16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć to międzynarodowa kampania, organizowana co roku od 29 lat przez Center for Women’s Global Leadership, a w Polsce przez fundację Autonomia i poświęcona wspieraniu i koordynacji pracy mającej na celu zlikwidowanie przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym.
Data trwania wydarzenia nie jest przypadkowa. Rozpoczyna się ono
25 listopada, kiedy to obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a kończy
10 grudnia - Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Jest więc symbolicznie podkreślony związek pomiędzy przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka oraz fakt, iż
przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka.
Wspólnym celem osób i organizacji z całego świata, zaangażowanych w
Kampanię 16 Dni Akcji, jest zwrócenie uwagi na przemoc wobec kobiet i wyeliminowanie jej wszelkich form.
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Od świadomości do odpowiedzialności", a szczególna uwaga zostanie poświęcona przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami, na rynku pracy oraz w sytuacji pandemii.
W kampanię angażują się organizacje studenckie z Uniwersytetu Jagiellońskiego (tegoroczna edycja została objęta patronatem honorowym Rektora UJ, prof. dr hab. Jacka Popiela). Jedną z nich jest
TęczUJ - organizacja społeczności LGBTQ+ i ich osób sojuszniczych, która od początku powstania rok temu wspiera akcję 16 dni i z racji swojej działalności koncentruje się na różnych aspektach queerowości i rzeczach związanych z osobami LGBTQ+.
"W tym roku koncentrujemy się na płciowości i tym, jak jest rozumiana - podczas naszych wydarzeń będziemy rozmawiać o transfobii, języku osób niebinarnych czy jednostkowym podejściu do swojej własnej płci" - mówi Julian Skowronek, wiceprezes TęczUJ.
Już w poniedziałek 30 listopada o godzinie 20 na facebookowej stronie organizacji odbędzie się jej pierwsze wydarzenie w ramach kampanii -
TęczUJ x Queerowy Feminizm - edukacja równościowa w social media. Będzie to spotkanie z Anną Wiatrowską, edukatorką antydyskryminacyjną, znaną z konta na Instagramie @queerowyfeminizm. Wiceprezes TęczUJ porozmawia z nią o edukacji równościowej, podstawowych pojęciach, intersekcjonalności, queerze, feminizmie i „inbach”.
"Podczas spotkania z Anną Wiatrowską będziemy rozmawiać nie tylko o tym, jak edukować w internecie, ale też dlaczego należy zwracać uwagę na mikroagresję. Zastanowimy się nad takimi pojęciami jak intersekcjonalność i sojusznictwo oraz porozmawiamy o internetowych dyskusjach odnoszących się do sformułowania "osoby z macicami" i tego, dlaczego pewne grupy zareagowały tak, a nie inaczej" - opowiada nam Julian.
Zapraszamy wszystkie osoby LGBTQ+ do wzięcia udziału w kampanii oraz wydarzeniach z nią związanych, organizowanych przez TęczUJ.
(jg)