logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
12

Demoniczny Klan

Geje i lesbijski w polskich serialach

Dodano: 06.04.2007, Aktualizacja: 06.04.2007

Od lat trudno wyobrazić sobie popularny serial amerykański, w którym choćby na drugim planie nie pojawialiby się geje i lesbijki. Nie mówiąc o ściśle branżowych pozycjach, jak "The L Word", "Queer as Folk" czy znakomitych produkcjach HBO - "Sześć stóp pod ziemią" i "Anioły w Ameryce", które dorobiły się już statusu pozycji kultowych. W momencie, gdy zawieszono produkcję "Queer Family", mającego być pierwszym serialem o całej społeczności LGBT w Polsce, warto zadać pytanie, jak dotychczas ta tematyka była traktowana przez polskie tasiemce przyciągające przed telewizory miliony widzów...

- Krzysztof Tomasik - Od lat trudno wyobrazić sobie popularny serial amerykański, w którym choćby na drugim planie nie pojawialiby się geje i lesbijki. Nie mówiąc o ściśle branżowych pozycjach, jak "The L Word", "Queer as Folk" czy znakomitych produkcjach HBO - "Sześć stóp pod ziemią" i "Anioły w Ameryce", które dorobiły się już statusu pozycji kultowych. W momencie, gdy zawieszono produkcję "Queer Family", mającego być pierwszym serialem o całej społeczności LGBT w Polsce, warto zadać pytanie, jak dotychczas ta tematyka była traktowana przez polskie tasiemce przyciągające przed telewizory miliony widzów. Już w pierwszej polskiej telenoweli "W labiryncie", która biła rekordy popularności na przełomie lat 80. i 90., pojawiła się negatywna postać - antykwariusz Myszorek (Andrzej Mrowiec). Jedna z bohaterek - Renata (Anna Chodakowska) - była poważnie zaniepokojona, gdy jej nastoletni podopieczny Igor (Karol Bulenda) zaczął obracać się w towarzystwie Myszorka, a już szczególnie, gdy okazało się, że spędził u niego noc. Nie było wątpliwości, że choć chodziło o pasera, który zlecał pobicia, najbardziej zagrażał jego homoseksualizm. Jakby tego było mało, Myszorek zginął tragicznie - inny bohater serialu Maciek (Cezary Domagała) znalazł go z nożem w plecach. Był też głównym podejrzanym o zabójstwo, bo, jak powszechnie wiadomo, czarny charakter potrafi narobić kłopotów nawet zza grobu. Niewielka w sumie postać antykwariusza stanowi dobry przykład modelu, który w przypadku osób homoseksualnych jest wciąż realizowany w kolejnych telewizyjnych produkcjach. Wyrzuceni z Klanu Dziesięciolecie istnienia obchodzi w tym roku najstarszy z wciąż emitowanych seriali - "Klan" - produkowany w dużej mierze przez ekipę, która robiła "W labiryncie". Przez te dziesięć lat kilka osób z rodziny Lubiczów miało nieszczęście spotkać na swojej drodze gejów i lesbijki, bo ich pojawienie się nigdy nie przynosiło niczego dobrego. Pierwszy był Rafał (Jacek Rozenek), młody i atrakcyjny szef agencji reklamowej, w której zatrudniła się Agnieszka (Paulina Holtz). Niewiele było wiadomo o jego życiu osobistym i ewentualnych związkach, ale kilka razy zostało wprost wyartykułowane: Rafał jest gejem. Jego pojawienie się w serialu zwiastowało rozwód Agnieszki, która właśnie...   ( Pozostało znaków: 9574 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186611   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Demoniczny Klan Foto: Bartek Świderski jako Sebastian (Magda M.)
fot. TVN/Marta Gostkiewicz/FabrykaObrazu.com
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku