logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
19
0
6

Burza w szklance wody?

Dlaczego nie ma równości małżeńskiej w Irlandii Północnej?

Dodano: 03.07.2017, Aktualizacja: 03.07.2017

I stało się – Niemcy mają małżeństwa jednopłciowe. I tak oto cała zachodnia Europa ma to za sobą, prócz Irlandii Północnej, gdzie aż 70% obywateli je popiera. Okazuje się po raz kolejny, że głos ludzi ma niewiele wspólnego z osobistymi przekonaniami polityków. Tamtejszy parlament, Stormont, z marca zdominowany był przez ultrakonserwatywne ugrupowanie DUP, teraz jednak, nie mając większości, szanse dla inicjatywy inkluzyjnej i równościowej rosną. W zeszłą sobotę, 1 lipca, tysiące ludzi przeszło ulicami Belfastu, by zamanifestować swój sprzeciw wobec polityki Arlene Foster względem społeczności LGBT.

Irlandia Północna to jedyna część Wielkiej Brytanii, gdzie nie zalegalizowano jeszcze małżeństw jednopłciowych. W sobotę, 1 lipca, ulicami stolicy regionu, Belfastu, przeszedł wielotysięczny marsz sprzeciwu wobec braku instytucjonalizacji równości małżeńskiej. Według badań z 2016 roku aż 70% społeczeństwa jest za legalizacją małżeństw jednopłciowych – w tym 77% kobiet i 63% mężczyzn

Manifestacja była głosem sprzeciwu wobec polityki ultrakonserwatywnej partii DUP (The Democratic Unionist Party), która od kilku lat bojkotuje ideę równości małżeńskiej i wetuje propozycje prawne. Do tej pory odbyło się pięć głosowań nad tym zagadnieniem. Ostatnie – w listopadzie 2015 roku. Wtedy Stormont, tamtejszy parlament, zagłosował za małżeństwami, ale posłowie DUP złożyli weto w postaci tzw. petitions of concern.


Według przewodniczącej partii DUP, Arlene Foster, to nie przejaw homofobii, ale ochrona „tradycyjnego modelu rodziny i małżeństwa”. W swoich obietnicach bycia w opozycji do idei, posunęła się nawet do śmiałej tezy, że geje i tak nie chcą brać ślubów: „Znam mnóstwo ludzi z tego środowiska, którzy nie chcą redefinicji małżeństwa i są szczęśliwi, będąc w związkach partnerskich… Czy to nie burza w szklance wody?” Po wyborach lokalnych w marcu tego roku DUP zdobyła zaledwie 28 mandatów, tracąc aż 10. Lewicowa „Sinn Fein” – otrzymała 27 miejsc. Arlene Foster nie zrezygnowała jednak z fotela Pierwszego Ministra i wciąż kieruje pracami Stormontu.

Jeden z ministrów rządu DUP, poszedł o krok dalej twierdząc, że geje są „wstrętni i odrażający”. Partia DUP wspiera konserwatywny rząd Theresy May. A aż 10 posłów z tego ugrupowania zostało posłami parlamentu brytyjskiego, wśród nich – Ian Paisley Junior, syn Iana Paisleya, założyciela DUP i lidera organizacji „Save Ulster from Sodomy”. Twierdzi on, że lesbijki i geje „krzywdzą siebie i (…) społeczeństwo”.

ZOBACZ TEŻ Irlandia Północna prosi o śluby Poszedł już list do św. Mikołaja
ZOBACZ TEŻ Wspólnota Narodów za LGBT Byłe kolonie brytyjskie zdekryminalizują homoseksualność?


Do tych, którym na sercu leży demokratyczna równość obywateli względem prawa dołącza Liam Neeson: „Mamy wystarczającą już historię pełną dyskryminacji, braku zaufania i nienawiści w Irlandii Północnej”.
Dla niego legalizacja małżeństw jednopłciowych to prawo każdego, ale to również sposób, by pokazać, że Ulster to rejon pełen ludzi o otwartych sercach, miłych i życzliwych. Podobne zdanie ma również Gary Lightbody, wokalista „Snow Patrol”, Graham Norton i komik Stephen Fry czy Kristian Nairn– wszyscy związania z Irlandią Północną.

Sprawą zainteresował się również nowy premier Irlandii – Leo Varadkar. Naciska na DUP, by zmienili zdanie. Rozmawiał nawet o tym z Theresą May podczas spotkania poświęconego właśnie Irlandii Północnej.

Wsparcie dla małżeństw deklaruje lewicowa partia „Sinn Féin”, dla której małżeństwa jednopłciowe są kwestią kluczową i priorytetową. Do Belfastu przyjechał przewodniczący partii, Gerry Adams, który skrytykował DUP i podkreślił, że małżeństwa jednopłciowe to po prostu prawo demokracji.

Mało tego, tamtejszy pastor, Canon Charles Kenny, podczas belfastskiej parady mówił, że brak równości małżeńskiej jest niegodny chrześcijan i skrajną niesprawiedliwością. Dla niego to tak jakby znów zabronić małżeństw między katolikami i protestantami. Inny duchowny, wielebny Chris Hudson, podczas tego samego wydarzenia mówił, że ma nadzieję, że przy następnym głosowaniu Duch Święty spłynie na posłów DUP i zagłosują mądrze. Czyli za.

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (6)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
upstairs_at_you (49) miasteczko raczej 05.07.2017 16:44
VeganBLN:
w monako nie ma nawet zwiazkow rejestrowanych dla par jednoplciowych

W każdym koszu znajdzie się jedno zgniłe jabłko. :-P
shingao (31) Szczecin 04.07.2017 22:31
Normalny:
"Jeden z ministrów rządu DUP, poszedł o krok dalej twierdząc, że geje są „wstrętni i odrażający”. Często też widzi się transparenty "zakaz pedałowania". Tak zauważyłem że zawsze obrywają geje. Lesbijek jakoś rzadko ktoś się czepia. Wiecie może dlaczego?


Poseł Węgrzyn powie.
Normalny (?) 04.07.2017 9:40
"Jeden z ministrów rządu DUP, poszedł o krok dalej twierdząc, że geje są „wstrętni i odrażający”. Często też widzi się transparenty "zakaz pedałowania". Tak zauważyłem że zawsze obrywają geje. Lesbijek jakoś rzadko ktoś się czepia. Wiecie może dlaczego?
zmiananicka (?) 03.07.2017 18:57
Nie rozumiem argumentu przeciw: ochrona „tradycyjnego modelu rodziny i małżeństwa”. Co ma jedno do drugiego? Czy dają mi prawo do zawarcia związku z mężczyzną, odbierze się prawo do małżeństwa i posiadania rodziny osób różnych płci? Czy może jakoś "cudownie" ludzie zaczną "zmieniać" orientację, albo Panią Arlene zostawi mąż krypto-gej?
Jaro (?) 03.07.2017 17:55
Kraje muzułmańskie też nie mają małżeństw ani związków jednopłciowych, ale czy to znaczy, że mamy z nich brać (a może już bierzemy?) wzór. Podobno żyjemy w cywilizowanej Europie, gdzie każdy powinien być szanowany i równy.
VeganBLN (?) 03.07.2017 15:46
ktore kraje zaliczacie do europy zachodniej? szwecja, monako, austria nie maja malzenstw otwartych dla wszystkich. w monako nie ma nawet zwiazkow rejestrowanych dla par jednoplciowych

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Burza w szklance wody? Fot. Twitter za: https://twitter.com/belfastpride/
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku