Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Miejsca Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
Tematy Kino LGBT Wybory 2023 Coming out Kalendarz LGBTQ+ Niebinarność
Wtorek, 06.03.2018, Aktualizacja: Środa, 07.03.2018

Aldona Relax: dla mnie drag to wolność

Podziel się (4) Tweetnij Skomentuj (18)
Podziel się (4) Tweetnij Skomentuj (18)

Kontrowersje wokół słów RuPaula, gwiazda dragu przeprasza

Nie pierwszy raz RuPaul wywołuje kontrowersje i nie pierwszy raz w temacie transpłciowości. Tym razem jednej z najbardziej znanych drag queen na świecie oberwało się za odpowiedź na pytanie, czy osoba trans w trakcie tranzycji może wziąć udział w znanym show. "Prawdopodobnie nie. Możesz identyfikować się jako kobieta i powiedzieć, że jesteś w trakcie tranzycji, ale to się zmienia w momencie, gdy zaczniesz zmieniać swoje ciało". "Dla mnie drag to wolność, brak podziałów, inkluzywność, pokazanie środkowego palca heteronormie, konformizmowi i męskości. Niestety w przypadku RuPaul coś się rozjechało" - mówi drag queen Aldona Relax.

Królowa, ikona, mama Ru, chyba najbardziej znana drag queen na świecie, twórca popularnego programu "RuPaul's Drag Race", dzięki któremu mnóstwo osób pokochało drag.

Ale - RuPaul słynie i z kontrowersyjnych wypowiedzi. Zwłaszcza w kontekście osób transpłciowych. W "Guardianie" pojawił się długi artykuł o RuPaulu: znalazła się tam i odpowiedź na pytanie o to, czy osoby transpłciowe, które są w trakcie tranzycji, powinny być dopuszczone do programu - przypomnijmy, że w dziewiątym sezonie pojawiła się ujawniona trans-kobieta, Peppermint.
ZOBACZ TEŻ Program "RuPaul Drag Race" popularniejszy niż kiedykolwiek? Rekord oglądalności i nowa gwiazda (spoiler)

RuPaul zwrócił uwagę, że Peppermint, chociaż identyfikowała się jako kobieta, w trakcie programu nie miała implantów piersi. Co zatem, gdyby to była osoba po tranzycji? "Prawdopodobnie nie. Możesz identyfikować się jako kobieta i powiedzieć, że jesteś w trakcie tranzycji, ale to się zmienia w momencie, gdy zaczniesz zmieniać swoje ciało. To zmienia wręcz cały koncept tego, co robimy. Mieliśmy dziewczęta, które miały implanty w twarzy, może trochę w tyłkach tu i tam, ale one nie były po tranzycji".

Drag queen krytycznie też odniosła się do pomysłu dragu w wykonaniu... kobiet. "Drag traci swoje niebezpieczeństwo i ironię, jeżeli nie robią tego faceci, ponieważ to jest jego podstawą, oświadczeniem, wielkim "p.....l się" skierowanym w stronę zdominowanej przez mężczyzn kultury. Więc, gdy robią go mężczyźni, to prawdziwy punk rock, to prawdziwe odrzucenie męskości".

Wypowiedzi te wywołały burzę: słowa RuPaula skrytykowało wiele znanych drag queen, w tym wiele gwiazd jego programu. "Rewolucja jest intersekcjonalna i taki też jest drag" - napisała na Twitterze Courtney Act. 


We wtorek RuPaul przeprosił, podkreślając, że rozumie i żałuje "krzywdy, którą zadał. Społeczność osób trans to bohaterowie naszej wspólnej społeczności. Jesteście moimi nauczycielami!" - czytamy na Twitterze.

Jak całą sprawę ocenia drag queen, Aldona Relax? "Good luck and don’t fuck it up? Tym razem jednak fuck it up. Cała społeczność dragowa zdążyła już wylać wiadro pomyj pod adresem RuPaula. Czy słusznie, czy nie - nie wiem. W całej dyskusji na ten temat zatarła się gdzieś granica między formatem reality show, jaki prowadzi, a wspomnianych osobach w dragu. Tego niestety zabrakło. Pamiętajmy, że to program RuPaula i on ustala reguły. Podobnie jak ja, gdy wybieram osoby do imprez, które ja organizuję. Przykrą sprawą jest jednak zabieranie walidacji osobom ze środowiska drag, które je tak naprawdę ukształtowały. Dla mnie drag to wolność, brak podziałów, inkluzywność, pokazanie środkowego palca heteronormie, konformizmowi i męskości. Niestety w przypadku RuPaul coś się rozjechało, biorąc pod uwagę to co mówił kiedyś, że w RPDR może wziąć udział każdy - a tym co teraz. Stąd mimo przeprosin niesmak pozostał… Powinniśmy się cieszyć, że jest nas coraz więcej, bez względu na płeć, wiek, orientację, przynależność kulturową a nie wykluczać. Nie o to chodzi w dragu. Przynajmniej nie mi" - mówi Aldona.

(md)
OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (31)
gabe regusia bonemind aperancjum wierszomantyk doctorheiter kittykatty keila japan-drag-queen dawidm1997r
Nie podoba mi się (0)
Komentarze (18)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Ikona
10.03.2018 21:37 Niezalogowany
Ten program staje się nudny po około 6 sezonie. Gdyby nie barwne postaci nie byłoby w nim nic fascynującego. Od 1 sezonu rupaul nie zmienia w sobie NIC ! Chód po wybiegu teksty i nawet swój wygląd zawsze jest taki sam... 9 sezon to już porażka a 10 zapowiada się jeszcze gorzej.
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
08.03.2018 11:54 Niezalogowany
nazwijcie mnie ignorantka, ale naprawde nie rozumiem dlaczego ktos moze miec pretensje do RuPaula. dla mnie fakty sa takie: drag queen to mezczyzna impersonujacy kobiete (nie wiem czy tak sie odmienia to slowo - sorry) a drag king to kobieta impersonujaca mezczyzne. i mowie tu o fizycznych wlasciwosciach danej osoby, a nie o tozsamosci plciowej. transseksualizm i drag to dla mnie dwie odrebne sprawy. nie zabraniam oczywiscie nikomu przebierania sie w co chce. ale jezeli show nazywa sie RuPaul Drag Race to jest to Drag Race a nie "all are welcome". bo czy w takim razie ja bedac kobieta, identyfikujac sie jako kobieta, ktora od kobiecych standardow trzyma sie z daleka, jak zaloze make up i fancy dress to tez moge wziac udzial? bo na codzien nie mam z kobiecoscia nic wspolnego i jak sie pomaluje i wbije w sukienke to dla mnie to impersonacja kogos, kim nie jestem.
cytuj zgłoś 2 1
Ikona
08.03.2018 1:12 忌
Co się w tej post-wszystko-nowoczesności znowu odwala? Zdekonstruujemy wszystko i co nam zostanie? Ta gówoburza to wywracanie własnej taczki, na której się jedzie od n-dziestu lat. Albo się bijemy o to, że "transkobiety to kobiety, jak każde inne" albo wymagamy, żeby pośrednio móc twierdzić, że transkobiety to w zasadzie faceci przebrani za laski, tylko przebrani wybitnie dobrze (jeśli mogłyby brać udział w tym drag show, to właśnie tym by musiały być). Jak program jest o facetach odwalających konkretny performance, to nie jest o niczym innym niż to, o czym jest. To się nazywa definicje i reguły, a nie dyskryminacja. Jak kogoś jakaś kategoria nie obejmuje, to go zwyczajnie NIE OBEJMUJE. No straszne.
cytuj zgłoś 4 2
Ikona
07.03.2018 19:11 Niezalogowany
A Lambert był świetny
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
07.03.2018 18:22 Niezalogowany
Ola Szczur
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
07.03.2018 18:12 Niezalogowany
Oliwia Antoni !!!!!!
cytuj zgłoś 0 0
Aldona
07.03.2018 18:08 Aldona dodane przez Facebooka
Przykre jest to, że większość z komentujących wiedzę czerpie z RPDR.
cytuj zgłoś 2 0
Ikona
07.03.2018 17:44 Niezalogowany
cytuj zgłoś 0 0
SyntetycznyWilk
07.03.2018 16:04 SyntetycznyWilk (25)
Może się mylę ale środowisko transseksualistów długo walczyło by nie mylić ich z transwestytami a ten program jest chyba właśnie dla ludzi którzy tylko się przebierają. Ciężko też oceniać osoba drag i osobę po tranzycji tymi samymi parametrami.
cytuj zgłoś 8 2
Ikona
07.03.2018 16:02 Niezalogowany
Daleki jestem od oglądania tego show, ale jak rozumiem to program dla facetów przebranych za kobiety, a nie kobiet przebranych (?) za kobiety?
cytuj zgłoś 4 2
  • 1
  • 2
Autor
Redakcja Queer.pl
Pierwszy polski portal ludzi LGBT
TAGIWięcej
aldona relax drag queen kultura rupals drag race rupaul transpłciowość
Powiązane
Obraz Czwartek, 02.04.2020 Michelle Visage: chciałabym więcej bio queens i kobiet trans w programie Obraz Wtorek, 24.03.2020 Czy "RuPaul's Drag Race" wyklucza osoby transpłciowe? Obraz Środa, 30.03.2016 RuPaul krytykuje mainstream za ściąganie pomysłów Obraz Czwartek, 12.01.2023 Kim Lee. Królowa Warszawy – pierwsza wystawa poświęcona ikonie polskiego dragu Obraz Czwartek, 09.06.2022 Dziwoląg? Owszem, wolę być dziwnym niż szarą masą: Dokument o polskich drag queens na TVN24
Inne tematy
Maroko: życie w schizofrenii - LGBT pomiędzy spektakularnymi gejowskimi imprezami a prześladowaniem Wtorek, 26.09.2023 Maroko: życie w schizofrenii - LGBT pomiędzy spektakularnymi gejowskimi imprezami a prześladowaniem
Recenzja: „Turkusowa suknia” – marokański kandydat do Oscara z wątkiem gejowskiego przebudzenia Czwartek, 21.09.2023 Recenzja: „Turkusowa suknia” – marokański kandydat do Oscara z wątkiem gejowskiego przebudzenia
Wbrew zakazom: para gejów na okładce węgierskiego „Elle”. „Nie chcę być ofiarą we własnym kraju” Poniedziałek, 11.09.2023 Wbrew zakazom: para gejów na okładce węgierskiego „Elle”. „Nie chcę być ofiarą we własnym kraju”
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram Youtube
© 1996-2023 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatności