Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Miejsca Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Wtorek, 09.08.2022 09:25

Chcemy wypełnić niszę magazynów queerowych - Rozmawiamy z redakcją magazynu Duma

Podziel się (0) Tweetnij Skomentuj (4)
Podziel się (0) Tweetnij Skomentuj (4)

Magazyn Duma bardziej przypomina Vogue'a, czy K-Maga, niż niszowy magazyn dla osób wykluczonych. Jednocześnie zaskakuje różnorodnością, pomysłami i odwagą, żeby pisać o pracy seksualnej, niebinarności, czy... robić krzyżówki w 2022!

Jaka jest historia Dumy? Jak powstała i jak to się stało, że powróciła?

Odpowiadając na to pytanie, musimy w zasadzie zacząć od początku, czyli pierwszego numeru. Zrealizowany był on z poczucia potrzeby świętowania miesiąca dumy w czasie pandemii. Zastanawiałyśmy_liśmy się wtedy, w jaki sposób możemy razem celebrować miesiąc dumy i jednoczyć się ze sobą, docierać do siebie ze wspólnym celem szanowania każdej osoby i niewykluczania nikogo, pokazywania, że jesteśmy razem i że chcemy działać! 

Z kolejnym numerem nasze motywacje nie zmalały, a tylko się pomnożyły - chciałyśmy_liśmy dotrzeć do jeszcze większej grupy osób, zauważyłyśmy_liśmy, że jest potrzeba wypełnienia przestrzeni magazynem, który jest skierowany do wszystkich mniejszości, LGBTQ+ i nie tylko, również dla grup marginalizowanych.

Podczas wydawania pierwszego numeru Dumy nie zakładałyśmy_liśmy kontynuacji, okazało się z czasem, że zaczęło do nas napływać coraz więcej pytań czy będzie kolejny numer, czy poruszymy konkretne tematy, z którymi zgłaszały się do nas osoby z całej Polski, czy można jakoś się zaangażować w nasze działania, wtedy właśnie poczułyśmy_liśmy, że trzeba wydać kolejny numer — osoby w Polsce (i nie tylko) potrzebują magazynu, w którym każdx znajdzie miejsce dla siebie, i tak w czerwcu tego roku udało nam się wydać drugi numer, a teraz wiemy, że będziemy wydawać Dumę cyklicznie. To między innymi dzięki KPH. Dzięki współpracy z tą organizacją mamy znacznie większe możliwości.


Czy macie jakieś zasady/założenia, których bezwzględnie się trzymacie?

Na początku naszymi założeniami/ zasadami były postulaty Parady Równości. Aktualnie do powyższych postulatów doszła definicja inkluzywności, przestrzeń dla mniejszości, dla osób marginalizowanych oraz ich głos w naszym magazynie. 

Dla kogo jest Duma?

Duma jest dla każdego. Tworząc ją jednak chcemy, aby dotarła głównie do mniejszości, które nie mogą znaleźć swojej reprezentacji w mainstreamie. Dla wszystkich osób, które nie czuły wcześniej, że jest dla nich jakiekolwiek miejsce. Duma jest bezpieczną przestrzenią dla każdej osoby, bez względu na wiek, kolor skóry, wyznanie, poglądy, orientację czy tożsamość. 

Czy uważacie, że na polskim rynku jest potrzeba powstawania queerowych magazynów?

Zdecydowanie tak! Robiąc Dumę chciałyśmy_liśmy wypełnić niszę magazynów queerowych i, jak się okazało, w Polsce jest ich ogromna potrzeba.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez DUMA (@duma_mag)



Jak wybieracie osoby bohaterskie do kolejnych numerów?

Wybieramy osoby, których głos jest naszym zdaniem ważny i chcemy, by dotarł do większej grupy odbiorców i był częścią magazynu, który tworzymy.

Czy to wy decydujecie o tym, gdzie będzie można przeczytać Dumę?

Tak — staramy się skupiać na miejscach, które są inkluzywne, dzięki nim wiemy, że DUMA może trafić do bardzo różnych odbiorców i zależy nam na tej różnorodności. Są to też miejsca, które w jakiś sposób są miejscami sojuszniczymi i patrzącymi w tym samym kierunku co my. 


Macie poczucie misji?

Tak, mamy — poczucie misji jest naszą główną motywacją. Po pierwszym numerze nie planowałyśny_liśmy powrotu, ale wiele osób pytało nas o kolejne wydanie. Nasza praca jest pracą wolontariacką, poświęcamy swój wolny czas i właśnie z dzięki temu poczuciu misji czujemy, że nasza praca ma sens. Między innymi dzięki Dumie głos mniejszości staje się słyszalny, i powoli zmieniamy nasz kraj na bardziej wrażliwy i tolerancyjny.

ZOBACZ TEŻ Publikacje na temat transpłciowości budzą nasz niepokój: Oświadczenie Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego


Jak by wyglądał wasz wymarzony numer Dumy? Komu oddalibyście i oddałybyście głos? Kto pojawiłby się na okładce?

Każdy numer jest inny i każdy wyjątkowy! Nawet nie potrafimy zliczyć, ile jest ciekawych i ważnych tematów, o których warto napisać. Bardzo często ludzie nas zaskakują i finalny efekt wychodzi zupełnie inaczej, niż się spodziewaliśmy, ale to dobrze! A na okładce wymarzonego numeru byłaby nasza redakcja!

Bierzecie teraz udział w Fest Festiwalu — jaka jest wasza rola?

Bardzo się cieszymy, że jesteśmy częścią projektu LOVE BAZAAR, która będzie skupiała osoby queerowe, DUMA poprowadzi panel dyskusyjny o dragu w Polsce. Zapraszamy! Będziemy nagrywać tik toki i zadawać głupie pytania, znajdźcie nas, a jak nie, to my znajdziemy was!


Czy poza Festem macie jakieś plany związane z działaniem innym niż wydawanie magazynu?

Mamy w zanadrzu kilka ciekawych projektów, obserwujcie nas na instagramie, żeby dowiedzieć się o nich pierwsx!

Kiedy nowy numer Dumy?

Tak jak mówimy, możecie śledzić nasze social media, bo niedługo ruszamy z open callem, a kolejny numer już na święta, do usłyszenia! 

OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (5)
ns91 mikimaus86 bisiek crashoverride kierownik2
Nie podoba mi się (0)
Komentarze (4)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
aemstuz94
10.08.2022 16:58 aemstuz94 (29) Łódź
Podpis:
Ani słowa u was o skandalu u grupy stonewall? Słabo. Czyzbyscie popierali?

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie. Był „skandal” bo anon z internetów tak napisał…
cytuj zgłoś 4 0
Ikona
09.08.2022 15:46 chochlik
Duma jest bezpieczną przestrzenią dla każdej osoby, bez względu na wiek, kolor skóry, wyznanie, poglądy, orientację czy tożsamość. Czyli dla białego hetero cis konserwatysty też?
cytuj zgłoś 0 2
DarkSideOfSoul
09.08.2022 15:20 DarkSideOfSoul (30)
Tak — staramy się skupiać na miejscach, które są inkluzywne, dzięki nim wiemy, że DUMA może trafić do bardzo różnych odbiorców i zależy nam na tej różnorodności. Są to też miejsca, które w jakiś sposób są miejscami sojuszniczymi i patrzącymi w tym samym kierunku co my.

Przecież te dwa zdania są ze sobą sprzeczne. Jeśli to są miejsca "patrzące w tym samym kierunku" czyli ta sama bańka informacyjna to nie może jednocześnie trafić do "różnej grupy odbiorców". To nie jest żadna inkluzywność.
Swoją drogą cały artykuł, a ja nadal nie wiem gdzie to można kupić żeby sprawdzić czy w artykułach poradziliście sobie lepiej niż w tekście promocyjnym. Chociaż po zdjęciach w internecie mam wrażenie, że to po prostu coś pomiędzy playboyem, a pudelkiem tylko w tęczowych barwach i raczej nie znajdę tam nic ciekawego.
cytuj zgłoś 1 0
Ikona
09.08.2022 10:26 Podpis
Ani słowa u was o skandalu u grupy stonewall? Słabo. Czyzbyscie popierali?
cytuj zgłoś 0 5
Weronika Adamczyk
Autor
Weronika Adamczyk
Dziennikarka
ona/jej


www.instagram.com/bacacayres
TAGIWięcej
gazeta magazyn wywiad
Powiązane
Obraz Poniedziałek, 08.08.2022 O Grodzkiej i Biedroniu będziemy czytać w podręcznikach do historii: Prezydent Aleksander Kwaśniewski na okładce Repliki Obraz Czwartek, 23.01.2014 Streep: Równość jest wielkim marzeniem i przyszłością tego świata Obraz Środa, 20.01.2010 Wywiady IS: Dominika Wielowieyska Obraz Piątek, 04.08.2023 Nadia Tereszkiewicz - wschodząca gwiazda francuskiego kina - opowiada nam o nowej komedii Francois Ozona “Moja zbrodnia” Obraz Czwartek, 27.04.2023 „Życie i sztuka karmią się wzajemnie” - rozmawiamy z Francoisem Ozonem o jego najnowszym dziele "Peter von Kant"
Inne tematy
Zestawienie "partii" politycznych KPH - posłanka Monika Rosa z Nowoczesnej protestuje i prostuje Piątek, 15.09.2023 Zestawienie "partii" politycznych KPH - posłanka Monika Rosa z Nowoczesnej protestuje i prostuje
Wracamy na szkolne korytarze: najlepsze filmy LGBTQ o tematyce szkolnej Środa, 06.09.2023 Wracamy na szkolne korytarze: najlepsze filmy LGBTQ o tematyce szkolnej
Wbrew zakazom: para gejów na okładce węgierskiego „Elle”. „Nie chcę być ofiarą we własnym kraju” Poniedziałek, 11.09.2023 Wbrew zakazom: para gejów na okładce węgierskiego „Elle”. „Nie chcę być ofiarą we własnym kraju”
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram Youtube
© 1996-2023 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatności