Okazji do obdarowywania się prezentami coraz więcej, dlatego zapraszamy do zobaczenia naszej listy pięciu queerowych książek, które sprawdzą się jako prezent.
1. Cudowne przegięcie. Reportaż o polskim dragu
Jakub Wojtaszczyk Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Jakub ?️? (@jakub_wojtaszczyk) "Cudowne przegięcie" to wnikliwy reportaż o współczesnej scenie dragowej, jej czołowych performerach i performerkach, ich dziełach oraz działaniach. To także wyjątkowa opowieść o akceptacji i pasji, ale przede wszystkim – o wolności. Sprawdzi się jako prezent zarówno dla osób, które już interesują się dragiem, jak i dla tych, które dopiero zamierzają zanurzyć się w świat drag queens i kings.
2. Mister, Mister
Mikołaj Milcke Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Mikołaj Milcke (@milckemikolaj) Czy w polskiej literaturze jest miejsce dla autorów zabawnych, wciągających historii o gejach? Mikołaj Milcke udowadnia, że tak. Po słynnym "Geju w wielkim mieście" pojawił się "Mister Mister", czyli powieść o świecie polskiego showbiznesu i konkursów piękności. Główny bohater, 25-letni Mieszko za namową matki startuje w konkursie Man of Poland. Robi to wbrew swojej woli, co oczywiście musi prowadzić do katastrofy.
3. Siedmiu mężów Evelyn Hugo
Taylor Jenkins Reid Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Queer.pl - portal osób LGBTQ+ (@queer.pl) "Siedmiu mężów Evelyn Hugo" opowiada o spotkaniu mało znanej dziennikarki Monique Grant z tytułową gwiazdą kina, które lata swojej świetności ma już za sobą. Kobiety rozmawiają o przeszłości aktorki i o jej siedmiu małżeństwach, ale Evelyn stawia jeden warunek — wywiad może być opublikowany dopiero po jej śmierci. Ma zamiar zdradzić dziennikarce jej największy sekret. "Siedmiu mężów Evelyn Hugo" powoli staje się tytułem kultowym dla osób czytających powieści o miłości między dwiema kobietami. Spodoba się fanom i fankom Grety Garbo i złotej ery Hollywood.
4. Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer
Alessandro Amenta, Tomasz Kaliściak , Błażej Warkocki Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Krytyka Polityczna (@krytykapolityczna) Fakt, że polska literatura ma w swojej historii homo- i biseksualnych autorów i autorki nie jest zaskoczeniem. W ostatnich latach dużo mówi się w kontekście orientacji seksualnej, chociażby o Marii Konopnickiej. Antologia porusza jednak tematy również mniej oczywistych przykładów homoseksualnych i transpłciowych podtekstów w dziełach literackich. "Dezorientacje..." to pozycja dla osób lubiących historię literatury, romantyzm i nieoczywiste reprezentacje queerowe w mediach.
5. Orlando
Virginia Woolf Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Amor de Capitu | Ig Literário (@amordecapitu_) Jeszcze jedna propozycja dla entuzjastów i entuzjastek klasyki literatury. "Orlando" zostało napisane przez Virginię Woolf dla swojej ukochanej, również pisarki, Vity Sackville-West. Opowiada o postaci o imieniu Orlando, która podróżuje w czasie będąc raz mężczyzną, a raz kobietą. To fascynująca lektura zwłaszcza dla osób, które interesują się genezą queerowej literatury oraz feministycznymi lekturami.... ( Pozostało znaków: 30458 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.