Marsz Równości w Krakowie, Opolu, Katowicach i wielu innych miastach
Uwielbiamy Marsze Równości i od 15 lat przekonujemy Was do udziału w nich. W tym roku głos chcielibyśmy oddać osobom, dla których tęczowe marsze i parady są czymś wyjątkowym, spojrzeć na nie ich oczami i przeżyć je razem z nimi. Jedną z tych osób jest Irmina Szałapak, której tęczową spódnicę i transparenty w kształcie serc kojarzą już chyba wszyscy.
Jeśli chodzicie na Marsze Równości w Polsce, krakowskie protesty albo chociaż zdarzało Wam się oglądać jakieś zdjęcia z tychże, na pewno kojarzycie Irminę Szałapak. To ta zawsze uśmiechnięta pani z jasnymi włosami, często ubrana w tęczową spódnicę, trzymająca na kijku wycięte z tektury serce z napisami: "Rodzice murem za dziećmi", "Kochanie, bądź sobą. Mama" i podobnymi.Irmina jest też współzałożycielką organizacji My, Rodzice, zrzeszającej rodziców osób LGBTQ+, której celem jest m.in. wspieranie młodych osób nieheteronormatywnych i edukowanie ich rodziców w kwestiach związanych z seksualnością i tożsamością płciową. Oprócz tego to dzięki m.in. jej pracy w czerwcu zeszłego roku otwarty został DOM EQ, czyli krakowskie centrum społeczności LGBTQ+.
Zaangażowanie Irminy na rzecz praw osób niehetero zaczęło się od chęci zdobycia wiedzy na temat ludzkiej seksualności i tożsamości płciowej, która przyszła po coming oucie jej niebinarnego dziecka. "To był chyba pierwszy raz, gdy zetknęłam się z takim określeniem i oczywiście chciałam się dowiedzieć co ono znaczy. Chciałam być bardziej uważna i bardziej delikatna" - wyjaśnia.Działaczka nie kryje, że szukanie informacji na własną rękę niewiele jej dało. Po około dwóch latach natknęła się na informację, że Kampania Przeciw Homofobii organizuje Akademię Zaangażowanego Rodzica, gdzie Irmina wysłała zgłoszenie. Przez pół roku jeden weekend w miesiącu spędzała z innymi rodzicami osób LGBTQ+ w Warszawie na zajęciach edukacyjnych, spotkaniach z psycholożkami i seksuologami, na warsztatach i rozmowach o doświadczeniach innych rodziców.  "Ta akademia to było niesamowite i przełomowe doznanie. Nie potrzebowałam wsparcia i pomocy w akceptacji własnego dziecka, bo ono zawsze ją miało. Szukałam wiedzy. Okazało się, że oprócz wiedzy dostałam jeszcze spory bonus: niesamowitych przyjaciół i więzi międzyludzkie, które trwają do dzisiaj" - przyznaje.
WspominajÄ…c swój udział w akademii, Irmina powiedziaÅ‚a coÅ› bardzo ważnego: "CzÅ‚owiek, który żyje w tym spoÅ‚eczeÅ„stwie i nie zetknÄ…Å‚ siÄ™ z osobami wykluczonymi, ma wszystkie prawa, niczego mu siÄ™ nie odbiera, nie zdaje sobie sprawy, jak może czuć siÄ™ druga osoba. Dla mnie takimi wstrzÄ…sajÄ…cymi informacjami byÅ‚y dane udostÄ™pniane przez KPH, mówiÄ…ce, że tak naprawdÄ™ akceptujÄ…cÄ… jest tylko co czwarta matka i co dziesiÄ…ty ojciec. SzokujÄ…ce byÅ‚y dla mnie informacje, że aż 70% dzieciaków LGBT ma myÅ›li samobójcze. Nie mogÅ‚am pozostać bezczynna. Jeżeli jesteÅ›my obywatelami tego kraju, to ten kraj powinien zadbać o to, żebyÅ›my siÄ™ wszyscy tutaj dobrze czuli".Stowarzyszenie My, Rodzice zaÅ‚ożyÅ‚y osoby, które poznaÅ‚y siÄ™ i zaprzyjaźniÅ‚y podczas Akademii Zaangażowanego Rodzica. Irmina wspomina, że pojawiÅ‚a siÄ™ u nich potrzeba "robienia wiÄ™cej". 17 maja 2018 roku - w MiÄ™dzynarodowy DzieÅ„ Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii - sÄ…d zarejestrowaÅ‚ stowarzyszenie, co aktywistka uznaje za symboliczny moment i datÄ™.Irmina na Marszu RównoÅ›ci w OpoluObecność Irminy na Marszach RównoÅ›ci to już ich nieodłączna część. Na swój pierwszy marsz poszÅ‚a jeszcze jako osoba niezrzeszona. ByÅ‚ to 2017 rok i Marsz RównoÅ›ci w Krakowie. "OczywiÅ›cie kupiÅ‚am sobie przez internet flagÄ™, poszÅ‚am do sklepu budowlanego i wybraÅ‚am najwiÄ™kszy drewniany kij" - wspomina. Na Marszu spotkaÅ‚a inne matki osób LGBTQ+, które miaÅ‚y transparenty przygotowane przez KPH z napisami "Jestem dumnÄ… mamÄ… geja" i "Jestem dumnÄ… mamÄ… lesbijki". "ZdjÄ™cia z tego Marszu pokazywaÅ‚am potem córce: 'Popatrz, tutaj sÄ… nasze zdjÄ™cia! Tutaj! I tutaj!'. Moja córka siÄ™ Å›miaÅ‚a: 'WidzÄ™, że wychodzisz na czoÅ‚owÄ… dziaÅ... ( PozostaÅ‚o znaków: 15348 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.