"Homoseksualizm" oraz "Biseksualizm" nie będą już w encyklopediach PWN "zaburzeniami identyfikacjami płciowej", ale niestety tylko w najnowszych wydaniach - to efekt kolejnej interwencji Stowarzyszenia "Pracownia Różnorodności" z Torunia. W październiku zeszłego roku SPR wysłało do PWN zapytanie o homofobiczne hasła. W listopadzie pojawiła się odpowiedź, na tyle jednak niesatysfakcjonująca, że stowarzyszenie postanowiło ponowić zapytanie - na początku lipca przyszła kolejna odpowiedź.
Rezultat interwencji? Hasła zostaną zmienione, ale sukcesywnie, począwszy od wydań encyklopedii w 2010 roku. "PWN wraz ze swą sztandarową publikacją, encyklopedią popularną, cieszy się dużym zaufaniem i szacunkiem czytelników. Niedopuszczalne jest więc, aby wydawnictwo o takiej renomie pozwalało na popularyzację wadliwie przygotowanych haseł. Poprzez swój nienaukowy, wręcz kłamliwy charakter hasła te umacniają wśród czytelników fałszywy obraz osób homoseksualnych i biseksualnych" - mówi naszemu portalowi Bartosz Kostański z SPR.
Bartosza, który w październiku 2010 roku był "żywą książką" we Włocławku, zbulwersowało encyklopedyczne hasło "biseksualizmu", opisanego jako "skłonności", które "mogą ujawnić się w określonych sytuacjach, np. przy osłabieniu hamulców psychicznych, na skutek wypitego alkoholu, silnych przeżyć emocjonalnych". Obecnie z encyklopedii dowiadujemy się, że "biseksualizm" to "skierowanie popędu płciowego zarówno do osobników płci przeciwnej, jak i własnej". Po interwencji SPR zniknął też fragment odnoszący się do "zaburzeń identyfikacji płciowej", ale budząca wątpliwości definicja homoseksualności jako "podejmowanie zachowań seksualnych z osobnikami tej samej płci (przy możliwości swobodnego wyboru partnera)", pozostała, co wydawnictwo PWN wytłumaczyło słowami: "nie dotyczy on wyboru, czy nie, swoich preferencji seksualnych, a tylko zastrzega sytuacje, w których jedna ze stron znajduje się pod presją". Wydawnictwo oświadczyło też, że nie ma szans na wprowadzenie errat do encyklopedii będących już w obiegu. Tym samym tysiące egzemplarzy, w których homo- oraz biseksualność są "zaburzeniami identyfikacji płciowej", są dalej w użyciu. W internetowym wydaniu encyklopedii hasła zostały jednak zmienione.
"Odpowiedzi uzyskane od PWN są wysoce rozczarowujące. Wydawnictwo stwarza wręcz wrażenie lekceważenia całej sprawy. Tym bardziej, iż na bardziej precyzyjne odpowiedzi SPR czekało kilka miesięcy! Zaproponowane przez PWN kroki, w tym odmowa zastosowania errat, absolutnie nie rozwiązuje problemu. Hasła jeszcze przez wiele lat będą wyrządzały szkodę - szerząc faktycznie postawy homo- i bifobiczne. Niestety, po kilku miesiącach monitowania całej sprawy oraz osiągnięciu mglistych obietnic zmiany haseł w najnowszych wydaniach encyklopedii, SPR osiągnęło chyba limit tego, co mogło zdziałać w kontaktach z PWN" - przyznaje Bartosz Kostański.
Odpowiedzi wydawnictwa PWN.
(md/spr)
Ale tego wygooglować się niestety nie da :]
a jest?
Homoseksualizm [gr.-łac], inwersja seksualna, popęd płciowy ku osobnikom tej samej płci, występujący u mężczyzn (urania, pederestia), jak wśród kobiet (lesbizm, miłość lesbijska, safizm); w powstaniu h. odgrywa rolę wiele czynników, m.in. naśladownictwo, przebywanie w zakładach zamkniętych (internaty, więzienia), namowa, a nawet snobizm; h. zdarza się niekiedy u osób o cechach fiz. i psych. właściwych dla płci przeciwnej; w pewnych epokach h. był akceptowany społecznie lub - przeciwnie - karany; obecnie utrwala się pogląd, że jet to problem med., a nie prawny.
Biseksualizm [łac.], med. zaburzenie popędu płciowego polegające na tym, że jest on skierowany zarówno ku osobnikom płci przeciwnej, jak i własnej.
Lepiej korzystać z Nonsensopedii.
treść tych 2óch haseł nie zmienia się co dzień/rok.. poza tym w Ameryce zmienili niedługo po '73, a my dopiero teraz..