20 listopada rada Tarnowa będzie głosować nad Samorządową Kartą Praw Rodzin. Dokument lobbowany przez Ordo Iuris budzi wiele kontrowersji. Przeciwnicy i przeciwniczki wskazują, że jego przyjęcie wiąże się z jawną dyskryminacją osób LGBTQ oraz rodzin, które odbiegają od "tradycyjnego" wzorca. W związku z tym powstała petycja, w której mieszkańcy i mieszkanki miasta domagają się wycofania Karty Rodzin z porządku obrad.
20 listopada, rada Tarnowa będzie głosować nad przyjęciem Samorządowej Karty Praw Rodzin.
Dokument jest lobbowany przez fundamentalistyczną organizację katolicką, Ordo Iuris i był wielokrotnie krytykowany jako sprzeczny z Konstytucją i prawem międzynarodowym.
Przeciwnicy i przeciwniczki Karty Rodzin wykazują, że jest ona jawnie dyskryminacyjna dla osób LGBTQ oraz rodzin, które nie wpisują się w jej "tradycyjny" model.
W związku z tym powstała petycja, w której mieszkańcy i mieszkanki miasta domagają się wycofania głosowania nad przyjęciem dokumentu z porządku obrad.
"S
tanowczo nie zgadzamy się na procedowanie Samorządowej Karty Praw Rodzin, domagamy się wycofania jej z porządku obrad 20 listopada 2019 roku oraz zaprzestania prac nad jej przyjęciem w przyszłości. Uchwała lobbowana przez Ordo Iuris budzi ogromne kontrowersje.
Ma ona na celu stygmatyzowanie osób nieheteroseksualnych i niebinarnych, rozróżnia tylko jeden - nuklearny rodzaj rodziny, ignorując osoby samotnie wychowujące dzieci. Uchwała nie leży w kompetencjach samorządu i powtarza lub jest sprzeczna z przyjętymi prawami krajowymi i międzynarodowymi. Dodatkowo uchwała próbuje przerzucić decydowanie o interwencjach w rodzinie z wyspecjalizowanych organizacji na samorządy" - czytamy.
W dalszej części dokumentu wskazano konkretne dokumenty i akty prawne, które stoją w sprzeczności z Samorządową Kartą Praw Rodzin. Powołano się również na ekspertyzę Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, zgodnie z którą dokument ten "mimo braku wartości normatywnej ma treść jawnie dyskryminacyjną, piętnującą i ignorującą faktyczną sytuację członków wspólnoty samorządowej treść".
Wskazano także, że Karta stoi w sprzeczności z artykułem 32 Konstytucji, Rezolucją Parlamentu Europejskiego z dnia 18.1.2006 r. w sprawie homofobii w Europie oraz Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Link do petycji: https://you.wemove.eu/
(pk)
Ordo chce mieć władze w państwie
A niepowinno się nikogo dyskryminowac z żadnego powodu