywają w bibliotekach. Dzięki nim możemy dowiedzieć się czegoś o perypetiach anonimowych osób. Każda notka otwiera pole do rozważenia jak osobom homoseksualnym żyło się w II RP. Opisać tragedię, podać adres Jedną z cech sensacyjnej prasy między...   ( Pozostało znaków: 7026 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186873   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Szajka “ciot” i proces Sadowskiej (c) wikipedia
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku