Przy Uniwersytecie Jagiellońskim rusza Stowarzyszenie Studentów LGBTQ+ i Sojuszników "TęczUJ", które skupiać się będzie na zwalczaniu homofobii, transfobii oraz edukowaniu w ramach powyższych zagadnień. Jest to druga w Polsce po Queer UW organizacja, która skupia nieheteronowmatywnych studentów i studentki.
Rozmawialiśmy z Zarządem TęczUJ. Pytaliśmy o motywacje, która towarzyszyła im podczas zakładania stowarzyszenia. "Myślę, że to co nas zmotywowało do założenia TęczUJ to zwykła frustracja. Jako studenci IV czy III roku wiemy całkiem dużo o UJ, angażujemy się w jego życie, mamy więc wpływ na rozwój naukowy i kulturalny uniwersytetu. Mimo tego, czuliśmy smutek, słysząc kolejną plotkę od kolegi/koleżanki z innego wydziału, na temat homofobicznych czy transfobicznych komentarzy wypowiedzianych przez wykładowce; o komentarzach i dogryzkach studentów nie wspominając. Wielu z nas interesuje się LGBTQ+ sprawami naukowo, co na jednym wydziale jest bardzo wspierane, na drugim spotyka się z kręceniem głowami i pukaniem w czoło. (...) Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu studentów studia w Krakowie są także drogą ucieczki od nieakceptującego, wrogiego środowiska - i im chcielibyśmy pomóc, stworzyć atmosferę bezpieczeństwa i wzajemnej pomocy, w której mogą rozwijać się naukowo i nabierać doświadczenia".
A jakie były pierwsze reakcje studentów i studentek? "Praktycznie wszyscy studenci, którzy usłyszeli o TęczUJ mieli podobną reakcję: "Wreszcie!" Parę osób wyznało, że same myślały i myśleli o jakimś działaniu dla społeczności LGBTQ+ na uniwersytecie. Jak dotąd nie wypowiedział się na nasz temat żadna pracownicza, ani pracownik naukowy, ale formalnie „wyszliśmy z ukrycia” dopiero kilka dni temu, więc lada moment powinno się to zmienić".
TęczUJ ma wiele planów na przyszłość. "Póki co, chcemy skupić się na działalności internetowej, edukacyjnej, komentować i dyskutować na temat bieżących spraw, związanych z kwestiami dotyczącymi osób LGBTQ+. Chcemy spokojnie i merytorycznie wyjaśnić pewne tematy pojawiające się w dyskursie politycznym, czy naukowym, bo uważamy że brak odpowiednio ukierunkowanej wiedzy (nawet wśród wysoko postawionych osób) jest najbardziej krzywdzący. Chcielibyśmy organizować także eventy nastawione na nowych studentów (np. speed friending) i tworzenie safe spaces, pogadanki czy bardziej rozrywkowe spotkania, skupione na promowaniu i informowaniu o kulturze i historii społeczności LGBTQ+ (np. wieczorki filmowe, pokazy dokumentów). Planujemy także spotkanie rekrutacyjne w końcu miesiąca".
Czy są tutaj studentki i studenci UJ? Zamierzacie dołączyć do TęczUJ?
(kb)
Są osoby które nie utożsamiają pewnych słów i zwrotów z zachowaniem przemocowym. Nie są świadomi że często ich słowa to nie jest pojedynczy incydent, tylko ktoś to słyszy przynajmniej parę razy w tygodniu i jak to się odbija na ich psychice. Mało osób wie że jest coś takiego jak stres mniejszościowy, ani tym bardziej w jaki sposób kształtują się fetysze/parafilie i czym to się różni od orientacji seksualniej. Popieram. Nigdy nie trafiłam na punkty informacji tego rodzaju, czy jakiekolwiek inne
Są osoby które nie utożsamiają pewnych słów i zwrotów z zachowaniem przemocowym. Nie są świadomi że często ich słowa to nie jest pojedynczy incydent, tylko ktoś to słyszy przynajmniej parę razy w tygodniu i jak to się odbija na ich psychice. Mało osób wie że jest coś takiego jak stres mniejszościowy, ani tym bardziej w jaki sposób kształtują się fetysze/parafilie i czym to się różni od orientacji seksualniej. Popieram. Nigdy nie trafiłam na punkty informacji tego rodzaju, czy jakiekolwiek inne
Pozwólcie im mieć swoje zdanie.
a czy ktoś zakazuje innym myśleć inaczej?XD myśl sobie co chcesz, nikt nie każe ci sie na siłe wpisywać do zadnej organizacji, w życiu i na uczelni XD
zdajesz sobie sprawę, że na uczelniach istnieje mnóstwo organizacji zajmujących się "innymi sprawami", jak chociażby samorząd studencki? tradycja organizacji studenckich bierze się z chęci zrzeszania się i oddolnych działań studentów jako społeczności. po to zakłada się organizacje czy koła studenckie, i jak studenci będą chcieli mieć koło wyplatania koszyków pod wodą, to sobie je założą, bo mają taką możliwość, lol.
Pozwólcie im mieć swoje zdanie.