logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
83
0
4

Wywiady "Repliki" - Tomasz Tyndyk

Grać geja, być gejem

Dodano: 17.09.2009, Aktualizacja: 17.09.2009

Jak tylko obejrzałem świetny serial HBO, a potem przeczytałem "Anioły...", to wiedziałem, że chciałbym zagrać właśnie Priora, żadną inna postać. Byłem wniebowzięty, gdy Warlikowski zaproponował mi tę rolę...

Mariusz Kurc: O wątkach LGBT w polskim teatrze nie sposób opowiedzieć nie używając nazwiska "Tyndyk". Najnowszy przykład to "Portret Doriana Graya" Michała Borczucha w TR Warszawa. Tomasz Tyndyk: Sprawy tożsamości seksualnej czy płciowej interesują mnie od dawna. No i miałem szczęście, że spotkałem takich reżyserów jak Warlikowski, Jarzyna czy Pollesch. Trafiłem w dobry czas. Ciekawe, gdzie bym wylądował, gdybym urodził się z 10 lat wcześniej? Rozmawiamy w przerwie pomiędzy próbą a spektaklem "Anioły w Ameryce", w której grasz Priora - chorego na AIDS geja, którego opuszcza facet. Jak tylko obejrzałem świetny serial HBO, a potem przeczytałem "Anioły...", to wiedziałem, że chciałbym zagrać właśnie Priora, żadną inna postać. Byłem wniebowzięty, gdy Warlikowski zaproponował mi tę rolę. Przez moment w grę wchodziła jeszcze postać Belize - szczerego do bólu, ale i opiekuńczego geja-pielęgniarza, ale nie chciałem nawet o tym słyszeć. Ja Priora po prostu czułem. Przy okazji "Aniołów..." poznałem wielu nosicieli HIV . Uświadomiłem sobie, że choć AIDS nie jest już wyrokiem śmierci, tak jak w czasach, gdy sztuka powstawała, to życie z wirusem bywa horrorem. Niewiarygodne, jak trzeba o siebie dbać, jaki reżim sobie narzucić. Bycie gejem pomaga w graniu geja? Nie! Może nawet to jest trudniejsze. W moim przedstawieniu dyplomowym z 1998 r. zagrałem geja we współczesnej sztuce "Niezidentyfikowane szczątki ludzkie". Trochę się obawiałem, jak konserwatywni profesorowie to odbiorą. Oni pewnie woleliby zobaczyć Moliera czy inną klasykę. Ryzykowaliśmy więc, że jury może nam powiedzieć z przekąsem: "no, dziękujemy". Ale nie. Często się zdarza, że wyobrażamy sobie pewne uprzedzenia u innych i demonizujemy je. Gdy się jednak odważymy sprawdzić, czy rzeczywiście istnieją, okazuje się, że niekoniecznie. Za rolę w "Niezidenty...   ( Pozostało znaków: 7769 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186817   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wywiady "Repliki" - Tomasz Tyndyk Tomasz Tyndyk (foto Tomasz Wasilewski)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku