logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
32
0
12

Akcja "Hiacynt" - mamy kolejne dowody!

Autor książki "Kryptonim Hiacynt" o nowych dokumentach

Dodano: 04.08.2016, Aktualizacja: 12.08.2016

Tematyka "Hiacynta" nadal pozostaje frapująca pomimo 30 lat, jakie upłynęły od tamtych wydarzeń. Bierze się to głównie stąd, że cały szereg istotnych aspektów jest ciągle niewyjaśnionych, wręcz zagadkowych - pisze autor książki "Kryptonim Hiacynt", Andrzej Selerowicz.

- Andrzej Selerowicz - IPN zawsze każdego śmiałka odsyłał z niczym Najbardziej dziwny i niezrozumiały jest fakt całkowitego zaginięcia wszelkich dokumentów, jak to wielokrotnie i całkiem oficjalnie stwierdzał IPN. Los zaginionych kartotek 11 tysięcy homoseksualistów trafiał nawet na obrady Sejmu, gdzie posłowie wyrażali najrozmaitsze sugestie, ale nikt nie był w stanie ostatecznie przedstawić prawdy. Parę osób, w tym trzech poszkodowanych gejów, próbowało przed laty sforsować tajemnice archiwów, ale IPN zawsze każdego śmiałka odsyłał z niczym. Z drugiej strony, gdy uświadomić sobie wielki rozmiar milicyjnej akcji, trudno zaakceptować wyjaśnienie, że nie pozostał po niej ani jeden dokument na piśmie. Wszystko to dawało podłoże do najbardziej niewiarygodnych plotek i domysłów, w czyim interesie jest utrzymywanie obecnego stanu rzeczy i kogo się poprzez to chroni. Przyznaję, że odnalezienie różowych kartotek uznałbym za swój wielki sukces, ale te pozostają zapewne nadal skrzętnie ukryte w zasobach zastrzeżonych, gdzie nikt postronny nie ma do nich wglądu. Ponownie, trudno zaakceptować stan, że wszystkie te materiały przestały istnieć (zostały zniszczone, zagubione etc.). Korzystając z różnych okazji kwerend nie udało mi się trafić na ślad żadnego znanego mi nazwiska spośród teczek personalnych osób, jakie wtedy MO przesłuchiwało. Kilka miesięcy temu odkryłem raczej przypadkowo odtajnioną niedawno częściową dokumentację akcji Cierpliwość jednak popłaca, bowiem kilka miesięcy temu, już po tym, jak została wydana moja powieść "Kryptonim Hiacynt", odkryłem raczej przypadkowo odtajnioną niedawno (pomyłkowo?) częściową dokumentację akcji z r. 1985. Jest ona niepełna, bowiem obejmuje kilka tylko województw, ale wystarczająco przejrzyście pokazuje ówczesne metody działania Milicji Obywatelskiej. Najcenniejsza wydaje się obszerna ówczesna korespondencja pomiędzy Komendą Główną MO w Warszawie, a Komendą Wojewódzką MO w Szczecinie. Przypomnijmy, że Polska była wtedy podzielona na 49 województw (plus miasto stołeczne Warszawa), a wszelkie rozkazy wysyłano pocztą według rozdzielnika. Bez obawy popełnienia błędu można przyjąć, iż podobny tryb postępowania nakazany był w pozostałych województwach. Pomimo klauzuli "tajne" w proces przekazywania poleceń zaangażowana była sporo rzesza pracowników MO (nie tylko tysiące funkcjonariuszy, ale także sekretarek...   ( Pozostało znaków: 10119 )
Andrzej Selerowicz Autor: Andrzej Selerowicz Działacz, publicysta, tłumacz literatury W latach 70. wyemigrował do Austrii, gdzie zetknął się z ruchem gejowsko-lesbijskim – działał w International Gay and Lesbian Association (ILGA). Zabiegał o propagowanie haseł organizacji w Polsce i utrzymywanie kontaktu z polskimi gejami. Zaowocowały one powstaniem wielu inicjatyw, w tym utworzeniem Lambdy. Tłumaczył standardy homoerotycznej literatury na język polski (Baldwin, Vidal, Wilde i inni), współpracował z wydawnictwami prasy gejowsko-lesbijskiej (głównie „Inaczej”), wydał poradnik „Leksykon kochających inaczej” (1993).

Książka "Kryptonim Hiacynt” jest jego beletrystycznym debiutem.


Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 197872   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Akcja "Hiacynt" - mamy kolejne dowody! Andrzej Selerowicz
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku