logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
7

Wielcy i niezapomniani: Maria i Jerzy Andrzejewscy

Być żoną homoseksualisty

Dodano: 16.02.2006, Aktualizacja: 19.08.2016

W młodości pisarz przeżył przynajmniej kilka ważnych związków z mężczyznami, dość szybko ujawniły się bowiem jego preferencje seksualne(...) Nie wiadomo czy sam Andrzejewski próbował "przezwyciężyć" homoseksualizm czy też należy w jego przypadku mówić raczej o biseksualizmie...

Choć minęło niewiele ponad dwadzieścia lat od śmierci Jerzego Andrzejewskiego, pochodził on jeszcze ze świata w którym normę - także dla homoseksualnych mężczyzn - stanowił ślub z kobietą. Nie był pierwszy ani ostatni, żeby wspomnieć Oscara Wilde'a, Jarosława Iwaszkiewicza czy Andre Gide'a. Trudno nawet powiedzieć, że był to wówczas bezpośredni przymus, raczej coś do czego się po prostu - prędzej czy później - dochodziło, wzory wspólnego spędzenia życia przez dwóch homoseksualistów praktycznie nie istniały. Andrzejewski urodził się na tyle późno, w 1909 roku, że małżeństwa mógł uniknąć, prawdopodobnie jednak wcale tego nie chciał. W młodości pisarz przeżył przynajmniej kilka ważnych związków z mężczyznami, dość szybko ujawniły się bowiem jego preferencje seksualne, prawdopodobnie to właśnie stanowiło podłoże konfliktu z rodzicami na początku lat 30., którego bezpośrednim powodem był wyjazd Jerzego do Paryża. Andrzejewski po latach wspominał eskapadę: "gdy ma się lat dwadzieścia parę, przekraczanie norm obyczajowych tak bywa przyjemne". Trudno dziś powiedzieć z którymi z przyjaciół wchodził w relacje erotyczne, na pewno jednak Eugeniusz Biernacki, Jan Zieliński, Tadeusz Żakiej czy Józef Chudek odegrali ważną rolę w życiorysie Andrzejewskiego. Kluczowy wydaje się szczególnie Biernacki, który w czasie wojny popełnił samobójstwo w okolicach Powsina rzucając się pod koła kolejki. Nie wiadomo czy sam Andrzejewski próbował "przezwyciężyć" homoseksualizm czy też należy w jego przypadku mówić raczej o biseksualizmie. W każdym razie w 1934 r. zawarł małżeństwo z Noną Barbara Siekierzyńską, od której odszedł ponoć w dniu ślubu i nigdy do niej nie powrócił. O Siekierzyńskiej wiadomo niewiele, miała być jego znajomą jeszcze z czasów studenckich, starsza o rok, mimo osobnego życia nie chciała się zgodzić na rozwód, zmarła w 1945 roku. Andrzejewski jeszcze w latach 70. pisał, że przez długi czas miał...   ( Pozostało znaków: 8246 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186485   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wielcy i niezapomniani: Maria i Jerzy Andrzejewscy Jerzy Andrzejewski (fot.: Marek Druszcz)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku